7 VERZETZENDMAST Op honderden plekken in het land wachten providers nog op groen licht voor nieuwe masten voor supersnel internet. Maar door de komst van 5G groeit het verzet: „Straling is slecht voor bijen.'' 'Mijn bijen gaan dood aan die mobiele straling' 'Dit is zo'n paarse krokodil' elfrijdende auto's, slimme apparaten die 24/7 met inter net zijn verbon den, supersnel grote bestanden downloaden, live tv-kijken in superieure resolutie. De komst van supersnel 5G be looft het leven van miljoenen Ne derlanders komende jaren te ver aangenamen. Tegelijk stellen pro viders op steeds meer plekken te genstand te ondervinden. Een toenemende groep Nederlanders is bezorgd: nu 5G van hogere golf lengtes gebruikmaakt, zal het aan tal van 18.789 zendmasten met zeker 10 procent groeien. In veel gemeenten proberen bewoners masten tegen te houden. Ze vre zen gezondheidsproblemen of spreken van horizonvervuiling. ,,Wij hebben momenteel op driehonderd plekken in Neder land aanvragen lopen voor masten of antennes'', zegt KPN-ceo Joost Farwerck. ,,In veel gevallen ver loopt dat bijzonder traag.'' Volgens de kersverse topman is het prima dat het kabinet voor 5G een nog betere landelijke dekking van pro viders eist dan nu het geval is. ,,Maar het moet ons dan wel mo gelijk worden gemaakt om voor die dekking te zorgen.'' Vodafone en T-Mobile, de an dere operators met een eigen lan delijk dekkend netwerk, herken nen zich in de woorden van de KPN-baas. ,,Wij zien dezelfde uit dagingen'', zegt Vodafone-woord- voerder Hans den Heijer. T-Mobile stelt dat mensen wel graag een sterk dekkend netwerk hebben 'maar liever geen antenne in hun directe omgeving zien'. Het moet wel mogelijk zijn voor goede landelijke dekking te zorgen KPN ervaart dezelfde weerstand als bij de komst van 3G, vijftien jaar geleden. ,,Je moet locaties be kijken, een voorkeursplek aanwij zen, gesprekken met gemeenten voeren, bezwaarprocedures door lopen'', vertelt KPN-woordvoerder Stijn Wesselink. Stappen bewo ners naar de rechter of de Raad van State, dan kan de duur oplopen tot drie jaar of langer. ,,In een extreem voorbeeld bij Nieuw-Vennep kost te het ons zelfs twaalf jaar. We hebben dat toen opgegeven.'' De providers wijzen erop dat ze om de zoveel jaar honderden mil joenen tot miljarden euro's moe ten betalen in frequentieveilingen. ,,Het kan niet zo zijn dat we diep in de buidel moeten tasten om vervolgens lokaal op talloze plek ken te worden tegengewerkt'', zegt directeur Rob Bongenaar van Monet, de vereniging waarin pro viders het plaatsen van antennes afstemmen met de overheid. De weerstand onder bewoners uit zich ook in een dalend aantal woningbouwcorporaties dat nog masten op hun daken toestaat. „Contracten worden regelmatig niet verlengd'', aldus Bongenaar. ,,Het is niet onze core business, zeg gen ze. Vaak willen ze ook geen gedoe met bewoners.'' Bij elkaar is al een uitdaging om het huidige aantal van bijna 18.000 antennes overeind te houden. ,,Laat staan om de voor 5G noodza kelijke uitbreiding te realiseren.'' Monet en providers wijzen erop dat er geen wetenschappelijk be wijs is dat 5G schadelijk is, en dat alles binnen de overheidsnormen blijft. ,,5G wordt gebracht als iets totaal anders, maar experts weten dat het nauwelijks verschilt van 3G of 4G.'' 'Stekelvarken' heette het hier woensdag 26 februari 2020 GO 5G-mast lijkt nergens welkom David Bremmer Rotterdam - Joost Farwerck, KPN-topman „Kijk, kun je het je voorstellen? Ze wil len daar een 40 meter hoge mast neerzetten, op 40 meter van mijn huis.'' Imker Dorus Liefting (71) is één van de bewoners van het Drentse dorpje Zorgvlied die de mast tegen pro beert te houden waarmee KPN het bereik in het gebied wil verbeteren. Hij vreest voor zijn vijftig kasten met in totaal drie miljoen bijen. „Mobiele straling is slecht voor bijen. In Duitsland hebben ze daar recent onder zoek naar gedaan en veel bijen overleven het niet als ze onbe schermd naast een UMTS-mast worden gezet.'' De zaak is inmiddels bij de Raad van State beland, die doet binnenkort uit spraak. Liefting zegt niet tegen mobiele masten te zijn, maar wel op deze locatie. ,,Dit is het Drentse Wold, een nationaal park en één van de mooiste gebieden in Nederland. En dan plaats je die mast pal naast de dorps entree, op 40 meter van mijn bijen.'' Vol gens Liefting zijn er dichtbij voldoende alternatieven en is de welstandscom missie ook tegen de plek. „Masten wor den te kust en te keur neergezet op plekken waar men sen er niet van ge diend zijn. Dan re gent het bezwaren tot de Hoge Raad aan toe. Ik denk dat providers er gek van worden.'' Kijk op de site bij /video 5G-straling gevaarlijk? Volg de Ochtendshow to go Peter Nelisse woont in het Mr. Jacq Du- tilh Huis in de Rot terdamse wijk Hille- gersberg. Al zeven tien jaar probeert hij alle mobiele masten van het dak te krij gen. Vergeefs. ,,Wo- ningcorporatie Ha- vensteder trekt zich niets van ons aan. Er is maar één ding dat telt: de centen.'' Desondanks zijn Ne- lisses inspanningen niet geheel zonder succes geweest. Vroeger stonden er tien masten op het dak, nu nog zes. ,,Destijds werd ons complex in de buurt 'het stekelvarken' ge noemd'', grijnst hij. ,,Door mijn protesten hebben enkele provi ders ze verplaatst.'' Nu enkele antennes moeten worden ver nieuwd, vreest Ne- lisse voor 5G. ,,Ik heb Havensteder ver- zocht niet mee te werken, maar weder om zonder succes.'' Nelisse is niet tegen mobiele masten, maar wil ze niet op woningen. Vanwege de stralingsrisico's, horizonvervuiling en geluidsoverlast als de wind erlangs raast. ,,Zet ze op bedrijfs gebouwen, of op be drijfsterreinen. 500 meter verderop is zo'n terrein.'' Veel providers zijn hier echter niet voor te porren. ,,Masten kosten veel geld, pro viders zetten liever antennes op woonge bouwen.'' Zijn jarenlange strijd heeft Nelisse cynisch gemaakt. ,,Providers, corporaties en ge meenten: ze dekken elkaar allemaal. Het maatschappelijk be lang is belangrijker dan dat van huur ders.'' Ron Bosch is één van de bewoners in Ros malen die al jaren vecht tegen de mast die Vodafone op circa 160 meter van zijn woning wil neerzet ten. Die mast hoort om vele redenen ergens anders, stelt hij. ,,Op basis van het eigen ge meentelijke antenne- beleid voldoet de loca tie op tien van de veer tien punten niet. ,,Er is een boerderij waar da gelijks scholen uit heel het land over de vloer komen voor educatie. Er zijn een kinderdag verblijf en een zorg boerderij met ouderen. De mast komt boven dien midden in een na tuurgebied.'' Bosch en de bewoners hebben hun huiswerk goed gedaan. ,,Ik heb een gigabyte aan infor matie verzameld en er is totaal niet aange toond dat die mast hier nodig is. Ik heb uit- draaien van alle provi ders dat het bereik hier prima is.'' Van de 36.000 mensen in de regio hebben slechts enkelen slecht bereik, stellen de bewoners. „Niet vanwege een slecht signaal, maar omdat hun huizen te goed zijn geïsoleerd.'' Op 19 maart houdt Bosch een inloop avond, daarna zal de gemeente waarschijn lijk snel de knoop doorhakken. Bosch heeft er weinig ver trouwen in en denkt al aan de rechter. ,,We lopen al twee jaar tegen een gesloten deur aan en vechten tegen een paarse kro kodil.'' Ondanks diverse wob- verzoeken is het on duidelijk waarom de mast hier moet staan, stelt hij. ,,Het gaat om geld: politiek is er waarschijnlijk iemand akkoord gegaan.'' Imker Dorus Liefting: ,,Veel bijen overleven het niet.'' foto CORNÉ SPARIDAENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7