NYNKEDEJONG Meerderheid van CDA'ers steunt coalitie met Forum n 'Binnenkort sta ik in de krant', riep P. voor hij wegreed 6 Aantal gewonden carnavalsdrama loopt op Column Harvey Weinstein is schul dig bevonden in twee rechtszaken die tegen hem waren aangespannen. Bij de één ging het om verkrachting, bij de andere om aanranding. Er zijn na tuurlijk veel meer vrouwen die verteld hebben over de vreselijke dingen die hij hen heeft aange daan, maar veel van die verkrach- tings- en aanrandingszaken waren verjaard. Maar voor deze twee za ken hangt hem al een gevangenis straf van minimaal 5 en maximaal 29 jaar boven het hoofd. dan kan hij natuurlijk nog worden vrijgesproken. Maar desalniette min is dit een historische week en een historische veroordeling. Dit vonnis draagt bij aan het vertrou wen van vrouwen wereldwijd die te maken hebben met seksueel ge weld, en zich altijd alleen en onge hoord hebben gevoeld. Vrouwen die geen aangifte durfden te doen, uit schaamte, of omdat ze dachten dat de po litie toch niks zou doen. Vrou wen die, nadat ze zoiets traumatisch moes ten doormaken, werden onder vraagd over wat ze aan hadden die dag, en of ze zich uitdagend had den gedragen. Kortom: of ze het misbruik niet zelf hadden uitge lokt. Het lag niet aan jou. Hij deed iets strafbaars. En hij komt er niet mee weg. En het vonnis is belangrijk als waarschuwing. Voor seks heb je toestemming nodig. Hoe dronken ze ook is, en ook al heeft ze de hele avond met je gedanst. Iemand in het kruis grijpen is geen gewoon gedrag, iemand ongevraagd in het voorbijgaan bij de borsten grijpen is geen 'kwajongensstreek'. Het is vernederend en intimiderend. Dit vonnis is een hart onder de riem voor bijna alle vrouwen. Want als de Metoo- beweging ons iets heeft geleerd, is het dat bijna elke vrouw wel iets soortgelijks heeft meegemaakt: een opdringe rige baas, een paar grijpgrage han den in een donkere kroeg, achter nagezeten op straat, seksueel ge tinte opmerkingen van een col lega. De veroordeling van Harvey Weinstein leert ons dat een goor- lap niet overal mee wegkomt, ook al is hij de belangrijkste man van Hollywood. Laat het een waar schuwing zijn voor al die andere goorlappen wereldwijd. De veroordeling leert ons dat een goorlap er niet mee wegkomt Momenteel onderhandelen de provinciale afdelingen van CDA, VVD en FvD over het vor men van een provinciaal be stuur. Binnen het CDA leverde dat veel kritiek op, mede door de Marokkanentweet van Fo rum-leider Thierry Baudet. CDA-kiezers staan echter coulanter tegenover een allian tie. Slechts een kwart van de ondervraagden vindt dat het Brabantse CDA niet moet gaan besturen met FvD. Binnen het CDA was immers veel kritiek over het feit dat Baudet een kaartjescontrole bij twee vrien dinnen in de trein had opgebla- zen tot een incident waarbij 'Marokkanen' hen zouden heb ben 'lastiggevallen' in de trein. Sommige CDA'ers vrezen bo vendien voor een herhaling van 2010. Toen werd de partij intern verscheurd door de samenwer king met de PVV, in het eerste kabinet-Rutte. Toenmalig CDA-Kamerlid Ad Koppejan vraagt zich daarom af of de Bra bantse afdeling van zijn partij niet heeft geleerd van die pe riode. „Beseft het CDA niet dat zij iedere geloofwaardigheid verliest als partij van de verbin ding, respect, omzien naar el kaar, waarden en normen, als ze zich verbindt met Forum voor Democratie?" zei hij. Bijna de helft van de onder vraagde CDA'ers vindt overi gens wel dat hun partij op het landelijke toneel niet in een ka binet met Forum moet gaan. Het aantal slachtoffers loopt vol gens de politie op, doordat zich nog steeds mensen melden die ge wond raakten bij het drama maar op eigen gelegenheid hulp zoch ten. Aanvankelijk was sprake van dertig gewonden, van wie zeven er slecht aan toe waren. Gistermorgen stond de teller al op 52. Onder hen bevinden zich achttien kinderen. Hoeveel ge wonden nog in ziekenhuizen in de regio liggen, is onduidelijk. De laatste berichten spreken van 35 slachtoffers die nog poliklinisch worden behandeld. De leeftijden van de slachtoffers liggen tussen de 2 en 85 jaar, meldde de politie. Het is nog altijd onduidelijk wat verdachte Maurice P. (29) bezielde toen hij ogenschijnlijk doelbewust met zijn auto inreed op de Rosen- montagoptocht. De aangehouden automobilist is nog altijd niet ver hoord vanwege de verwondingen die hij opliep bij het drama. Zwaargewond Duitse media meldden dat de au tomobilist zwaargewond raakte aan zijn hoofd en na de aanslag be wusteloos werd aangetroffen in zijn Mercedes-stationwagen. Zijn situatie zou inmiddels zijn verbeterd en hij zou zich goed ge noeg voelen voor een eerste ver hoor, aldus de publieke omroep WDR. De politie gaat er nog steeds van uit dat de verdachte, Maurice P. uit Volkmarsen, maandagmiddag omstreeks 14.45 uur opzettelijk in reed op de carnavalsstoet. Waarop ze dat baseert, is niet bekend. Oog getuigen zeggen dat de automobi list aanvankelijk op een wegver sperring stuitte Toen deze werd geopend, nadat de optocht voorbij was, reed hij met hoge snelheid van achteren op de deelnemers in. Hij reed met hoge snelheid van achteren op de deelnemers in Het Openbaar Ministerie (OM) in Frankfurt opende een onderzoek tegen hem op verdenking van po ging tot moord of doodslag, maar schrapte die laatste kwalificatie gisteren en zal op basis van het eerste zijn aanhouding vragen. Het OM heeft aangegeven dat de verdachte maandagmiddag niet onder invloed van alcohol ver keerde. Over drugs zei de woord voerder niks. Een buurvrouw van de verdachte vertelde dat P. onder invloed van drugs leek, toen hij van huis wegreed. Volgens haar riep hij nog: ,,Ik sta binnenkort in de krant.'' In de wagen van P. werden vol gens Bild naast een mobieltje ook een tablet en een Dashcam gevon den, in zijn woning flyers met de route van de carnavalsstoet. De huiszoeking werd uitgevoerd door een zwaar bewapende speciale po- litie-eenheid. De Hessense deelstaatminister van Binnenlandse Zaken Peter Beuth verklaarde dat dit gebeurde uit voorzorg, maar verklaarde eve neens dat er tot dusverre geen aanwijzingen zijn dat het gaat om een aanslag. Er is, zei hij, ook geen verband met de racistische dode lijke schietpartij in Hanau vorige week, en evenmin met islamitisch fundamentalisme. Ramptoerist De politie arresteerde na het drama nog een tweede persoon. Dit omdat hij het incident had ge filmd. Onderzoek moet uitwijzen of er een verband bestaat met de verdachte. De zogenoemde Gaffer (ramptoerist) wordt verdacht van schending van de persoonlijke levenssfeer door middel van fil men. Maurice P. woonde met een zus bij zijn oma in een huurwoning, verklaarde de verhuurder tegen over Duitse media. Ze kwamen er zo'n tien jaar geleden wonen. P. leefde volgens hem teruggetrok ken. ,,Hij was een rustige, onopval lende en beleefde jongen'', aldus de huisbaas. Problemen waren er volgens hem nooit. Dat was anders bij de autoleve rancier, waar P. volgens Duitse media werkte. Hij zou er in mei 2019 zijn ontslagen om gedragsre denen. De twintiger vocht zijn ontslag aan. De zaak komt vol gende maand voor de arbeids rechtbank in Kassel. woensdag 26 februari 2020 GO @nynke Goorlao Zijn advocaat heeft al gezegd dat hij in hoger beroep gaat, en Voor al die vrouwen is dit vonnis. DEN HAAG CDA-kiezers heb ben er geen bezwaar tegen als hun partij in Noord-Bra bant een coalitie aangaat met Forum voor Democratie. Dat blijkt uit een peiling door Een- Vandaag onder 1200 CDA'ers. Veel mensen branden een kaars als blijk van medeleven met de slachtoffers. foto reuters De Duitse politie heeft het aan tal gewonden van het carna valsdrama in Volkmarsen bij Kassel gisteren opnieuw naar boven bijgesteld. De laatste be richten melden bijna zestig slachtoffers, de helft meer dan maandag. Caspar Naber Volkmarsen Minister-president van Hes sen Volker Bouffier legt een verklaring af over de stand van zaken in het onderzoek. foto dpa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6