Iedereen aast op mondkapjes, maar werken ze wel? 5 Crisisminister is nu zelf ziek - ook streekziekenhuizen - een iso latiekamer met sluisdeuren, waar de druk laag wordt gehouden om te zorgen dat bacteriën en virussen binnen blijven. Het personeel werkt er met speciale bescher mende kleding. Contactonderzoek Tijdens het verblijf van de patiënt in isolatie doet de GGD zogenoemd contactonderzoek. Alle mensen met wie de patiënt tijdens de be smettelijke periode contact heeft gehad, moeten gedurende de incu batietijd hun gezondheid in de ga ten houden. Daarbij geldt dat in veruit de meeste gevallen alleen be smetting mogelijk is geweest als er bij de besmette persoon ook sprake was van ziekteverschijnselen, zoals hoesten of koorts. Desnoods krijgen naasten uit voorzorg een quarantainemaatregel en behandeling opgelegd. Omdat het coronavirus een A-ziekte (ziekte met ernstige gevaren voor de volksgezondheid) is, kan de overheid mensen daartoe dwin gen. Als zij ziekteverschijnselen krijgen, moet hun arts dat weer aan de GGD melden en begint het ver haal van voren af aan. Voor quarantaine uit voorzorg geldt een standaardperiode van veertien dagen, bij isolatie na be smetting hangt de periode af van de ernst van de ziekteverschijnse len en de lichamelijke toestand van de patiënt. Ook de gekozen ver- blijfslocatie verschilt per geval. Het is onduidelijk wanneer deze maatregelen, vooral de dwang maatregelen, kunnen worden te ruggedraaid. ,,Het blijft koffiedik kijken'', aldus RIVM-directeur Van Dissel. Je rekent op het ergste, maar hoopt dat je snel weer kunt afscha- len. Tot die tijd zijn we uitermate alert.'' Het RIVM meldt op de website dat achter de schermen hard wordt gewerkt om mogelijke patiënten in Nederland te identificeren en op te vangen. 'Daarbij houden we er re kening mee dat de ziekte ernstig en besmettelijk is. We bereiden ons voor op een ernstig scenario, voor het geval de situatie toch ernstiger blijkt dan eerder was verwacht.' Het heeft op dit moment weinig nut om bijvoorbeeld alle mensen die het land binnenkomen te con troleren op koorts, zeggen experts. De autoriteiten sporen dan vooral mensen met griep en verkoudheid op. Het afsluiten van complete ge bieden komt pas aan de orde als er infectiehaarden zijn, zoals in Italië en China. Het kabinet heeft wel draaiboeken klaarliggen voor zo'n crisis. als je aan je mond of neus zit.'' Dit zijn toch dezelfde bescher mende maskers die chirurgen in operatiekamers dragen? Zijn die dan ook onzin? Het zijn dezelfde maskers, zegt Knoester, maar ze dienen een ander doel. ,,Ze beschermen de chirurg tegen opspattend bloed, maar niet tegen een virus.'' Bur gers die uit voorzorg een masker dragen, hebben er niks aan. Bij patiënten kan een kapje wel van nut zijn. ,,Een besmet persoon voorkomt zo dat hij veel snot in de ruimte sproeit. De druppeltjes kunnen zonder masker wel een meter ver komen." Ja, het minder bekende FFP2-masker (onderste foto). Dit heeft een spe ciaal luchtfïlter. Zieken huismedewerkers dragen het als zij in de buurt zijn van patiënten met water pokken, mazelen of griep. Volgens Knoes- ter is het masker prak tisch onbruikbaar in het dagelijks leven. „Alle lucht die je in- en uit ademt, gaat via het filter. Dat hou je een halfuur vol, daarna ben je uitgeput. Bovendien zit het masker vreselijk strak.'' Wie desondanks een masker wil dragen, moet dat nooit aan de buitenkant vastpakken, adviseert het Rode Kruis. Als daar virus deeltjes aan kleven, is de kans juist groter dat je besmet raakt. Hou zeker een meter afstand van mensen met ziekteverschijnse len, nies en hoest in de elleboog en was geregeld de handen met zeep en alcohol. Wie kopen er mondkapjes? In heel de wereld vliegen ze de schappen uit. In drogisterijen in Rotterdam waren ze afgelopen week al uitverkocht, online stij gen de prijzen in rap tempo tot wel 60 euro per masker. De ko pers - jong en oud - hopen minder kans te lopen op besmetting met het co ronavirus. De vraag is zelfs zo groot dat in China mondkapjes worden geknutseld van oude bh's, plastic flessen en fruitschillen. Werken ze? Als het gaat over het meest gangbare model (foto boven) - een dun lapje stof dat je met twee elastiekjes achter je oren bevestigt - is het antwoord nee, zegt Marjolein Knoester, viro- loog aan het UMC Groningen. ,,Dit masker sluit niet naadloos aan op het gezicht, waardoor er altijd lucht langs de zijkanten stroomt. Bo vendien zijn de gaatjes in de stof zo groot, dat de virusdeeltjes - die zich via druppeltjes in de lucht verplaatsen - daar door heen komen. Het is schijnveilig heid.'' Het enige voordeel is het creëren van bewustwording, stelt Knoester. Gebruikers frun niken minder aan hun gezicht. ,,Want ook via je handen kun je het virus gemakkelijk overdragen OVERIG CORONANIEUWS Een Iraanse bewindsman heeft het coronavirus onder de leden. Het gaat om onderminister Iraj Harirchi van Volksgezondheid, die positief heeft getest. Een woordvoerder van zijn departe ment meldde dat gisteren in een gesprek met de staatstelevisie. In Iran zijn tot nu toe 95 besmet tingen vastgesteld, zestien men sen zijn inmiddels aan de gevol gen van het virus overleden. Harirchi is in Iran belast met de gang van zaken rond de uitbraak van het virus en heeft de afgelo- pen dagen geprobeerd de crisis te bagatelliseren. ,,Ik ben sinds gis teren ook een coroner", zei de po liticus in een videoboodschap. Op internet circuleerden beelden van een hevig zwetende Harirchi tijdens een bijeenkomst. Medicijn getest in ziek Wuhan BTS wil gewoon naar Rotterdam Vluchten naar Italië gaan door Vliegmaatschappijen Transavia en easyJet schrappen nog geen vluchten naar Italië, waar het aantal coro nabesmettingen snel toeneemt. Ryanair was niet beschikbaar voor een reactie. Te druk voor alle boodschappen woensdag 26 februari 2020 ▲-4 Ziekenhuispersoneel draagt beschermende kleding, in isolatiekamers liggen spullen klaar en medewerkers worden getraind. foto anp, epa, hh Ook in Nederland is een run ontstaan op mondkapjes, die moeten beschermen tegen het gevreesde coronavirus. Maar hebben ze wel zin? Hanneke van Houwelingen Is er een masker dat wél beschermt? Wat kun je verder doen? Groningen TEHERAN Iraj Harirchi. foto epa WUHAN De eerste resultaten van een proef met een medicijn van biotech- bedrijf Gilead tegen het coronavirus wor den 27 april bekend gemaakt. Voor de test wordt het middel rem- desivir toegediend aan 761 patiënten in Wuhan, het epicen trum van de virusuit braak. Remdesivir is nog nergens ter we reld goedgekeurd en is eigenlijk ontwikkeld voor sars en ebola. SEOUL Het concert van de populaire K-pop-band BTS op 8 juli in De Kuip in Rotterdam gaat gewoon door. De boyband roept fans wel op niet naar tv-optredens in Zuid- Korea te komen. SCHIPHOL Voor Italië is nog geen reisverbod ingesteld. Het ministerie van Buitenlandse Zaken scherpte wel zijn reis advies aan naar ste den en dorpen in Lombardije en Veneto. MILAAN Een piek in bestellin gen voor het laten bezorgen van bood schappen in Noord- Italië zorgt voor pro blemen bij Amazon. De luxe bezorgdienst Amazon Prime Now moet klanten in Mi laan en Turijn 'nee' verkopen. Er wordt veel meer besteld vanwege het corona virus. Dat kan de be zorgdienst, die nor maal binnen twee uur levert, niet bijbenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5