Machtsstrijd binnen Merkels CDU Grapperhaus: 'Pret-dna-bank' kan helpen bij oplossen moordzaak «>- A Cefcic dRe&m -<»• 10 NIEUWS Laschet, Merz en Röttgen doen een gooi naar het partijvoorzitterschap Een van de drie 'kroonprinsen' is Armin Laschet (59), minister president van de deelstaat Noord- rijn-Westfalen. Als vicevoorzitter van de CDU en verzoener geldt hij als favoriet voor het partijleider schap. Laschet krijgt ondersteuning van minister van Volksgezondheid J ens Spahn (39), die zijn plaatsvervanger wordt als hij het schopt tot CDU- leider. Een strategisch slimme zet, klinkt het. Laschet is populair bij christendemocraten van het groot stedelijke 'liberale' kamp en Jens Spahn bij het 'conservatieve' kamp. Samen kunnen ze beide kampen verenigen. ,,Wij willen ook jong en oud, de digitaal en normaal com municerende leden én die in het oosten en westen met elkaar ver binden'', verklaarde Laschet giste ren bij zijn kandidaatstelling. Met dat laatste doelde hij op de kloof tussen Berlijn en de vroegere DDR-deelstaten. Zoals Thüringen, waar de CDU begin februari tegen de partijregels in meewerkte aan een coalitie die gesteund wordt door de rechts-radicale AfD. De CDU verloor afgelopen jaren veel kiezers aan de AfD. Dit vooral van wege het 'liberale' vreemdelingen beleid van bondskanselier Merkel. Dat beleid en de gang van zaken in Thüringen veroorzaakten een identiteitscrisis waarbij de 'partij van het politieke midden' zich af vraagt welke koers ze moet varen. Binnen de CDU klinkt een roep om de weggelopen kiezers terug te ha len door op te schuiven naar rechts maar dat doet vrezen voor verlies aan de linkerkant. Aanvoerder van dat 'rechtse kamp' is Friedrich Merz (64), de voormalige CDU/CSU-voorzitter in het Duitse parlement. Hij maakte als enige bekend ook een gooi te willen doen naar het bonds kanselierschap. De jurist wil dat de rechtsstaat weer streng gehand haafd wordt in antwoord op het op komende rechts-radicalisme, ver klaarde hij gisteren bij zijn presen tatie. Merz bereidde zich in de jaren 80 met andere jonge conservatieve partijgenoten voor om de macht maatbeleid. De zestiger presenteert zich als vernieuwer en wil van de CDU weer een partij van de jonge ren maken met wie een 'generatie contract' gesloten moet worden. De derde kandidaat is Norbert Röttgen (54), voorzitter van de Bui tenlandcommissie in de Bondsdag. Hij werd vroeger 'Moeders slimste' genoemd vanwege zijn intellect en warme band met 'Mutti' Merkel, maar die ontsloeg hem in 2012 als minister van Milieu. Sindsdien wil Röttgen terug naar de top. De CDU moet zich volgens hem herpositioneren en tonen dat ze een partij van het midden is. ,,Bij generaties maar ook bij de rolverde ling.'' Röttgen twitterde gisteren dat ook hij het partijvoorzitter schap als team wil uitoefenen. ,,De tweede persoon daarin zal een vrouw zijn.'' Daarmee reageerde hij tevens op kritiek dat alle drie kan didaten mannen zijn. De verkiezing van de nieuwe par tijleider vindt in april plaats. Grote vraag is of de uitverkorene ook de opvolger wordt van bondskanselier Merkel. Haar ambtstermijn ver strijkt eind volgend jaar. Merkel droeg het partijvoorzitterschap eind 2018 over aan Annegret Kramp-Karrenbauer. Zij verklaarde na de Thüringen-crisis te willen stoppen en Merkel ook niet op te volgen als bondskanselier. Volgens haar werkt de scheiding van beide functies in de praktijk niet. De politie heeft nu nog geen toe gang tot commerciële dna-gege- vens. De databanken, ook wel pret- dna-banken genoemd, worden ge bruikt door burgers die verre fami lie willen opsporen of hun stam boom in kaart willen brengen. Minister Grapperhaus (Justitie) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het gebruik van deze dna-profielen een 'interessante optie' is en laat daarom uitzoeken 'in hoeverre de nieuwe ontwikke ling kan worden gebruikt in het Nederlandse strafprocesrecht'. Hij denkt daarbij eerst aan het gebruik van het identificeren van de 900 onbekende doden die ons land telt, daarna pas aan toepassing van de 1700 onopgeloste moordzaken. Bij de commerciële online dna- databanken sturen klanten een wattenstaafje met speeksel in, waarna er wordt gekeken waar ie mands voorouders vandaan ko- men. Van hoeveel Nederlanders er dna-profielen bestaan in commer ciële databanken is niet bekend. Onomstreden is de aanpak ove rigens niet. Een aantal Ameri kaanse commerciële bedrijven toonden zich in een enkele zaken verontwaardigd dat het dna van 'onschuldige' familieleden buiten hun weten om werd gebruikt om daders op te sporen. Grapperhaus wikt en weegt ook over de privacyaspecten. 'Gebruik van de dna-databanken heeft im pact op de privacy van veel men sen en daar moet op zorgvuldige wijze mee worden omgegaan', schrijft hij. 28 MAART 2020 AHOY ROTTERDAM TICKETS VIA WWW.NTK.NL OF 0900-9203 woensdag 26 februari 2020 De drie 'kroonprinsen' van de CDU: Armin Laschet (l), Friedrich Merz (m) en Norbert Röttgen. fotos reuters, epa De strijd om de macht binnen de in crisis verkerende partij van de Duitse bondskanselier Angela Merkel is geopend. Nadat de eerste kandidaat voor het CDU- voorzitterschap zich vorige week al bekend had gemaakt, deden een tweede en derde dat gistermorgen. De huidige voor zitter vertrekt vanwege de ta boedoorbrekende samenwer king van partijgenoten met de rechts-radicale AfD in de deel staat Thüringen. Caspar Naber Berlijn binnen de CDU over te nemen. Hij aasde op de post van secretaris generaal maar die ging naar Angela Merkel. Hij is een fel tegenstander van haar vreemdelingen- en kli t Nieuwe voorzitter CDU moet 'jong en oud, oost en west met elkaar verbinden' Bij oude moordzaken of het identificeren van onbekende doden kan de politie in de toe komst misschien gebruikmaken van dna uit commerciële dna- databanken, als het aan minis ter Ferd Grapperhaus ligt. Tobias den Hartog Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10