Echtgenoot Halsema stemt in met vonnis Drie keer zoveel geweld tegen Franse moslims /V 8 NIEUWS KONINKLIJKE FAMILIE FOTOSESSIE Het Oranje-elftal van dienst bedient de visuele media voor 59ste keer in Lech aan het begin van de wintersportweek. De koning heeft een hekel aan poseren. Een tweede zoen voor de camera? Nee. De zaak dateert van een julidag in 2019 als een 15-jarige jongen wordt aangehouden nadat hij met een paar vrienden rotzooi had getrapt op een vervallen woonschip in Am sterdam Oost. De 15-jarige is de zoon van burgemeester Halsema en haar partner, filmmaker Robert Oey. Vlak voor zijn arrestatie gooide de jongen een wapen weg, dat een onklaar gemaakt alarmpis tool bleek te zijn. In een interview met NRC Han delsblad bekende Oey dat hij degene was die het alarmpistool had mee genomen naar het appartement van het gezin in de ambtswoning, waar hij het bewaarde in een kastje. Het interview was een doelbewuste po ging om de aandacht van de media weg te halen bij de jongen, zou Hal- sema later zeggen. Rekwisiet Het wapen van Oey is een Duitse revolver waarvan de loop onklaar is gemaakt. Het ding is van een zaken partner en Oey gebruikte het sinds de jaren 90 af en toe als rekwisiet bij de productie van documentaires. Oey werd aangeklaagd omdat het voorhanden hebben van dit wa pens verboden is op grond van de Wet wapens en munitie. Het wa pen werd in beslag genomen. Hal- sema en Oey zeiden dat de burge- meester geen weet had van de aan wezigheid van het wapen in de wo ning. De bestraffing van hun zoon is afgehandeld via bureau Halt. Op 13 december 2019 maakte het Openbaar Ministerie bekend dat het Oey een schikkingsvoorstel had gedaan: 40 uur taakstraf. Oey te kende hiertegen verzet aan, naar verluidt omdat het hem een straf blad zou opleveren waardoor het voor hem moeilijker zou zijn om ongehinderd naar landen met strenge visumeisen te reizen, zoals de Verenigde Staten. Ook vond hij het schikkingsvoorstel ongunstig omdat hij een publiek figuur is, zei den betrokkenen bij de zaak. Het OM kon zich in zijn geval niet ver oorloven om mild te zijn. Oey ging in verzet tegen een schikking omdat die hem een strafblad zou opleveren Zijn raadsman mr. Peter Plasman adviseerde Oey om verzet aan te te kenen tegen de taakstraf om zo meer bedenktijd te creëren. ,,Dat is gebeurd en cliënt heeft thans beslo ten om niet in verweer te gaan en de beschikking te accepteren.'' Daarmee vervalt de zitting bij de politierechter. Reclassering Neder land zal de taakstraf verder afhan delen met Oey. In het stadhuis overheerst op luchting over het besluit van Oey om zijn verzet te staken. Openlijk bestond er bij de meeste partijen geen belangstelling om een nieuw raadsdebat over de kwestie te voe ren, omdat dit als een privézaak van de burgemeester werd gezien. Opvallend is dat vorig jaar vooral het aantal meldingen over fysiek geweld tegen moslims toenam. Ze werden mishandeld of in een aantal gevallen ook met messen aangevallen. In 2019 werden 68 geweldsin cidenten gemeld, terwijl dat er het jaar ervoor 'slechts' 20 waren. Zowel in absolute aantallen als relatief is het geweld tegen mos lims daarmee ruim verdrievou digd. Dat blijkt uit cijfers van het Franse Collectief tegen Islamofo bie (CCIF). Dat heeft sinds jaren een eigen meldlijn voor klachten. Volgens het collectief wordt daarmee een beter beeld ge schetst van de werkelijkheid dan met politiecijfers. Veel moslims doen geen aangifte van discrimi natie. ,,Maar zelfs onze eigen cij fers zijn het topje van de ijsberg. We weten dat veel slachtoffers zich helemaal niet melden'', al dus CCIF-directeur Jawad Ba- chare. ,,De meeste meldingen die wij binnenkrijgen, zijn overigens van vrouwen: zo'n 70 procent. Meestal gaat het om moslima's die op hun werk of bij een over heidsdienst worden gediscrimi neerd wegens hun hoofddoek.'' Ze weten dat er actie moet zijn tij dens de jaarlijkse fotoshoot in het Oostenrijkse Lech. Lachen, een beetje stoeien en vooral niet verstij ven. De enige die er niet aan ontsnapt is prinses Alexia. Als glimlachen te lang duurt zonder verdere reden om te blijven lachen, is de verveling van haar gezicht af te lezen. De enige zoon van prins Constan- tijn en prinses Laurentien, graaf Claus-Casimir, gooit een sneeuwbal in de richting van de camera's. Geen poeier in het oog van een fotograaf, maar een beetje een laf sneeuwballe tje dat met een boogje voor het jour naille neerkomt. Het is immer een spel van aantrek ken en afstoten tussen de Oranjes en de pers. Ze offeren een klein halfuur tje van hun wintersportvakantie op om de rest van de week verschoond te blijven van het mitraillerende ge klik van de professionele camera's. De toerist mag met zijn smartphone Oranjes vastleggen, maar als er geld mee wordt verdiend, is het anders. De elf Oranjes die de media in de wintersportvakantie van 2020 bedie nen, beslaan drie generaties. Het zijn prinses Beatrix en de gezinnen van Willem-Alexander en prins Con- stantijn. Alleen Beatrix was er de al lereerste keer bij, in 1961, met haar ouders en drie zussen. Met het gebergte van Oberlech achter zich, stellen ze zich in negen woensdag 26 februari 2020 GO Robert Oey, echtgenoot van de Amsterdamse burgemeester Halsema, heeft een gang naar de rechter voorkomen door op het laatste moment zijn verzet tegen 40 uur taakstraf in te trek ken. Daarmee komt een sle pende zaak ten einde. Ruben Koops Amsterdam Moslims in Frankrijk worden steeds vaker het slachtoffer van islamofobie. Vorig jaar werd 789 keer melding ge maakt van bijvoorbeeld discri minatie, beledigingen of ge weld. Dat is ruim 16 procent meer dan in 2018 en zelfs 77 procent meer dan in 2017. Frank Renout Parijs Stoeien, lachen Jan Hoedeman Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8