Marjan Berk Sziget-dealers blijven in cel in Hongarije, beroep afgewezen Inzet op duurzame 'route du soleil' in de Benelux NIEUWS 17 L~- We leerden dat we geen nostalgisch 'tempo doeloe' meer moeten zeggen en aangename ver rassing bij het kijken naar de zevende afle vering van het nieuwe VPRO-cul- tuurprogramma Mondo, dat nog een beetje zoekt naar de ideale vorm. In deze aflevering zagen we een goed gevulde en relevante koek over ons Indische verleden. En geloof me, aan tafel zaten echte deskundigen op het gebied van dat Indische verleden. Zo leerden we dat we, wanneer we over deze tijd spreken, geen nostalgisch 'tempo doeloe' meer moeten zeggen. Dat was vooral vroeger. Het ging nu over de on betamelijke en hoogst pijnlijke zaken die er in de loop der jaren zijn gepasseerd. Excuses zouden allang moeten zijn gemaakt, maar: Sorry seems the hardest word to say, nietwaar? Schrijfster en documentaire maakster Marion Bloem vertelde in het programma een heel genu anceerd verhaal over haar nieuwe boek Indo. Zij debuteerde inder tijd met Geen gewoon Indisch meisje en zij maakte een docu mentaire die lang in de bioscoop werd gedraaid en maandenlang in de top 10 van bioscoopfilms stond. zich tegenwoordig manifesteert als fotograaf, heeft een confron- terend en indrukwekkend foto boek gemaakt, waarin hij de el lende en wreedheden van de Ne derlandse politionele acties van twee kanten inzichtelijk heeft gemaakt. Deze twee kunstenaars werden geflankeerd door de ervarings deskundige schrijvers Adriaan van Dis en Kester Freriks, die zich manifesteerden als wijze en betrokken confraters. Het was een heerlijke uitzending, zeker in dit Multatuli-jaar. En nu hopen wij dat het be zoek van onze koning, die vorige week het Multatuli-jaar opende en een aan de schrijver gewijde gedenksteen onthulde, de nog steeds voortdurende pijn van de veronachtzaming van oud leed zal verzachten. En voor 'sorry' zeggen is het nooit te laat! Nota bene: Mea culpa, over de foute naam van de pianist van vroeger. De column op 19 fe bruari ging over de fantastische prestatie van Olga (en Duco), die al twintig jaar non stop ons wel zijn behartigen. Chapeau! En over de pianisten een an dere keer. I llfdl Agenten in Amsterdam die om spoedassistentie vroegen in ver band met dreigende situaties, kre gen afgelopen zondag geen contact met de meldkamer, schrijft de Cen trale Ondernemingsraad (cor) in een brief aan minister Ferdinand Grapperhaus van Justitie en Veilig heid en korpschef Erik Akerboom. Volgens de cor moeten beiden er kennen dat 'de huidige staat van C2000 onvoldoende is om de vei ligheid van onze medewerkers te waarborgen'. De politie beschikt sinds eind ja nuari over een vernieuwd C2000- communicatienetwerk, maar sinds die overstap hapert het systeem in het hele land. Agenten kunnen in gevaarlijke situaties belanden om dat ze geen verbinding krijgen. Sommigen hebben met hun tele foon 112 moeten bellen om een col lega te kunnen spreken, maakte po- litievakbond ACP al eerder bekend. Dat het nieuwe systeem niet in één keer vlekkeloos werkt, zegt de Het pas vernieuwde communicatie netwerk functioneert slecht in het hele land ondernemingsraad te begrijpen. Maar: ,,Vier weken later zijn er nog steeds dusdanige problemen dat wij ons genoodzaakt voelen de aan dacht te vragen'', aldus voorzitter Rob den Besten van de COR, die in zijn brief uitermate kritisch is over de manier waarop Akerboom en Grapperhaus de problemen te lijf gaan. ,,Wijvinden dat u onvol doende urgentiebesef laat zien richting onze collega's." Vorige week donderdag moest de Eenheid Amsterdam noodgedwongen over stappen op het private communica tienetwerk Entropia, omdat er pro blemen ontstonden 'tijdens een ac tie met bijzondere diensten'. Daarna speelden er in de hoofdstad dus de problemen met agenten in nood. ,,De portofoon is de lifeline voor onze collega's", aldus de COR. ,,Dit is onacceptabel." Plakband In verschillende eenheden zijn de afgelopen weken noodverbindin- gen aangelegd om de communica tie tussen agenten op gang te hou den. Bij de politie Oost-Nederland werkten agenten met een walkie- talkie-app op hun telefoon. Ook mochten ze even niet alleen sur veilleren. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken sprak van plakbandoplos singen. Volgens minister Grapperhaus heeft het oplossen van de 'aanloop problemen' met C2000 de hoogste prioriteit. De kans dat hun beroep zou wor den toegewezen was al klein. De drugswetten in Hongarije behoren tot de strengste van Europa. De rechtbank verlengde eerder het voorarrest van de twee mannen uit Stadskanaal 'vanwege de enorme omvang van de drugshan- del'. Daartegen gingen zij in beroep. Ex-atleet Roelf B. en zijn jeugd vriend Gert-Jan N. werden in au gustus opgepakt op het Hongaarse muziekfestival Sziget in Boedapest, waar zij drugs verkochten. Het tweetal zit vast in Hongarije, wach tend op hun proces dat waarschijn lijk in mei plaatsvindt. Een celstraf van vijf tot twintig jaar past daarbij volgens de Hongaarse wet. Zelfs le venslang is mogelijk, al zal dat laat ste gezien hun blanco strafblad waarschijnlijk niet gebeuren. Roelf B. probeerde eerder dit jaar de schuld grotendeels bij zijn vriend Gert-Jan te leggen door te verklaren dat hij vooral hielp en dat het idee van Gert-Jan kwam. Ook bood hij zijn excuses aan. Het Hon gaarse Openbaar Ministerie liet aan deze krant weten vooral geïnteres seerd te zijn in de leveranciers van de drugs, maar daarover zwijgen de twee Groningers tot nu toe. Drie ton De Hongaarse politie ontdekte bijna 2700 xtc-pillen, 128 gram ma rihuana en 451 voorgedraaide joints. Goed om al snel drie ton mee te verdienen. Roelf B. is de opval lendste van de twee. Hij gold niet zo lang geleden als talentvol atleet: de sprinter maakte drie jaar geleden deel uit van de nationale EK-ploeg. De minister verwees onder meer naar de acht waterstof tankstations die in de Benelux worden gebouwd, waarvan vier in Nederland. Deze 'proeftuin' waarbij tachtig auto's rijden op waterstof kan volgens hem lei den tot een groter Europees groen netwerk, 'onze eigen duurzame route du soleil'. Ook politiewerk schiet vol gens Blok niet op als dit bij onze landsgrenzen stopt. Hij ziet ruimte voor betere samen werking tussen de politiedien sten. Niet alleen bij het in beeld krijgen van drugshandel en an dere criminaliteit, maar ook bij het aanpakken van de geld stromen die daarmee gepaard gaan. woensdag 26 februari 2020 GO Mondo En Thom Hoffman, de acteur die 'Lifeline van agent' hapert nog steeds De ondernemingsraad van de politie luidt de noodklok over het haperende portofoonsys teem C2000 van de politie. In heel het land komen nog steeds problemen voor. De Centrale Ondernemingsraad noemt dat onacceptabel en spreekt van onveilige situaties voor agenten. Koen Voskuil Den Haag Roelf B. en Gert-Jan N., de twee vrienden die in Hongarije vast zitten voor grootschalige drugs handel, blijven in de cel. Het be roep tegen de verlenging van hun voorarrest is afgewezen. Victor Schildkamp Boedapest/Rotterdam BRUSSEL Transport zonder uitstoot van broeikasgassen en het verder tegengaan van grensoverschrijdende crimi naliteit zijn dit jaar belang rijke speerpunten van de drie landen in de Benelux. Nederland is sinds 1 januari voorzitter van het samenwer kingsverband met België en Luxemburg. Minister Stef Blok (Buitenlandse Zaken) gaf gis teren officieel het startschot. Sommige agenten moesten 112 bellen om contact te krijgen met collega's. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17