Niet nóg meer stormschade aan Zeeuwse kust ZEELAND 3 Dennis hebben we 125 meldingen gehad, bij Ciara 292 schades", aldus Monshouwer. Met een gemiddelde van 1000 euro schade per melding betekent dat voor verzekeraar ZLM alles bij elkaar een schadepost van ruim een half miljoen. ,,Maar daar hou je rekening mee, ook in de pre miestelling", verzekert Monshou wer. ,,Het is vooral vervelend voor de mensen die het betreft. Voor ons heeft het alleen echt impact bij heel grote calamiteiten." Teamleider Han Kramer van aannemersbedrijf Fraanje uit Lewedorp moet vooral uitrukken voor dakbedekking die wegwaait en dakpannen. ,,Wij hebben het voordeel dat we een groot bedrijf hebben en altijd de juiste mensen en materiaal voor een klus. Zelfs als er maar één dakpan weg is en het maar een kleinigheid lijkt, kun je omwille van de veiligheid soms een hoogwerker nodig hebben. Dan kan het schade bedrag nog best oplo pen. Wij gaan er overi gens tij- dens de storm niet op uit; ook voor ons gaat veiligheid voorop. Zolang wind en regen niet naar binnen kunnen slaan, hoeven we niet on middellijk aan de bak. Na zo'n storm hebben we nog wel voor twee maanden werk." Omgewaaide schuttingen en bo men bezorgen hoveniersbedrijf Paardekooper uit Kloetinge na een storm handenvol werk. ,,Je denkt altijd aan de veiligheid. Een schut ting die half omgevallen is en dreigt te worden opgepakt door de wind, daar moet je direct iets mee. Dennis heeft veel schuttingschade veroorzaakt. Ellen had het op bo men voorzien", zegt Niels Paarde kooper. „Vanmorgen hadden we er ook weer een paar die op spanning richting een woning hangen. De mensen zijn blij dat we komen. Wij zijn ook blij: storm betekent werk." De aanleg van windmolenpar ken voor de Zeeuwse kust is de afgelopen weken een paar keer stilgelegd, laat operations manager Michiel Spoor van Blauwwind weten. ,,Wij zijn nu de fundering voor de windmolens aan het leggen: mo- nopiles van zeventig, tachtig meter lang. Als het zo hard waait, kun je die niet zomaar met een kraan hij sen. Dan gaan ze in de wind heen en weer zwiepen. Bovendien, de kraan staat op een installatieschip dat op poten op de zeebodem staat. Bij golven hoger dan twee meter kan dat niet meer goed manoeu vreren. We hebben bij alle drie de stormen het werk een paar dagen stil moeten leggen. Gelukkig had den we dat al ingecalculeerd. Als je ook in de winter bouwt, moet je er rekening mee houden dat je zo nu en dan op betere tijden moet wachten." Vorige week sloeg het waterschap alarm. Stormen Ciara en Dennis zorgen voor veel duinafslag en zandverplaatsing. Met als gevolg dat de veiligheidsmarge aan de kust op diverse plaatsen compleet is ver dwenen. Dat is vooral het geval op Walcheren. Een nieuwe grote storm zou Zeeland in problemen kunnen brengen. De storm van vooral zondag, waarbij in Vlissingen windkracht 10 werd gemeten, heeft de situatie niet dramatischer gemaakt. ,,Wij hebben er maandagochtend heel goed naar gekeken, maar er is geen sprake van nieuwe schade", zegt Philipp Keller, dagelijks bestuurder van het waterschap. Waterstand ,,Het heeft opnieuw heel hard ge waaid en het regende flink, maar voor zandverplaatsing en duinaf slag speelt de waterstand de be langrijkste rol. Die is de afgelopen week duidelijk lager geweest dan tijdens Ciara. Vandaar dat er geen nieuwe schade is ontstaan, ook niet op de aandachtspunten op Walche ren." Dat neemt niet weg dat de zorgen groot blijven. Het waterschap voor spelt dat de zogeheten basiskust lijn, de minimale contouren die de kust moet hebben om de veiligheid We willen alle aandacht voor die zandsuppleties hebben te garanderen, nog dit jaar op di verse plaatsen wordt overschreden. De noodzakelijke zandsuppleties staan voor uiterlijk 2021 op het pro gramma. Dat kan niet zo lang wachten, vinden waterschap, provincie en de Zeeuwse kustgemeenten. Zij eisen dat de zandsuppleties nog dit jaar worden uitgevoerd en wel vóór 1 oktober, als het nieuwe stormsei zoen begint. Het liefst zou het werk op 1 juni klaar moeten zijn, met het oog op het toeristenseizoen. Signaal Waterschap, provincie, kustge- meenten en Stichting Strand- exploitatie Veere hebben gisteren een gezamenlijke brief gestuurd naar minister Cora van Nieuwen- huizen (Infrastructuur en Water staat). ,,We geven hiermee een dui delijk signaal af dat we in Zeeland één lijn trekken en dat we alle aan dacht voor die zandsuppleties wil len hebben", zegt Keller. ,,Onze doelstelling is dat we zo snel moge lijk met de minister aan tafel kun- nen om deze impasse op te lossen." Het voornaamste probleem is dat Rijkswaterstaat het werk niet kan aanbesteden vanwege de stikstof- problematiek. De Zeeuwse partijen zijn ervan overtuigd dat dat geen probleem hoeft te zijn. Zij zien zandsuppleties als een vorm van doorlopend preventief onderhoud. Daarvoor is geen vergunning nodig voor de Natuurbeschermingswet en dus zou stikstof geen rol spelen. Breed Keller zegt steeds meer geluiden te horen dat het Zeeuwse standpunt breed wordt gedeeld. ,,Het is nu wachten op de formele beslissing van de minister, maar we hebben er wel vertrouwen in dat er niet opeens een andere zienswijze naar boven komt." dinsdag 25 februari 2020 schade, maar ook mooi Overlast door zand op de Boulevard in Vlissingen. Gemeente werker Frank Lenaerts schept zand terug het strand op. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Marcel Bakker (links) en zijn collega Jan Willem Schümer van Fraanje repareren stormschade aan een dak in Goes. FOTO MARCELLE DAVIDSE De storm van de afgelopen dagen heeft de kustlijn en daar mee de veiligheid van Zeeland niet nog verder in gevaar ge bracht. Volgens waterschap Scheldestromen zijn er geen nieuwe schades aan duinen en stranden. Rolf Bosboom Middelburg - Philipp Keller, waterschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35