'Haar handschrift was zo mooi' Maria komt uit een sterk geslacht IN DE REGIO 6 Oevers Cadzand-Bad slecht 7 1 //II MIJN DORP, MIJN STAD Het uitwateringskanaal bij Cad zand-Bad, waardoor overtollig wa ter uit de achterliggende polders naar de Westerscheldemonding wordt afgevoerd, moet dringend gebaggerd worden. In de loop der jaren is veel slib op de bodem be zonken, waardoor het water zich minder gemakkelijk laat wegpom pen door het gemaal bij Cadzand- Bad. Het werk werd eerst begroot op drie miljoen. Tijdens de voorbereiding, al eind 2018, begin 2019, bleek deze in schatting veel te optimistisch. De projectbegroting is verhoogd naar ruim 7,8 miljoen euro, waarbij nog wel wordt gerekend op ruim één miljoen euro subsidie uit de Euro pese pot voor plattelandsontwik keling, blijkt uit de onlangs vastge stelde meerjarenraming 2020 2023. Baggerspecie De voornaamste oorzaak van de kostenstijging is dat de oevers zo slecht zijn dat de tweede waterke ring en/of de weg langs het kanaal dreigen af te kalven of af te schui ven. Naar verwachting is voor het herstel hiervan drie miljoen euro nodig. Ook moet meer baggerspe cie worden afgevoerd dan waarop was gerekend. De werkzaamheden zijn ingepland voor begin 2021 tot eind 2022. Stierskreek Ook het baggeren van de Stiers kreek ten westen van Aardenburg valt fors duurder uit. De kosten zijn gestegen van 2,6 miljoen euro naar bijna 5,3 miljoen euro. De redenen: meer baggerspecie op de bodem en een hoog risico op de aanwezigheid van niet gespron gen explosieven, een erfenis van de verbeten Slag om de Schelde vijf enzeventig jaar geleden. Daarom moet extra voorzichtig worden ge werkt. En dan kan de strenge regel geving voor milieuonvriendelijke, kunstmatige PFAS-stoffen nog meer roet in het eten gooien. Het baggeren van de kilometerslange Stierskreek ter verbetering van de waterafvoer staat op de rol voor dit jaar tot eind 2021. Haven Breskens Waterschap Scheldestromen kampt in Breskens met een ander soortige tegenvaller. Bij inspecties is ernstige scheurvorming in en vervorming van de asfaltbekleding van de Westhavendam in het ha vengebied van Breskens geconsta teerd. De schade is zo fors dat groot on derhoud nodig is aan de havendam, waarlangs momenteel wordt ge werkt aan de bouw van nieuwe ap partementencomplexen. De on- derhoudsmaatregelen worden dit jaar voorbereid, de uitvoering is volgend jaar gepland. De kosten zijn nog niet bekend. AXEL Hij is geboren in Breskens, zij in Den Helder. Toch vonden ze elkaar in de liefde, Wim Woittiez (92) en Marga Zegwaard (85). Gis teren vierden ze hun 65-jarig hu welijksfeest in verzorgingshuis De Vurssche in Axel, waar ze sinds een klein jaar wonen. Wim: ,,We zijn blij nog samen te zijn." En hoe hebben ze elkaar ont moet? Wim: ,,We hadden een Bij haar geboorte was Maria de Smet zo zwak dat de dokter zei: ,,Als ze het haalt, wordt ze hon derd jaar." Zijn voorspelling is uit gekomen. Maria, weduwe van Piet Taelman, vierde gisteren in woon zorgcentrum Antonius in Kloos- terzande haar eeuwfeest. Haar handen jeuken. Bollen wol liggen klaar om mee te breien. Het komt er maandag niet van. Het is te druk met bezoek, onder ande ren van burgemeester Jan-Frans Mulder van Hulst. Sjoelen, puzze len, bingo, kleuren, carnaval vie ren, Maria doet nog aan alles mee op haar eigen tempo. Vorig jaar be zocht ze zelfs nog de dierentuin in Antwerpen. bouwmaterialenhandel in Bres- kens. Marga's vader was bij de marine in Vlissingen geplaatst. We hadden een vacature op kan toor, en Marga solliciteerde. Haar handschrift was zo mooi. De vonk sloeg niet gelijk over, maar van lieverlee zeker wel." In Breskens hebben ze altijd ge woond, bij het bedrijf aan de Ha ven Westzijde en later in woon- Maria komt uit een sterk ge slacht. Een inmiddels overleden zus bereikte ook de leeftijd van honderd jaar. Haar man, Piet Tael- man, overleed in 2014 op 94-jarige leeftijd. Hun woonplaats was lange tijd Sint Jansteen. Het echt- zorgcentrum De Hooge Platen, tot dit niet meer ging vanwege li chamelijke klachten. Wim ver huisde als eerste naar De Vurs- sche, gevolgd door Marga. Terug willen ze niet. ,,We hebben het goed in De Vurssche." Het echtpaar heeft vier kinde ren, vijf kleinkinderen, van wie een kleinzoon in 2017 is veronge lukt, en drie achterkleinkinderen. paar kreeg vier meisjes en één jon gen. In Antonius in Kloosterzande woont Maria in een eigen apparte ment. Ze brengt overdag de meeste tijd door in een gezamen lijke huiskamer, met de bollen wol binnen handbereik. Zeemeerminnen in het zwembad Kennismaking met computers Knutselmiddag in museum V:A Limonadebal voor de jeugd VOGELWAARDE dinsdag 25 februari 2020 VL Waterschap kampt met tegenvallers M Vijfenzestig jaar samen, Wim Woittiez (92) en Marga Zegwaard (85). Tiental len jaren woonden ze in Breskens en sinds een klein jaar in verzor gingshuis De Vurssche in Axel. ,,We heb ben het hier goed." FOTO CAMILE SCHEL- De oevers van het uitwaterings kanaal bij Cadzand-Bad zijn zo slecht dat afkalving van de tweede waterkering of de weg langs het kanaal dreigt. Het is één van de tegenvallers waar mee waterschap Scheldestro- men kampt bij grote investerin gen in waterwerken in Zeeuws- Vlaanderen. Harmen van der Werf Terneuzen Harmen van der Werf Kloosterzande De 100-jarige Maria Taelman-de Smet demonstreert haar brei- kunsten aan burgemeester Jan-Frans Mulder. foto camile schelstraete TERNEUZEN Sportcentrum Vliegende Vaart in Terneuzen staat vandaag van 12.30 tot 17.00 uur in het teken van de Mermaid Dream, de Zeemeermin Droom. Op het programma staan onder meer: foto- shoots, zeemeermin zwemmen, schminken en schatduiken. Entree bedraagt tien euro. TERNEUZEN Voor iedereen met wei nig of geen ervaring met de computer is er van- daag in de bibliotheek Terneuzen de gratis cur sus Klik Tik van 09.30 tot 11.30 uur. BRESKENS Een middag creatief knutselen, het kan mor gen van 14.00 tot 16.00 uur in het Visserijmu seum in Breskens. Kin deren tot en met twaalf jaar kunnen er spelletjes doen, een puzzeltocht maken, kleurplaten in kleuren en kunstvis Breskao namaken met foam-clay in de vorm van een spaarpot voor thuis. Deelname per kind kost tien euro. 11 Zeemeermin zwemmen bij de Vliegende Vaart. FOTO BOAZ TIMMERMANS TERNEUZEN Voor kinderen van acht tot en met veertien jaar is er vandaag van 14.00 tot 18.00 uur een limo nadebal in café Wilhel- mina aan de Korte Kerk straat 17 in de binnen stad. De Binnenstap- pers, de activiteiten commissie van de Bin nenstad en Java, teke nen voor de organisatie. AARDENBURG Kaai- plein, 08.00 - 12.00 uur: Weekmarkt; 't Lam, 14.00 uur: Kleur Samen voor volwas senen AXEL Museum Het Warenhuis, 12.30 uur: Beelden van Anita Dekker; De Halle, 10.00 uur: Samen wandelen; Gregorius- centrum, 13.30 uur: Kaarten GRAAUW Dorpshuis, 13.00 uur: Kaarten HEIKANT Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten HULST De Lieve, 13.30 uur: Prijskaar ten; 't Kruispunt, 13.30 uur: Repair café; Den Dullaert, 13.30 uur: Sociaal vi taal; Bally's Diner, 14.00 uur: Sterrenpl akkers rit KLOOSTERZANDE De Binnendeur, 13.30 uur: Handwerkclub (openbaar),Taalcafé, Nederlandse taal beter leren spreken en begrijpen; Groe nendijk, 13.30 uur: Carnavalsoptocht, prijsuitreiking 's avonds in de Linde SAS VAN GENT Keizer Karelplein, 08.30-15.00 uur: Weekmarkt; De Sta tie, 14.00 uur: Kinder- carnavalsoptocht TERNEUZEN Portaal van Vlaande ren aan Beneluxweg 101, 12.30 -17.00 uur: Info centrum open; 13.00 en 15.00 uur: rondleiding en rond vaart; De Veste, 10.00 uur: Formulie renbrigade; 13.30 uur: Bridge; Ter Schorre, 10.00 uur: Brei -en haakcafé Steunpunt Terneuzen SLUISKIL Het Meulengat, 13.30 uur: Kaarten Bij Dorpscentrum, 12.30-15.30 uur: Weekmarkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 53