je budget Broer eist z'n legitieme portie op 21 Waarvan akte 'Je bent zo een halfjaar verder' Hij eist openheid over alles wat zijn broer en zus ooit hebben gekregen (t\w TIJDSCHEMA Bij het beoordelen van offertes be gint Van Driel altijd onderaan. Daar staat namelijk vermeld wat de aanne mer niet doet, en dus niet bij de kos ten zit inbegrepen. Denk aan het doen van de bouwvraag, de legeskos- ten voor een grote afvalcontainer op de weg of de kosten van een con structeur. Volgens Van Driel valt daarover altijd te onderhandelen. ,,Maar doe het vooraf, want achteraf is het vaak duurder.'' TIP 5 Check goedkope lening Als je met de verbouwing ook je huis verduurzaamt, kun je een Energiebe- spaarlening aanvragen. Die wordt vertrekt door het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse Ge meenten. Je kunt tot 25.000 euro le nen tegen een rente van 1,7 procent voor 10 jaar vast. Aflossen is boetevrij. TIP 6 Spreek een vaste prijs af Van Driel: ,,Ik stuur altijd aan op een vaste prijs. Daardoor kan het zijn dat je wat meer betaalt, maar daartegen over staat een stukje zekerheid. Stel dat de aannemer meer tijd en dus geld nodig heeft om de klus af te ma ken, dan is dat zijn probleem. Je hebt immers een totaalprijs afgesproken.'' TIP 7 Reserveer geld voor onverwachte kosten Ook slim is het opnemen van een post 'onvoorzien' in je begroting. Zo kan een kozijn bij het vervangen van glas rot blijken te zijn, of komt er bij het slopen van een muurtje toch een leiding tevoorschijn. ,,Je kunt van te voren veel zien, maar niet alles'', zegt Van Driel. „Daarom is het verstandig om een klein veiligheidsbudgetje in te bouwen.'' TIP 8 Bespaarop materiaalkosten Oude dakpannen, stenen, hardhou ten kozijnen, trappen en ook deuren: je kan ze allemaal hergebruiken. Dat is niet alleen goed voor het milieu, maar ook voor de portemonnee. Van Driel juicht het toe, al is het niet al tijd even praktisch of voordelig. ,,Het kan zijn dat iets niet helemaal past en weer op maat moet worden gemaakt. Daardoor kun je uiteindelijk net zo duur uit zijn als bij nieuw materiaal.'' Besparingen liggen ook elders. Zo zijn kunststofkozijnen een stuk goedkoper dan houten varianten. TIP 9 Sloop zelf (maar niet alles) Zelfs mensen met twee linkerhanden kunnen een muurtje slopen, behang afstomen en vloerbedekking verwij deren. Door dat soort klussen zelf te doen bespaar je op de verbouwings- kosten. Toch zijn er ook zaken die je beter kunt overlaten aan de professi onals. Denk bijvoorbeeld aan gas en elektra. Ook een op het oog eenvoudig klusje als het verwijderen van wand- tegelwerk kun je soms beter uit han den geven, zegt Van Driel. ,,Daarbij loop je het risico de muur achter het tegelwerk te beschadigen, waardoor je extra kosten moet maken om de muur weer glad te krijgen.'' Kortom, alles wat losligt of -staat, kun je zelf verwijderen. Wat vastzit kun je beter overlaten aan echte klussers. Vet zijn ouders heeft hij gebroken toen hij jong was en zijn jongere zus en broer heeft hij ook al zeker 25 jaar niet meer gesproken. Van hen heeft hij dan ook niet te horen gekregen dat zijn vader is overleden. Het is te danken aan het Waterschap dat hij nu aan mijn bureau zit. Dat heeft hem - kennelijk afgaand op zijn achternaam en woonplaats - bij wijze van lucky shot onder de noemer 'erven van' een naheffing gestuurd voor de water schapsbelasting van het huis van zijn ouders. Een erfdeel zit er niet in, beseft hij, want zijn ouders hebben hem onterfd. Maar hij heeft wel recht op een legitieme portie. Ouders kunnen hun kinderen wel onterven, maar kinderen houden altijd recht op een legitieme portie, een geldbedrag ter waarde van ongeveer de helft van het wettelijk erfdeel. Een onterfd kind moet zijn legitieme portie binnen vijf jaar na het overlij den opeisen, anders vervalt de claim. Hij heeft destijds, bij het overlijden van zijn moeder, al met succes zijn legitieme portie uit haar nalatenschap opge- eist. Maar zijn vader hoefde niet uit te keren vanwege de langstle venderegeling. Nu die is over leden, wil hij zowel de legi tieme portie van zijn moeder als die van zijn vader. Beide zijn direct opeisbaar. Om de grootte van de legi tieme portie te kunnen bepalen, moet de waarde van de nalatenschap wor den bepaald. Zijn broer en zus hebben met de natte vinger een boedelbeschrij ving gemaakt, maar die accepteert hij niet. Hij eist een minutieuze lijst van alle bezittingen. De kan tonrechter stelt hem in het gelijk. Bovendien eist hij volle dige openheid over alles wat zij ooit van hun ou ders hebben gekregen, in clusief verjaardagscadeaus. Deze onofficiële schen kingen zijn, redeneert hij, ten koste gegaan van de nalatenschap en beïnvloeden dus de hoogte van zijn legitieme portie. Ook hierin krijgt hij gelijk. Er valt dus niets tegen in te brengen, maar de man zadelt zijn zus en broer op met een hoop werk, stress en ergernis. Met als bijkomende schade dat de kans nu helemaal is verkeken dat het tussen hen ooit goed komt. Daar hebben de ouders destijds vast niet bij stil gestaan toen ze hun zoon onterfden. Onterven is, blijkt ook nu weer, vooral een emotioneel besluit dat zijn doel vaak voorbij schiet. Veel beter zou het zijn geweest als de ou ders hem wel tot erfgenaam hadden benoemd, maar met een veel kleiner erfdeel dan de andere kinderen. Daar zou hij niets tegenin hebben kunnen brengen en hun boodschap vanuit het graf zou er niet minder duidelijk om zijn ge weest: zoon, je hebt ons zwaar teleurgesteld. woensdag 26 februari 2020 GO \w\ Jacco van Driel advi seert huiseigenaren bij verbouwingen. Een vaste prijs heeft zijn voorkeur. ,,Kan zijn dat je iets meer betaalt, maar daartegen over staat zekerheid.'' FOTO ERIK VAN T WOUD Wie wil verbou wen, begint het best ruim op tijd met de voorbe reidingen. Aannemers en klussers hebben momenteel niet te klagen over gebrek aan werk. En met het voor jaar in aantocht zullen zij het al leen maar druk ker krijgen, want iedereen bouwt het liefst in de zomermaanden. ,,Als je in mei een offerte aanvraagt en in juni denkt te kunnen begin nen met een aan bouw, dan kun je dat vergeten'', zegt Van Driel. ,,De levertijd van kozijnen ligt bij voorbeeld tussen de tien en twaalf weken. Daar naast heb je te maken met de werkvoorberei- dingstijd en een eventuele bouw- aanvraag. Voordat je aan de gang bent, ben je zo een halfjaar verder.'' daarom altijd om een open begro ting'', tipt de verbouwexpert. Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21