li 1 Pm, Ingrid Thijssen volgt flapuit De Boer op bij VNO-NCW ECONOMIE 19 Tot nu toe is er nergens sprake van tekorten aan onderdelen king te komen, moet minstens 20 procent van het personeel met de armen over elkaar zitten. Maar om dat Nederland ruim een half miljoen bedrijven telt, is dit toch niet meer dan een fractie. De FME, de branchevereniging voor de metalektro-industrie, opende eerder dit jaar een meldpunt waar bedrijven kunnen aangeven of ze last hebben van de gevolgen van het coronavirus. Ook daar loopt het alles behalve storm, meldt de woord voerder. ,,De meldingen druppelen binnen'', zegt hij. Gegevens over aan tallen getroffen bedrijven en in welke sectoren die zitten, heeft de FME niet. Rotterdamse haven De Rotterdamse haven gaat de gevol gen wel merken, meldt het Gemeen telijk Havenbedrijf. ,,Vanaf deze week zijn er 20 procent minder af vaarten vanuit China naar Rotter dam'', aldus een woordvoerder. ,,Dat zal absoluut gevolgen hebben.'' Hoe ernstig die zijn, is nog niet te zeggen. Worden bijvoorbeeld alle container overslagbedrijven een beetje getrof fen, of komt de pijn bij één bedrijf te recht? Sectoren die in theorie snel last kunnen krijgen, zijn de transport middelenindustrie en de machine bouwers. Die importeren veel onder delen uit China. Bij VDL, die machi nes, bussen en personenauto's fabri ceert, is nog geen sprake van een pro bleem. ,,We hebben bij al onze 104 dochterbedrijven bekeken waar de onderdelen vandaan komen. Tot nu toe is er nergens sprake van tekor- ten'', laat een woordvoerder weten. De Nederlandse transportbedrij ven zeggen ook geen last van de afne mende goederenstroom uit China te ondervinden. Veel containers komen in Rotterdam aan en worden door Nederlandse transporteurs verder Europa ingebracht. ,,Wij hebben nog geen signalen dat er problemen zijn'', meldt de woordvoerder van branche organisatie TLN. Voorjaarscollectie Andere sectoren die afhankelijk zijn van Chinese export, zijn onder meer de elektronicabranche en de speel goed- en kledingwinkels. ABN Amro meldde vorige week dat de kleding- sector geluk heeft omdat de voor jaarscollectie al in containers onder weg naar Nederland was toen het co ronavirus uitbrak. Pas als de fabrie ken in China nog maandenlang stil liggen komt er een probleem voor de najaarscollectie. Maar kledingketens kunnen in andere landen bestellen. De toerismesector is wel de sigaar. Vooral Amsterdam zal merken dat er minder Chinezen naar Nederland komen, evenals Giethoorn. Ook vliegmaatschappijen zoals Air France-KLM hebben te lijden onder het virus. De hamvraag is hoe lang de uit braak aanhoudt. Wat dat betreft zijn er tegenstrijdige ontwikkelingen. In China, de fabriek van de wereld, gaan bedrijven mondjesmaat weer open. Zeker in regio's die minder getroffen zijn komt de bedrijvigheid langzaam weer op gang. En heel voorzichtig be gint men te hopen dat de uitbraak over zijn hoogtepunt heen is. Met Ingrid Thijssen krijgt de machtigste lobbyclub van Nederland voor het eerst een vrouwelijk boegbeeld. Opnieuw kiest de werkgevers- orgsanisatie voor een uitgesproken voorzitter. Laurens Kok Voor een selectieprocedure die bijna een jaar duurde, is VNO- NCW verrassend dichtbij huis ge bleven. Ingrid Thijssen, ceo van netwerkbeheerder Alliander en voormalig NS-directeur, wordt de nieuwe werkgeversvoorzitter. Thijssen was al lid van het dage lijks bestuur van de machtigste lobbyclub van Nederland en volgt op 1 juli Hans de Boer op, die na twee termijnen afzwaait. Met Thijssen aan het roer zal er in vele opzichten een nieuwe wind gaan waaien in de Haagse Malietoren, het hoofdkwartier van VNO-NCW. Het mannenbolwerk dat de werkgeversorganisatie in zekere zin nog altijd is, zal moeten wennen aan de eerste vrouwelijke voorzitter in de geschiedenis. Want verschil zal er zijn, zo valt op te ma ken uit een interview dat Thijssen drie jaar geleden gaf aan NRC Handelsblad. 'Mannen verkondigen menin gen, vrouwen stellen vragen', zei ze des tijds. man het verwijt te veel aan de lei band te lopen van grote multina tionals en te weinig op te komen voor het brede bedrijfsleven, dat voor een groot deel uit familiebe drijven bestaat. VNO-NCW lijkt zich die kritiek te hebben aangetrokken. De selec tiecommissie onder leiding van Bouwend Nederland voorzitter Maxime Verhagen kreeg de opdracht te zoeken naar een voorzitter die bij uitstek verbin dend is. Meningenman De persoon die ze op volgt is bij uitstek zo'n meningenman. Hans de Boer werd berucht om zijn uitspraak over werklozen - 'al die labbekakken die hier in een uitkering zitten' - die volgens De Boer aan het werk moesten. Nadat half politiek en polderend Nederland over hem heen was ge vallen, trok de werkgeversbaas zijn woorden in. Toch liet De Boer zich ook daarna nog regelmatig gelden als olifant in de porseleinkast, hoe wel hij met zijn kenmerkende charme de plooien altijd weer wist glad te strijken. De Boer was zó'n zichtbare voorzitter, dat zusterorganisatie MKB-Nederland regelmatig on dersneeuwde en VNO-NCW heer en meester was aan de onderhan delingstafels. In de discussie over de afschaffing van de dividendbe lasting kreeg de werkgeversvoor- Mannen verkondigen meningen, vrouwen stellen vragen D66 In Thijssen lijkt die persoon te zijn ge vonden, al wordt het nog interessant om te zien in hoeverre zij als actief D66-lid haar uitgesproken opvattingen ook in haar nieuwe functie zal kunnen uitdragen. Zo heeft ze een broertje dood aan werkgevers die menen dat de loonkloof wordt gedicht als vrou wen maar beter leren onderhan delen over hun salaris. 'Werkge vers moeten erop letten dat ze vrouwen evenveel betalen', stelde Thijssen tegenover NRC. In datzelfde interview was ze ook stellig over de nog immer voortdurende discussie over hoe er meer vrouwen aan de top ko men: laat vrouwen zichzelf zijn en zorg dat ze hun emoties niet 'on der tafel' hoeven te stoppen, vond Thijssen. 'Je werkelijke zelf zijn is ook je vrouwelijke zelf zijn, in kwetsbaarheid en openhartig heid.' woensdag 26 februari 2020 GO In een supermarkt in Pioltello, in de buurt van Milaan, stuiten klanten op lege schappen. Inwoners van Noord-Italië zijn massaal aan het ham steren geslagen van wege het coronavirus. -Woordvoerder VDL Ingrid Thijssen, ook ceo bij Al- liander; voormalig NS-directeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 19