NIEUWS 15 1928-2020 Moesson zet Jakarta blank Geen verplicht JA/JA Utrecht Extra opvang asielzoekers Egypte zich af van de Sovjet-Unie, werd een bondgenoot van de Ver enigde Staten en sloot, als eerste Arabische land, vrede met Israël. Extremistische Egyptische mos lims zagen die kentering niet zit ten en kwamen in opstand, met een dodelijke aanslag op president Sadats leven, op 6 oktober 1981, als bloederige climax. Moebarak, die gewond raakte bij de aanslag, werd van de ene op de andere dag president. Ingewijden stellen dat de moord op Sadat grote indruk maakte op Moebarak. Hij realiseerde zich ineens hoe radicaal en gevaarlijk militante islamisten - met name de Moslimbroederschap - waren. Moebarak riep meteen de nood toestand uit, die sindsdien niet meer is opgeheven. Daardoor had den politie en leger feitelijk de vrije hand. Egypte werd onder Moebarak een semidictatuur. Uit angst voor islamistische funda mentalisten kende het land geen vrije verkiezingen. Religieuze po litieke partijen werden verboden. De Nationaal-Democratische Par tij, met Moebarak als voorzitter, werd alleenheerser. Ook de pers werd aan banden gelegd. Moebarak, zelf een soennitische moslim, gebruikte de noodtoe stand vooral om islamistische fundamentalisten aan te pakken. Duizenden gingen de gevangenis in. Het vredesakkoord met Israël hield Moebarak overeind, net als zijn vriendschap met Washing ton. Dit tot grote woede van isla mitische militanten die hem be schouwden als een lakei van Ame rika en vriend van de joden. Er zijn zeker vier mislukte moord aanslagen op Moebarak gepleegd. In eigen land was Moebarak nooit populair. Onder zijn bewind groeide de economie nauwelijks en als er al groei was zorgde hoge inflatie ervoor dat de gewone bur ger er niets van merkte. Voortdu rende armoede, corruptie, slecht onderwijs, slechte gezondheids zorg en permanente onderdruk king door een enorm veiligheids apparaat deden de rest. Een meer derheid van de bevolking zag hem dan ook als 'de zoveelste leider die niets voor het volk deed'. Vanwege het vredesakkoord met Israël be schouwden velen hem als 'een slechte moslim'. Zijn huwelijk met een Britse die geen hoofd doek droeg, bevestigde dat beeld. Toch moesten velen toegeven dat Hosni Moebarak een president van formaat was. Ook politieke te genstanders noemden hem een goed militair en begaafd politicus. Bijna iedere Egyptenaar vond Moebarak 'een echte wereldlei der'. Een hoogvlieger die Egypte corruptie en onderdrukking, maar ook stabiliteit en aanzien gaf. MOEBARAK EGYPTE Hosni Moebarak Hosni Moebarak, voormalig president van Egypte, is overleden. De man die dertig jaar regeerde als een farao werd in 2011 van zijn troon gestoten tijdens de Arabische Lente. Caïro Door zijn tegenstanders werd hij wel 'de laat ste farao' genoemd, een verwijzing naar zijn lange en autori taire leiderschap. Zijn jongere zoon Gamal was voorbestemd hem op te volgen, maar de Arabi sche Lente, in januari 2011, maakte alles anders. Het Egyptische volk kwam in opstand tegen armoede, corruptie en de keiharde onder drukking. Na achttien dagen he vige protesten werd Moebarak van zijn troon gestoten. Hij was nooit geliefd geweest bij het Egyptische volk. Hij stond terecht voor de moord op meer dan 850 demon stranten door veiligheidstroepen in de laatste dagen van zijn regime. Uiteindelijk werd hij alleen schul dig bevonden aan fraude. In slechte gezondheid woonde hij zijn proces bij, liggend in een ziekenhuisbed. Na zijn berechting lag de gevallen dictator vooral in het Maadi militaire ziekenhuis in het zuiden van Caïro. Vanuit zijn bewaakte kamer had hij - net als de farao's - uitzicht op de Nijl. In 2017 kreeg hij een soort huisarrest in zijn villa in de chique wijk Heli- opolis. Vorig jaar zag de Egypti sche bevolking hem nog één keer, in een video waarin hij herinne ringen ophaalde aan de oorlog met Israël in 1973. Hosni Moebarak, die als presi dent meerdere moordaanslagen overleefde, was letterlijk en fi guurlijk een hoogvlieger. Geboren in 1928 als telg van een redelijk rijke familie, besloot hij na zijn studie aan de militaire academie om straaljagerpiloot te worden. Op zijn 21ste vertrok hij naar Bishkek, hoofdstad van de toen malige Sovjetrepubliek Kirgizië, voor opleiding en training. Na te rugkeer in Egypte werd hij piloot en commandant van een lucht machtbasis. Ramadanoorlog Hosni Moebaraks had een glans rijke militaire carrière, klom op tot staatssecretaris van oorlog, en werd uiteindelijk vicepresident onder president Anwar Sadat. Na de zoveelste aanvaring (de Jom Kipoer- of Ramadanoorlog genoemd) in het langlopende conflict met Israël in 1973, keerde woensdag 26 februari 2020 JAKARTA Al dagen aan houdende regen heeft grote delen van de Indone sische hoofdstad Jakarta onder water gezet. Duizen den huizen en gebouwen zijn overstroomd in de mil joenenstad op Java. Over stromingen zijn niet onge woon tijdens het regensei zoen. In Jakarta waren nog geen meldingen van slacht offers. Afgelopen weekend kwa men tien mensen om het leven toen hun wandel groep bij de stad Yogya- karta op Java werd meege sleurd door een over stroomde rivier. In januari vielen door de moesson ook al zo'n 66 dodelijke slachtoffers in Jakarta en omgeving. ARNHEM Het gerechtshof in Arnhem heeft bepaald dat de gemeente Utrecht bewoners niet mag ver plichten een JA/JA-sticker op de brievenbus te plak ken om huis-aan-huisbla- den te ontvangen. In Am sterdam geldt die regel al. In Utrecht treedt nu het oude systeem weer in wer king, waarbij reclame en de gratis stadskrant niet wor den bezorgd op adressen met een NEE/NEE-sticker. Volgens de branchevereni ging van huis-aan-huisbla- den scheren steden recla mefolders en huis-aan- huis-bladen over één kam en is dat 'de doodsteek voor de onafhankelijke lo kale journalistiek'. LEEUWARDEN Leeuwar den krijgt in de Friezenhal van het WTC Expo een tij delijke opvang voor 500 tot 600 asielzoekers. De ge meente heeft ingestemd met een verzoek van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Het gaat om tijdelijke opvang voor nieuwe asielzoekers die nu een eerste aanvraag indienen. Het is de bedoe ling dat zij doorstromen naar reguliere opvang. De opvang gaat open op 18 maart en sluit uiterlijk weer 1 oktober dit jaar, of zoveel eerder als mogelijk. Op 3 maart is er een informatie bijeenkomst. Laatste farao, nooit geliefd a Moebarak werd afgezet tijdens de Ara bische Lente. A Moebarak en zijn vrouw in 1986 in Frankrijk. FOTO AFP Harald Doornbos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15