II Vissen met waterstraaltjes mogelijke oplossing pulsvissers Verdachten zedenzaak blijven vastzitten 5 DICHTBUNDEL YVONNE HARINCK (16) Het schrijven van gedichten hielp Yvonne Harinck uit Goes bij het overwinnen van haar depressie. In de hoop lotgenoten te helpen, heeft ze haar mooiste werk nu gebundeld. Je hoeft niet te zwijgen als je depressief bent!'' publiceren. Pas nadat ze er een paar op Instagram had geplaatst en daar positieve reacties op kreeg, pakte ze dat idee serieus op. In Boekscout vond ze een uitgeverij die haar werk wilde publiceren. Voor de duidelijkheid: Boekscout kent twee takken. Bij de ene kan iemand op eigen kosten en in ei gen beheer z'n boek laten druk ken, los van de kwaliteit. En dan is er nog de 'echte' uitgeverij, waar bij manuscripten wél op kwaliteit worden beoordeeld. Tot die laatste tak wendde Yvonne zich. Met succes. Boek scout vond haar Engelstalige poë zie van een dusdanig niveau dat besloten werd de bundel uit te ge- ven. Onder de naam Broken Beauty en met als ondertitel Poems about depression and self-love zijn ruim 120 van de mooiste gedichten van de Goese scholiere uitgebracht. Lichtpuntjes Wie de bundel leest, wordt als het ware meegenomen door de moei lijke periode die zij doormaakte. ,,De eerste helft is wat zwaarder'', vertelt Yvonne. „Daarin komen echt de negatieve kanten van mijn depressie naar voren. Maar gaan deweg komen er steeds meer lichtpuntjes en zie je hoop en liefde in de gedichten verschij nen.'' Yvonne heeft naar eigen zeggen Gaandeweg zieje hoop en liefde in de gedichten verschijnen ervaren dat op het hebben van een depressie nog altijd een taboe rust. 'Praat er maar niet te veel over', kreeg ze wel eens te horen. ,,Maar er is ook een stuk onwetendheid'', vult ze aan. ,,Veel mensen weten niet wat een depressie echt met een mens doet. Het is veel erger dan 'even verdrietig zijn'. Het is jammer dat dit verkeerde beeld nog bestaat.'' Door haar persoonlijke verhaal nu in de vorm van haar gedichten met anderen te delen, hoopt de in woonster van Goes begrip te kwe ken en lotgenoten te inspireren om - als ze dat kunnen - uit hun schulp te kruipen. ,,Je hoeft niet te zwijgen over je depressie!'' Met Yvonne gaat het ondertus sen prima. Maar dichten doet ze nog steeds. Of er nog meer bun dels in het verschiet liggen? Ze sluit het niet uit. De 16-jarige scholiere uit Goes maakte pak weg een jaar geleden een moeilijke en een zame periode door. Ze kampte met een depressie, maar kon daar met weinig mensen over praten. Het schrijven van gedich ten bleek heilzaam te werken. ,,Je zou kunnen zeggen dat ik de de pressie van me heb afgeschreven'', vertelt ze. ,,Het hielp me om er mee om te gaan.'' Engels De vwo-leerlinge van het Calvijn College schrijft al haar gedichten in het Engels, een taal waarin ze zich naar eigen zeggen beter kan uiten. ,,In het Nederlands kom ik soms woorden tekort als ik wil omschrijven wat ik voel'', legt ze uit. ,,Het Engels is een rijkere taal, met woorden die vaak een veel diepere betekenis hebben.'' Toen ze de gedichten schreef, had Yvonne nog helemaal niet de bedoeling ze ooit te bundelen en Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit steekt ruim 920.000 euro subsidie in ver der onderzoek naar de mogelijk heden. Het initiatief is afkomstig van rederij Jaczon. Het bedrijf deed de afgelopen tijd al kleinere experimenten met waterstraaltuig op zowel de ARM 33 als de SCH 45, na geslaagde laboratoriumtests in Zeeland. Bij de pulsvisserij wordt tong en schol met zwakke stroompulsen van de zeebodem opgeschrikt, waarna de vissen de netten in zwemt. Jaczon probeert datzelfde effect te bereiken met waterstra len. De methode is net zo gunstig voor het brandstofgebruik van de viskotters als de pulsvisserij. Grotere schaal De voorlopige resultaten stemmen Jaczon optimistisch. Daarom wil het bedrijf het systeem op grotere schaal beproeven op de SCH 63. Het wachten was nog op subsidie van het ministerie van LNV. Dat heeft de aanvraag nu goedgekeurd. ,,Als gevolg van het pulsverbod dient een alternatief te worden ge vonden om de beoogde verbete ringsslag te kunnen realiseren", al dus het ministerie. ,,De pilot wa- terj et voor de tongvisserij lijkt hier invulling aan te kunnen geven." De experimentele methode heeft al de toorn gewekt van de Franse milieuorganisatie Bloom, die eerder de pulsvisserij een halt wist toe te roepen. Zij heeft de Eu ropese Commissie onlangs ge vraagd alert te zijn op deze nieuwe ontwikkeling. Bloom spreekt van 'Karcher-visserij', naar de bekende fabrikant van hogedrukspuiten. MIDDELBURG Een moeder uit Terneuzen en haar voormalige vriend uit Aardenburg blijven ko mende maanden in voorarrest op verdenking van seksueel misbruik van drie kinderen. Dat bepaalde de rechtbank in Middelburg gisteren. De gruwelzaak draait om de 43- jarige Terneuzense T. D. en haar Aardenburgse partner P. P. (46). Ze worden onder meer verdacht van jarenlange verkrachting en ontucht met twee minderjarige dochters van de Terneuzense en een vrien dinnetje. De twee zitten al sinds vorig jaar juni vast. Hun advocaten pleitten gisteren voor het opheffen van hun voorlopige hechtenis. De moeder zou ernstig ziek zijn en dringend een niertransplantatie moeten on dergaan. Volgens de rechtbank is haar gezondheid niet verslechterd. Wel besloten de rechters dat de twee allebei nog verhoord moeten worden door de politie. Dat lukte tot nu toe niet, tot grote frustratie van officier van justitie Wilfred Suijkerbuijk. Bang De inhoudelijke behandeling van de rechtszaak is op 14 mei. Beide strafdossiers zullen dan gelijktijdig worden behandeld. De vrouw wil liever aparte rechtszaken, omdat ze doodsbang is voor haar ex. De rechtbank ging daar niet in mee. woensdag 26 februari 2020 'Zwijgen over depressie hoeft niet' Rob Paardekam Goes Yvonne Harinck bundelde de gedichten die haar hielpen haar depressie te overwinnen. foto marcelle davidse - Yvonne Harinck, schrijfster dichtbundel Broken Beauty kan worden be steld via de webshop van Boek- scout. Er komt een grootschalige proef met het vissen met wa terstraaltjes. Deze methode is mogelijk een alternatief voor de pulsvisserij, die vanaf medio volgend jaar definitief verleden tijd is. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 37