Dorien is de 100 miljoenste klant van de Westerscheldetunnel Bart Chabot en zoon Sebastiaan in Middelburg 4 Brits onderzoek: elke kopbal kan schade opleveren Aanleiding voor het kopverbod op de Britse Eilanden is recent onder zoek van de universiteit van Glas gow. Daaruit blijkt dat oud-voetbal lers een grote kans hebben om te overlijden aan ziektes zoals Alzhei mer, MS, ALS en Parkinson. Vooral bij kinderen zijn de herse nen kwetsbaar. Koppen kan dan schadelijk zijn. Om die reden nam Zeelandia Middelburg al in 2016 in haar beleidsplan op dat koppen in de trainingen taboe is, in elk geval tot JO13 (de vroegere) D-pupillen. ,,Wij hebben dat gedaan aan de hand van een artikel waaruit al bleek dat koppen voor de jeugd niet goed was", zegt bestuurslid Hans van der Sluijs. Ook Skills Control, de organisa tie van ervaren Zeeuwse voetballers die trainingen verzorgen, neemt het zekere voor het onzekere. ,,We doen niets meer met koppen", zegt Gert- Jan van Leiden. ,,Een paar jaar terug deden we dat nog wel, maar nadat ik had gelezen dat het schade kan op leveren bij de kinderen, hebben we het er gelijk uitgehaald. Nu blijkt weer dat we daarin een goede keuze hebben gemaakt." Bij SV Walcheren wordt het nieuws over het kopverbod volop gedeeld in de groepsapps, merkt technisch jeugdcoördinator Patrick Wissekerke. ,,Maar ik zie kinderen al bijna nooit koppen." Toch is het nog geen beleid, zegt voorzitter Rob Ver dam. ,,De KNVB heeft er nooit een richtlijn voor gegeven, maar dit geeft wel stof tot nadenken." ,,Bij ons is het nog niet serieus ter sprake gekomen", zegt jeugdcoördi nator Frank Davidse van VV 's-Heer Arendskerke. ,,De berichtgeving zou wel aanleiding kunnen zijn om daarover eens van gedachten te wis selen, al denk ik niet dat er bij de jeugd veel wordt gekopt. Er wordt niet gericht op getraind." ,,Koppen is bij ons normaal", zegt Giel van Gelderen, jeugdcoördinator Als het over de veiligheid van kinderen gaat, mag er geen discussie zijn bij VV Spui. ,,Maar ik ga het meteen voorleggen aan de trainers. Erover praten is toch het minste dat j e kunt doen." Adri Francke, bestuurslid van trainersvakbond VVON, keert zich al jaren tegen het koppen. ,,Elke klap die je tegen je hoofd krijgt, kan schade opleveren. Zeker tot de pu berteit moet je voetballers niet blootstellen aan dit soort onnodige klappen", stelt hij. ,,Gewoon niet doen. Daarom: stoppen met dat koppen." ,,Het verbaast me dat de KNVB daar nog steeds niet in meegaat", zegt Francke. Het is, wat hem be treft, tekenend voor het voetbal. ,,Een van de weinige sporten die niet mee innoveren, is voetbal. Maar we hebben een opvoedtaak. Daar hoort dit ook bij. Als het over de veiligheid van kinderen gaat, mag er geen dis cussie zijn." ,,Oh wat leuk. Prachtige bos hoor, ik neem hem mee. Heel veel succes en hopelijk wordt de tunnel in de toe komst tolvrij, dat zou heel fijn zijn", schaterde Löwenthal toen ze een bos bloemen en dinerbon ter waarde van 100 euro in de handen kreeg gedrukt van WST-directeur Harald Schoenmakers. Koffie met een donut Niet alleen Löwenthal viel in de prijzen. Het tunnelbedrijf stond klaar met honderd herbruikbare koffiebekers en feestelijke donuts waarop '100 miljoen passages' was afgedrukt. Personeel schonk kort voor de uitreiking driftig koffie en thee in. De meeste reizigers sloe gen een bakje troost echter af. Op een enkele vrachtwagenchauffeur na. Het duurde zeventien jaar voor dat de WST de 100 miljoen passages bereikte. Nadat koningin Beatrix op 14 maart 2003 de tunnel had ge opend, tikte de teller op 17 juni de miljoenste klant aan. Daarna ging het rap. In 2004 kreeg de vijf mil joenste klant een attentie. Een jaar later zat de Westerscheldetunnel al op 10 miljoen passages. Na vijf jaar was dat aantal gestegen tot 25 mil joen. De tunnelexploitant vierde op 14 maart 2013 het tienjarig jubi leum, maar de kers op de taart kwam nog in 2012. Op 25 september klokten de tolgaarders de 50 mil joenste klant. Vier jaar later was het aantal tunnelpassages opgelopen tot 75 miljoen. Op 2 november 2018 kon er een bloemetje af voor de 90 miljoenste klant. MIDDELBURG Bart Chabot (1954) is dichter, schrijver en per former. Hij publiceerde onder an dere een vierdelige biografie van Herman Brood. Theatertournees maakte hij met Remco Campert en Jan Mulder, Herman Brood en Jules Deelder en met Martin Bril en Ronald Giphart. In 2014 schreef hij de tekst voor het Groot Dictee der Nederlandse Taal. Nadat er een tumor bij hem was ontdekt publiceerde hij over zijn ziekte en de bestralingen, plus de effecten voor zijn gezin, het boek Diepere Lagen. Triggerhappy was in 2013 zijn eerste roman. Onlangs ver scheen zijn autobiografische ro man Mijn vaders hand, waarin hij over zijn jeugdjaren in Den Haag vertelt. Sebastiaan (1989) is de oudste van de vier zoons Chabot. Hij ver trok na zijn studie geschiedenis aan de Universiteit van Amster dam naar New York om een uni versitaire cursus 'Creative Wri ting' te volgen. Hij studeerde in 2017 af bij Jonathan Safran Foer. Zijn debuutroman De slaap die Vader en zoon Chabot geven lezing in de Drvkkery geen uren kent schreef hij eerst in het Engels en hertaalde die ver volgens naar het Nederlands. Kaarten Vader en zoon Chabot gaan vanaf 19.30 uur in boekhandel de Drvkkery in gesprek met PZC- verslaggever Jan van Damme. Le zers van de PZC krijgen korting bij aankoop van een toegangs kaartje via drukkerij- middelburg.nl. Een kaartje kost dan 3,50 euro (max. 2 kaartjes per abonnee). Voer tijdens het bestel len de code 'pzc-korting-chabot' in. woensdag 26 februari 2020 GO Koppen taboe bij jeugdvoetbal In Engeland, Schotland en Noord-Ierland zijn ze nu om. Daar mogen jonge voetballers tijdens de training niet meer koppen. Vooral bij grotere clubs in Zee land is dat ook al de praktijk. ,,Elke klap die je tegen je hoofd krijgt, kan schade opleveren." Rolf Bosboom Vlissingen - Adri Francke, trainersvakbond Dorien Löwenthal uit Westdorpe is dinsdag geselecteerd als 100 miljoenste passant. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Haar man zei nog: ga rond deze tijd op pad, dan maak je kans op de hoofdprijs. Zo viel Dorien Lö- wenthal uit Westdorpe gister ochtend bij de tolpoortjes van de Westerscheldetunnel (WST) met haar neus in de boter. Uit de stoet passanten werd ze gese lecteerd als 100 miljoenste klant. Frank Balkenende Borssele Vader en zoon Chabot komen maandag 9 maart naar Middel burg. Vader Bart en zijn nog niet zo bekende zoon Sebasti- aan nemen de PZC/Drvkkery- lezing voor hun rekening. Sebastiaan is de oudste zoon van Bart Chabot. foto frank jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36