Het gele huis van Vincent van Gogh U1 Commerciële bijlage 7 In Artes schilderde Vincent van Gogh (1853-1890) sommige van zijn bekendste werken én beleefde hij de meest turbulente periode uit zijn leven. Hij vereeuwigde ook zijn onderkomen: het gele huis. Vincent van Gogh kwakkelde met zijn Lichamelijke en geestelijke gezond heid toen hij in februari 1888 arriveerde in Arles, een stad aan de Rhöne in het uiterste zuiden van Frankrijk. Na de hectiekvan Parijs verlangde hij naar de rust van het platteland en naar het bijzondere licht en de intense kleuren van de Provence. De streek inspireerde Van Gogh tot een uiterst productieve periode; hij schilderde zijn zonnebloemen die later iconisch zouden worden, legde de oogst vast en reisde naar zee om de vissersbo ten af te beelden. Vanaf mei 1888 woonde en werkte Van Gogh in een hoekhuis aan het Place Lamartine, dat ook onderwerp werd van een van zijn schilderijen: Het gele huis (doorVan Gogh zelf De straat genoemd). 'Het is ontzagwek kend, die gele huizen in de zon en dan de onvergelijkelijke helderheid van het blauw', schreef hij aan zijn broer Theo. Van Gogh huurde vier kamers in het huis: op de begane grond een ate lier met daarachter een keuken, op de eerste verdieping een slaapkamer voor zichzelf (te herkennen aan de gesloten Luiken) en een Logeerkamer (met geopende luiken). In het naastgelegen pand was een restaurant ge vestigd, waar hij vaak ging eten. Wat verder opvalt aan het schilderij is de opengebroken straat; Van Gogh liet het gele huis aansluiten op de gasleiding, zodat hij kon werken bij gaslicht. Een mooi detail is ook de passerende stoomtrein over de voorste van de twee spoorbruggen, aan de uiterste rechterzijde van het schilderij. Van Gogh wilde van het gele huis een verzamelplaats maken voor kun stenaars, het zogenoemde Atelier van het Zuiden. Eind 1888 verbleef Paul Gauguin als eerste (en enige) collega-schilder in de logeerkamer. Ze werkten hard, maar hadden ook felle dis- In december 1888 cussies over kunst. In december bedreigde bedreigde Van Gogh yan Gogh Gauguin met een mes, waarmee Gauguin met een mes, hij Later in het gele huis zijn linkeroor af- waarmee hij later sneed, in het gele huis zijn linkeroor afsneed linkeroor afsneed Gauguin vertrok, en nadat buurtbewoners zich hadden beklaagd over de 'vagebond' in het gele huis, liet ook Van Gogh in mei 1889 Arles achter zich. Ruim een jaar Later pleegde hij zelfmoord. Het gele huis werd in juni 1944 ver woest door een geallieerde vliegtuigbom. Alleen het schilderij rest nog als herinnering. 4** BEKIJK NU HET VOLLEDIGE AANBOD IN ONZE WÊ WEBSHOP PÉMjjlPiJjl w msgL-. Het gele huis €505,- Vissersboten op het strand €435,- Vaas met twaalf zonnebloemen €465,- Een boerderij in de Provence €413,- Ga naar pzc.nl/kunst -z - 'fk .'-'H V

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55