ook in Zeeland niet aan te slepen ft JOL Schalkwijk van Goes naar Hoek Oranjes dansen even naar de pijpen van de pers Uitrollen netwerk gehinderd door juridisch verzet omwonenden Walcheren Ook topscorer vertrekt bij Bevelandse derdedivisionist Jaarlijks foto moment koninklijke jfl familie in Lech I Het lijkt een kwestie van tijd totdat het gevreesde coronavirus in ons land opduikt. De draaiboeken liggen klaar. Inmiddels zitten er Nederlanders in quarantaine op Tenerife en heeft Oostenrijk zijn eerste besmettingsgevaren gemeld. Ook in Zeeland is men ermee bezig. Zelfs in bouwmarkten zijn de mondkapjes niet aan te slepen. En de Zeeuwse GGD krijgt steeds meer telefoontjes van verontruste mensen. Door de komst van supersnel mo biel internet zal het huidige aantal van 18.000 mobiele antennes ko mende jaren met minstens 10 pro cent toenemen. Die stijging leidt op talloze plekken tot verzet. Hoewel er geen sluitend wetenschappelijk bewijs is en de straling onder de li miet lijkt te blijven, vrezen critici gezondheidsschade. In heel Nederland heeft alleen KPN al driehonderd aanvragen voor nieuwe masten en antennes lopen. ,,In veel gevallen loopt dat bijzon der traag en stroperig'', zegt top man Joost Farwerck op vragen van deze krant. Het bedrijf ervaart de zelfde tegenstand als destijds bij de komst van UMTS (3G). Weerstand T-Mobile en Vodafone vallen con current KPN bij. ,,Ook wij merken toenemende weerstand tegen het plaatsen van antennes'', stelt T-Mo bile. ,,We zien dat mensen liever geen antennes in hun directe om geving hebben.'' Volgens KPN kost het in normale gevallen vaak al anderhalf tot twee jaar om ergens een zendmast neer te zetten. Nu bewoners vaker naar de rechter stappen, slepen trajecten We zien dat mensen liever geen antennes in hun directe omgeving hebben veel langer. In Nieuw Vennep was de provider op een bepaalde locatie zelfs twaalf jaar bezig. Belangenclub Monet, die namens KPN, T-Mobile en Vodafone con tacten met de overheid onder houdt, wijst erop dat de overheid telecombedrijven miljarden euro's laat betalen voor mobiele frequen ties. ,,Het kan niet zo zijn dat we enerzijds diep in de buidel moeten tasten en vervolgens lokaal op tal loze plaatsen worden tegenge werkt'', zegt Rob Bongenaar, direc teur van Monet. Naast gemeenten weren ook steeds meer corporaties de anten nes van hun daken, onder druk van bewoners. ,,Het bestaande anten nepark in de lucht houden is al een uitdaging'', stelt Bongenaar. ,,Laat staan de voor 5G benodigde uitbrei ding realiseren.'' In het uiterste ge val wil hij dat corporaties wettelijk verplicht worden om masten op hun daken toe te laten. KPN-baas Farwerck wil ook me dewerking van de overheid. Hij wijst erop dat het kabinet in het veilingplan voor komende 5G-net- werken een hogere landelijke dek kingsgraad (minimaal 98 procent, red.) eist. ,,Daar zijn wij als KPN voor, alleen moet het ons dan ook mogelijk gemaakt worden om voor die dekking te zorgen.'' P7 woensdag 26 februari 2020 Nieuwsmedia Mondkapjes ZEELAND 11 P3 t/m 5 en ZEELAND 2 foto gaspar huurdeman Angst voor masten plaagt 5G Providers slaan alarm nu bewo ners op steeds meer plekken de komst van mobiele masten pro beren tegen te houden. Deze stralingscritici vrezen dat 5G- masten gezondheidsschade op leveren. David Bremmer Rotterdam —T-Mobile 6°C Enkele pzc.nl winterse Ook voor het laatste buien regionale nieuws Jaargang 262 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,75 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 1