Onschuldig in de gevangenis 12 ZEELAND 0 et contrast is immens 1 groot", zegt Marjan Go- rissen (44) al bladerend I door haar boek. „Vroeger kon ik nachtenlang niet slapen, om dat ik verdrietig en bang was. Nu ben ik om half vijf klaarwakker, omdat ik niet kan wachten om aan mijn dag te beginnen." Terwijl ze volschiet: ,,Ik ben een heel gelukkig mens. Het is stom dat ik het niet kan zeggen zon der te huilen. Ik ben er nog niet aan gewend. Af en toe moet ik mezelf knijpen." Onlangs kreeg de Rijense te horen dat haar boek De verdwijning van Ro bin toe is aan de vierde druk. Door het hele land wordt ze gevraagd voor lezingen. Kranten en tijdschriften besteden aandacht aan haar verhaal. Gorissen schoof aan bij Jinek om voor bijna 1 miljoen mensen te ver tellen over haar onschuldige deten tie. ,,Ik was drie dagen van tevoren al ze nuwachtig. Mijn broer bracht me naar Hilversum toe, anders was ik waarschijnlijk halverwege omge draaid. Tijdens de uitzending zat ik naast Huub Stapel. Bij de instart van mijn filmpje wreef hij over mijn arm. 'Ik ben zo trots op je', zei hij. 'ik help je hier doorheen'." ,,Mijn verhaal vertellen, voelt als een bevrijding. Niemand kan mijn verleden nog tegen me gebruiken. En erover praten heelt, dat merk ik zelfs nu nog. Dat gevoel van vrijheid werkt door op mijn gezin en familie. Ook zij droegen, deels onbewust, al die ja ren mijn last met zich mee." ,,Ik heb werkelijk geen één negatieve reactie gehad. De berichten zijn hart verwarmend en positief. Vrienden van vroeger, die ik na mijn vrijlating verloor, sturen berichten: 'Sorry dat ik er niet voor je was'. Toen voelde ik me in de steek gelaten, nu denk ik: ze wisten zich er misschien geen raad mee. Het was ook nogal wat." ,,Ik krijg ook schrijnende berich ten. Mensen die iets soortgelijks heb ben meegemaakt, of lezers die ern stig ziek zijn geweest en steun vin den in mijn boek." Vlak voor het in terview gaf een wildvreemde haar nog een knuffel. ,,Dat gebeurt regel matig, al blijft het bijzonder. Geluk kig ben ik een knuffelaar." ,,Ik had dit niet eerder aangekund. Het is mooi wat me overkomt, maar ook heftig en intensief. Een paar jaar geleden was ik nog te veel bezig met verwerken. Ik heb mijn leven pas na de geboorte van mijn dochter, nu vijf jaar geleden, echt kunnen omkeren. Ik ben voor mezelf op gaan komen, wilde me niet langer verstoppen." ,,Elke dag doe ik iets nieuws. Ik mag lezingen geven en blijven schrijven. In oktober breng ik een prentenboek uit; als kind was ik al verslingerd aan dit soort boeken. Eind dit jaar pre senteer ik ook mijn tweede boek, een fictieve thriller. En ik ben druk met de organisatie van een non-fictiefes tival, op 7 maart in Tilburg." ,,Het is niet gelukt om in gesprek te gaan met politie en justitie. Ik zoek De laatste maanden heb ik ervaren hoe licht het leven kan zijn nog naar de juiste ingangen. Mis schien denken ze dat ik op zoek ben naar spijtbetuigingen? Maar dat is niet mijn intentie. Ik wil de korte en lange termijn gevolgen van onschul dige detentie bespreekbaar maken. Ik had een kille bevalling, met een poli tieman naast mijn bed. Kan dat an ders? Ik hoop dat ze door mijn ver haal over dat soort dingen naden ken." Ben je als persoon veranderd? ,,Mijn zoon Jesse verwoordde het laatst mooi: 'Ik heb twee moeders. Eerst was er de moeder die dag in dag uit worstelde. Nu is er de moeder die staat als een huis. Ik hou van allebei, maar ze lijken in niets op elkaar'." Ze valt even stil. ,,Mijn vader zei dat ik weer lijk op de dochter voor 'het' ge beurde. Ik ben mijn naïviteit kwijt, maar heb mijn spontaniteit, creativi teit en gekke buien terug." ,,Nu twijfel ik daarover. De laatste maanden heb ik ervaren hoe licht het leven kan zijn. Hoe fijn was het ge weest zonder alle tegenslagen? Tege lijkertijd: ik doe nu exact waar ik als kind van droomde. Mama zijn, elke dag doen wat ik leuk vind. Ik moest er een berg voor beklimmen, maar ik ben er wél." woensdag 26 februari 2020 'Mijn verhaal vertellen, voelt als een bevrijding' VL Marjan Gorissen zat drie maanden onschuldig vast op verdenking van de moord op een peuter. Ze was hoogzwanger en moest bevallen met een rechercheur naast haar bed. Die periode in 1996 liet diepe sporen na. Ze verloor haar relatie, werk en veel vrienden. Raakte ver slaafd aan drugs en maakte bijna een einde aan haar leven. Over die donkere tijd bracht de Rijense vorig jaar een boek uit. Nu, vijf maanden later, vertelt ze hoe haar leven daardoor 180 graden draaide. Jamaica Vink Rijen De afgelopen twintig jaar hield je jouw verleden geheim. Hoe was het om ineens op televisie te zijn? Wat voor reacties krijg je op het boek? Denk je niet: ik had dit eerder moe ten doen? Wat heeft het boek je gebracht? Marjan Gorissen zat in 1996 ruim drie maanden onschuldig achter de tralies. Ze schreef er een boek over. foto ron MAGELSE/PIX4PROFS - Marjan Gorissen Marjan Gorissen zat in 1996 ruim drie maanden onschuldig achter de tralies. Ze was gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de moord op een peuter. Het 3-jarig meisje verdween in april van dat jaar, nadat ze bij over buurvrouw Trudy pannenkoeken had gegeten. Trudy had belas tende verklaringen afgelegd over acht familieleden en bekenden, onder wie haar vriendin Marjan. Pas maanden later biechtte de vrouw op dat zij de peuter alleen om het leven had gebracht. Trudy kreeg in hoger beroep 7 jaar cel. Vijf maanden geleden zei je: 'Ik zou die donkere tijd niet willen wissen. Het hoort bij mij'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63