0) \^m 18 Kort EPIDEMIE GEVOLGEN De aandelen- beurzen beleefden maandag de slechtste dag in jaren, winkels waarschuwden voor lege schappen. Toch zijn de gevolgen van het coronavirus voor ons nog te overzien. We hadden al extra voorraad laten verschepen voor het Chinese Nieuwjaar 'VRIJHANDELSVERDRAG BESPREEKBAAR' EU klaar om met Britten te onderhandelen De onderhandelingen tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk over de toekomstige relatie kunnen beginnen. Ministers van de 27 EU-landen hebben gisteren in Brussel de opdracht vastgesteld voor EU-onderhande- laar Michel Barnier. Uitgangspunt is een zo nauw mogelijke samenwerking. Hoe meer de Britten bereid zijn zich te houden aan Europese regels, hoe gunstiger hun toegang tot de Europese markt, is het centrale punt in het mandaat van de Fransman. De EU is bereid een vrijhandelsverdrag te sluiten zonder quota en heffingen, mits bedrijven eerlijk kunnen concurreren. f/tïffl.O CONSUMENT HOUDT HAND OP DE KNIP Duitse economie groeide niet in laatste kwartaal De Duitse economie is in het laatste kwar taal van vorig jaar niet gegroeid ten opzichte van het voorgaande kwartaal. Op jaarbasis was er wel groei, met 0,4 procent. Dat meldt het federale statistiekbureau op basis van definitieve cijfers. Economen rekenden al op een uitkomst van 0 procent. ING-analisten wijzen erop dat de uitgaven door consu menten niet zijn toegenomen in het laatste kwartaal. Die bestedingen vormden al jaren de motor van de economische groei in het buurland, tevens de belangrijkste handels partner van Nederland. HP zou nu wel met Xerox willen praten over fusie De Amerikaanse computer- en printerfabri kant HP Inc gaat voor 15 miljard dollar aan eigen aandelen inkopen. Met die stap wil het bedrijf zijn aandeelhouders paaien, die ook een overnamebod van branchegenoot Xerox overwegen. Tegelijkertijd liet HP voor het eerst weten te willen praten met Xerox over een samengaan. Dat moet dan wel op de voorwaarden van HP gebeuren. HP houdt vol dat een eerder bod van Xerox, dat door de concernleiding van HP al is is afgewezen, te laag is. BAM ING Arcadis Philips ereldwijd groeit de vrees voor het corona virus. Een forse tegenvaller is de verspreiding van het virus naar Europa. Vooral de uitbraak in Italië is potentieel een ge vaar voor de (wereld)economie. Als Italië iets soortgelijks gaat meemaken als China is dat niet alleen desastreus voor de Italianen, maar ook voor de rest van Europa. Noord-Italië, waar de uitbraak plaatsvond, is de econo mische motor van Italië. Als daar ste den en bedrijven op slot gaan, heeft dat vergaande consequenties. De economie draait toch al slecht in Italië en een nieuwe klap zou een recessie kunnen betekenen. En Italië is ook belangrijk voor andere Euro pese landen. Nederland en Italië han delen veel en een groot deel van die handel komt dan direct stil te liggen. Een Europese recessie lijkt dan on vermijdelijk. Het IMF becijferde onlangs dat de wereldeconomie slechts 0,1 procent minder groeit als de uitbraak van het coronavirus tot China beperkt kan blijven. Mocht Europa ook in een re cessie raken, zullen de gevolgen voor de wereldeconomie wel groter zijn. Legeschappen Hoe groot de impact voor ons land momenteel is, laat zich moeilijk be cijferen. Winkelketen Blokker waar schuwde eerder voor lege schappen. Coolblue kondigde maandag aan dat er niet voldoende nieuwe voorraad uit China komt en dat de internet winkel daardoor gedwongen is de verkopen te verminderen. Aan de andere kant zegt een groot- afnemer van Chinese spullen als Action - ongeveer de helft van het as sortiment komt uit China - voorlo pig 'geen problemen met de voorra den in de winkels te hebben'. ,,We hadden al extra voorraad laten ver schepen voor het Chinese Nieuw jaar'', zegt een woordvoerster. ,,We houden er altijd rekening mee dat de handel na die festiviteiten met wat vertragingen op gang komt. Inmid dels zien het aantal verschepingen vanuit China al weer op gang komen en groeien.'' En er is meer goed nieuws. Een Ne derlandse speelgoedfabrikant liet gisteren weten dat zijn afzet in Rus land is verdubbeld, omdat China minder speelgoed kan leveren aan de Russen. Verder dalen de olieprijzen al weken achtereen en staan ook de gasprijzen historisch laag, dus de energierekening zou deze winter wel eens flink kunnen meevallen. Als klap op de vuurpijl zakt de rente verder weg, wat niet alleen prettig is voor mensen die een hypo theek afsluiten, maar ook voor be drijven die lenen voor een investe ring. Het voert te ver om te concluderen dat Nederland weleens ongeschon den uit de strijd zou kunnen komen. Inmiddels hebben 67 bedrijven deel- tijd-ww aangevraagd bij het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgele genheid omdat ze door het coronavi rus minder werk hebben. In 36 geval len is dat goedgekeurd, in 10 gevallen afgekeurd en 21 aanvragen zijn nog in behandeling, laat het ministerie we ten. Het gaat om kleinere bedrijven. Om voor de deeltijd-ww in aanmer- L EERDER VOORSTEL ONBESPREEKBAAR O woensdag 26 februari 2020 De bouwonder neming be hoorde bij een bescheiden groepje stijgers in de MidKap. De grootbank leverde flink in. Het technisch adviesbureau bungelde onder aan de MidKap Het concern waarschuwde voor een negatief effect van het coronavirus. o GO Nederlandse economie (nog) 7 niet besmet door coronavirus Peet Vogels Amsterdam W -Woordvoerster Action

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 18