Maatregel kabinet kan jaarlijks dertien levens redden O JOL Coronavirus maakt Tenerife tot een luxe gevangenis Russen hacken wederom gezond verstand VS Walcheren Grensregio bezorgd over Duits paar Toeristen in quarantaine in resort Virus te stoppen met juist handelen Waarschuwing rond verkiezing Minister Raymond Knops van Bin nenlandse Zaken wil het bouwbe sluit veranderen, zodat het vanaf 1 juli 2022 verplicht is op elke ver dieping van een huis een rookmel der te hebben. ,,De meeste slacht- offers van brand vallen door het inademen van rook'', zegt Knops. ,,Rookmelders redden levens.'' Sinds 2003 zijn rookmelders al verplicht in nieuwbouwhuizen. De laatste jaren klinkt de roep steeds luider om ze óók in bestaande hui zen te verplichten. Hierdoor kun nen jaarlijks dertien doden minder vallen bij woningbranden, blijkt uit onderzoek door TNO. Tussen 2008 en 2017 kwamen in Neder land jaarlijks gemiddeld 31 mensen om het leven door woningbrand. Door de verplichting moeten 7,3 tot 10,6 miljoen nieuwe rookmel ders worden geplaatst. Van een miljoen huizen is al zeker dat ze zijn voorzien van rookmelders, omdat ze na 2003 zijn gebouwd. Voor de overige 6,8 miljoen wonin gen in Nederland geldt de plicht nu niet. ,,Het is goed dat dit eindelijk ge beurt'', zegt CDA-Kamerlid Erik Ronnes. Hij diende in 2018 een mo- Ik neem aan dat voor de meeste mensen hun leven wel een paar tientjes waard is tie in om brandveiligheid in senio rencomplexen te verbeteren. ,,Bij verschrikkelijke branden zien we vaak dat ouderen om het leven ko men. Mensen worden steeds ouder en blijven langer thuis wonen. Een rookmelderplicht werd lang gezien als betuttelend, maar ik denk dat het echt nodig is.'' Dertig euro Een rookmelder, inclusief batte rijen, kost ongeveer 30 euro. De kosten zijn voor rekening van huis eigenaren en verhuurders. In totaal zijn burgers maximaal 400 miljoen euro kwijt aan het plaatsen van nieuwe rookmelders. Het kabinet wil de plicht pas in 2022 laten in gaan om mensen de tijd te geven en te voorkomen dat er een tekort aan rookmelders ontstaat. AOW'tje ,,Als mensen met een AOW'tje de aanschaf van rookmelders niet kunnen betalen, moeten we daar goed naar kijken'', zegt Ronnes. ,,Maar ik neem aan dat voor de meeste mensen geldt, dat je leven wel een paar tientjes waard is.'' Wie straks geen rookmelders heeft, kan een boete krijgen van de gemeente. Ook kan een verzeke raar besluiten na brand niet uit te keren. P6 donderdag 27 februari 2020 Nieuwsmedia Aankruisen wat van toepassing is Premier Mark Rutte (VVD) komt volgende week donderdag naar Zeeland om tekst en uitleg te geven over het besluit de mariniers kazerne niet naar Vlissingen te verhuizen. Zeeuwen kunnen de eerste minister dan vragen stellen. Maar is Rutte hier nog wel welkom? De Partij Souburg-Ritthem vindt in elk geval dat hij maar beter thuis kan blijven. PkJ- Welkom Blijf maar thuis P3 t/m 5 »P8 Rookmelder verplicht in elk huis In alle huizen in Nederland moet op elke verdieping een rookmel der komen te hangen. Nu geldt de rookmelderplicht alleen voor nieuwbouw, maar ook alle be staande huizen moeten er vanaf 2022 aan geloven. Het gaat om miljoenen nieuwe rookmelders. Peter Winterman Den Haag —Erik Ronnes, CDA-Kamerlid Regen en natte sneeuw in het zuiden pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws 4°C Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530 FOTO KOEN VAN WEEL/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1