I NIEUWS 13 Helaas is de meeste informatie in het Russisch. We willen terug naar onze wortels Ets Rembrandt boven water Te veel zout in Vegaburgers Griekse onrust om migranten de druk op'', stelt Alesin. Iets meer dan een jaar geleden stofte Moskou een unieverdrag uit 1999 weer af. Op basis daarvan maakten de buurlan den eind vorige eeuw afspraken over de economie en douanediensten. De overeenkomst had een sluime rend bestaan geleid, maar kreeg be gin 2019 ineens weer nieuw leven in geblazen. Loekasjenko klaagde toen tegenover Poetin opnieuw over de hoge prijzen van de door Rusland ge leverde olie. Poetin ontstak naar ver luidt in woede en sneerde naar zijn collega dat als die minder wilde beta len, 'Wit-Rusland dan maar hele maal moest opgaan in de Russische Federatie'. Oekraïne Afgelopen zomer bracht de nog enigszins onafhankelijke Russische zakenkrant Kommersant het nieuws dat Moskou uit was op niet alleen economische, maar ook politieke in tegratie van de kleine westerbuur. In clusief een verenigd parlement en een overkoepelende president. De krant had de overeenkomstige docu menten in handen, zo claimde de re dactie. Minsk ontkende de plannen en sindsdien betoogt 'Batka' (vadertje), zoals Wit-Russen Loekasjenko lief kozend noemen, regelmatig in lange redevoeringen dat Wit-Rusland on afhankelijk is en zal blijven. Daar naast flirt hij steeds vaker openlijk met de Europese Unie en de Ver enigde staten, tot afschuw van Mos kou. Op de achtergrond speelt de oorlog tussen Rusland en dat andere Slavi- sche 'broederland': Oekraïne. Daar steunt het Russische leger al sinds het voorjaar van 2014 actief een op stand van pro-Russische rebellen die in Oost-Oekraïne hun 'volksrepu blieken' Donetsk en Loehansk heb ben uitgeroepen. Loekasjenko weigert in alle toon aarden partij te kiezen en verklaarde onlangs opnieuw dat het Oekraïense schiereiland de Krim in 2014 'onwet tig door Rusland is geannexeerd'. Ook vertikte hij het eind 2018, tot er gernis van Poetin, om Russen en Wit-Russen nog langer 'broedervol ken' te noemen. De Amerikaanse minister Mike Pompeo gooide nog eens olie op het vuur. Hij kwam begin februari tij dens een rondgang langs een paar voormalige Sovjetlanden in Minsk vertellen dat Washington bereid is Wit-Rusland gratis olie te verstrek ken. De onder staatscontrole staande media in Rusland waren razend. In augustus dit jaar zijn er presi dentsverkiezingen in Wit-Rusland. De autocraat Loekasjenko is al sinds 1994 aan de macht en heeft de beper king aan het aantal termijnen uit de grondwet laten schrappen. Zo kan hij tot zijn dood tot president verkozen worden. Maar journalist Alesin weet nu al dat de stembusgang anders wordt dan eerdere edities. ,,Loekasjenko gaat anti-Russische sentimenten in zetten bij zijn herverkiezing. Inmen ging door Moskou zal geen zin heb ben: de pro-Russische kandidaten hebben door de spanningen van af gelopen maanden al nauwelijks aan hang meer in Wit-Rusland.'' Het 'Oekraïense scenario' blijft spo ken, want het is zonneklaar dat Rus land na het verlies van Oekraïne niet ook nog het vertrek van Wit-Rusland uit zijn invloedssfeer zal dulden. Kan de nervositeit uitlopen op een gewa pend conflict, zoals de Oekraïense mi nister van buitenlandse zaken vorige week zei? Nee, Alesin gelooft er niets van. ,,Oekraïners zijn altijd al een veel opstandiger volk dan Wit-Russen. Wij zijn veel rustiger.'' Opgeslokt Wel is er een rode lijn, denkt de jour nalist. ,,Als Loekasjenko op enig mo ment afziet van de militaire verplich tingen ten aanzien van Rusland, zo als gezamenlijke legeroefeningen. Dan zal Moskou wel ingrijpen'', zegt Alesin. ,,Vergis je niet. Rusland is bang voor het Westen. Het wil met Wit-Rusland te allen tijde een buf ferstaat tegen de Navo hebben.'' In de Ierse pub bij de Mova Nanova-cursus legt oncologisch ra dioloog Artjom Doedin (27) uit waarom hij de lessen in zijn eigen taal volgt. ,,Mijn oma is geboren in Polen, ik heb daar familieleden. Mijn oma sprak Pools en Wit-Russisch. Toen ik daar als kind in de zomer naartoe ging, spraken we nooit Rus sisch.'' Doedin moet er niet aan denken dat Rusland en Wit-Rusland samen deel uitmaken van een volledig geïn tegreerde uniestaat. ,,Dan blijft er niets Wit-Russisch meer over'', weet hij zeker. ,,We worden gewoon opge slokt.'' En de gedachte aan Vladimir Poetin als 'zijn' president? Doedin: ,,God verhoede het!'' woensdag 26 februari 2020 GO M Deze Wit-Russen volgen de taalles van docente Galina Aksjo- nova. Ze leren er geen Duits, Frans of Engels maar hun eigen moe dertaal, die nog maar door10 procent van de bevolking wordt gesproken. Het spre ken van Wit-Russisch is de manier om grote buur Rusland te laten zien dat de Wit-Rus- sen en eigen identiteit hebben. -OTO JOOST BOSMAN —Galina Aksjonova, docente Mova Nanova AMSTELVEEN Een ets van Rembrandt plus een vroege Mondriaan. Dat zijn volgens AvroTros de top stukken die boven water kwamen tijdens opnames van nieuwe afleveringen Tussen Kunst en Kitsch. De ets is bijzonder omdat het om een eerste druk lijkt te gaan van de meester zelf en ook de Mondriaan baarde opzien bij kunst expert Willem de Winter: ,,Het oeuvre van Mondriaan is al heel goed in kaart ge bracht door wetenschap pers en kunsthistorici, dus het is heel bijzonder dat er nu nieuw werk aan toege voegd kan worden.'' DEN HAAG Vegaburgers bevatten gemiddeld 1,4 gram zout per ons, zegt de Consumentenbond. Het percentage past niet in de schijf van vijf. Vleesburgers bevatten gemiddeld net zo veel zout, maar zijn aan zienlijk vetter. Een gehakt- burger bevat 18 procent vet, waarvan 7,5 procent verzadigd. Een vegaburger is met 10 procent (2,5 pro cent verzadigd) minder vet. De vegavariant bevat even veel eiwit als een rund vleesburger. Vleesvervan gers zijn in opmars door de aandacht voor dierenleed en de milieuschade van de vleesproductie. Daarom bieden supermarkten een ruimer assortiment aan. MYTILINI De Griekse op roerpolitie heeft op de ei landen Lesbos en Chios traangas afgevuurd tijdens protesten tegen de komst van nieuwe opvangkampen voor migranten. Boze ei landbewoners gooiden ste nen en brandbommen naar de agenten. Inwoners be klagen zich al langer over de aanwezigheid van tien duizenden asielzoekers op de eilanden. De regering wil bestaande kampen, die veel te klein zijn om alle bootvluchtelingen onder te brengen, vervangen voor nieuwe centra. Dat ligt lo kaal erg gevoelig. De situa tie escaleerde gisteren in havens op de eilanden, waar honderden betogers zich hadden verzameld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13