II 7 Hogeschool: 'De les zat direct vol' INTERVIEW KIM HOLLAND j mijn films wel tegen te gaan, maar ik ontken niet dat in de meeste porno het genot van mannen vooropstaat. Zo is er nauwelijks voorspel en lijkt het alsof vrouwen altijd vaginaal klaarkomen, wat slechts voor 20 procent van de vrouwen geldt. Ik denk zelf dat porno meisjes én jongens onzeker maakt. De mannen in porno worden vaak gecast op hun uithoudingsvermogen en het formaat van hun penis.'' ,,Het zal in het begin wel wat giechelig zijn, maar het is met jongeren in het begin vaak gieche lig, dus dat is niet erg. Het gesprek gaat niet alleen over porno, maar over lust en liefde en alles wat daarbij komt kijken. En nee, natuurlijk laat ik geen porno zien. Ik heb mijn voorlichtingssite niet voor niets 'Kimlichtvoor' genoemd - zónder de achternaam. Het is niet de bedoeling dat jonge ren naar mijn andere sites gaan. Dat zijn overigens betaalsites.'' ,,Daar houd ik me gewoon aan de termen die een docent ook zou gebruiken: vagina en penis. Mis schien kan 'pik' ook nog wel.'' ,,Dat is een interessante kwestie. We hebben via internet toegang tot een enorme hoeveelheid porno, maar er heerst ook nieuwe preutsheid waarbij zelfs discussie is over of je een schilderij met blote borsten in een museum mag hangen. Het is zó anders dan in die tijd waarin er op de late avond op SBS en Veronica volop program ma's over seks waren. Ik kan de nieuwe preutsheid zelf alleen maar verklaren uit golfbewegin gen: vrije en preutse tijden wisse len elkaar blijkbaar af.'' GEEN BEZWAREN Uitgerekend Neerlands beroemdste pornoster Kim Holland (50) gaat dinsdag op een hogeschool het verschil uitleggen tussen liefde en lust. En nee, dat is niet gek. ,,Ik denk dat ik hier de juiste persoon voor ben.'' Overmorgen geeft Kim Holland haar eerste seksles aan de Friese studenten van Hogeschool NHL Stenden en ja, dat is haar eigen idee. Pornoster en pornoprodu cent Holland is ook sekscoach en in de gesprekken die ze voerde merkte ze dat jongeren tegen woordig al op jonge leeftijd in aan raking komen met expliciete foto's en filmpjes. ,,Op hun mobieltje zien ze van alles langs komen. Dat geeft ze een vreemd beeld van seks en maakt ze onzeker.'' Ouders weten volgens Holland vaak niet wat er allemaal speelt. ,,Ik denk dat ze zich niet of nauwe lijks realiseren dat ook heel jonge kinderen gewild en ongewild gratis pornofilmpjes onder ogen krijgen.'' De lessen op de middel bare scholen zijn, vindt ze, niet afgestemd op het digitale tijdperk. ,,Die lessen gaan over anatomie en de risico's van onbeschermde seks. Dat is zeker belangrijk, maar er blijven ook issues liggen zoals sexting (verspreiding van seksueel getinte berichten en foto's, red.) en grooming (digitaal kinder- lokken, red.).'' Jongeren zien van alles. Dat geeft ze een vreemd beeld van seks en maakt ze onzeker In haar eerste college en op haar site Kimlichtvoor staat - zo zegt ze zelf- één ding voorop: jongeren een reëel beeld geven van seks, lust en liefde. ,,Ik wil ze duidelijk maken dat ze zelf beetje bij beetje moeten ontdekken wat ze fijn en niet fijn vinden, dat ze daar met elkaar over moeten praten, en porno niet als voorbeeld moeten zien. Porno is erotisch entertain ment en de mannen en vrouwen erin zijn net zo realistisch als Superman en Superwoman in een actiefilm.'' ,,Voordat er misverstanden ont staan: ik ben altijd trots geweest op de pornofilms die ik maak. Ik geloof in openheid en vrijheid in seks. Maar porno is wel iets voor 16-plus. Iets voor kijkers die het verschil kunnen zien tussen film en realiteit. En nee, het is niet raar dat ik deze lessen geef. Ik ken alle kanten: ik heb in pornofilms gespeeld, maar ik heb ook 'gewoon' liefgehad en ben moeder. Ik ben er dé persoon voor.'' „Daarom geloof ik ook niet in een verbod. Zou je porno al willen ver bieden, dan vinden jongeren toch een manier om te kijken. Sterker, dan wordt het spannender. Nee, de enige oplossing is dat ouders het gesprek met hun kinderen aangaan en het liefst al op de basisschool: 60 procent van de twaalf- a dertienjarigen kijkt al geregeld porno. Heb het er met ze over wat ze zoal kunnen tegenko men, leg uit waarom porno niet reëel is en geef ze, als je het zelf moeilijk vindt om erover te praten, goede boeken over seks.'' maandag 24 februari 2020 Denkt u dat jongeren u wel seri eus nemen? Ze kennen u eerder in uw nakie dan als docent. Qua giechelfactor: hoe noemt u de geslachtsorganen in uw college? Zijn er meer of minder seks- taboes dan vroeger, denkt u? Docent Penny Steegstra (NHL Stenden Hogeschool) heeft geen moment getwijfeld over de les van Kim Holland. ,,Nu de digitale wereld steeds belangrijker wordt, denk ik dat het ontzettend belang rijk is om het met jongeren te heb ben over onder andere het effect van porno op hun ideeën over seks en over hun lichaam.'' Ook bestuur, andere docenten en studenten waren volgens Steegstra direct enthousiast over Hollands college. ,,De les zit hele maal vol, misschien komt er nog een extra les.'' De hogeschool heeft eventuele ouderlijke bezwa ren van tevoren getoetst bij docen ten die zelf kinderen hebben. ,,Zij zagen er allemaal het nut van in.'' 'Natuurlijk krijgen studenten in mijn seksles geen porno te zien' Eefje Oomen Leeuwarden Is het niet heel erg raar dat u als pornoactrice en -producent studenten van de porno af moet krijgen? Porno is voor boven de 16 jaar, zegt u. Maar zoiets valt toch helemaal niet af te dwingen in het mobiele tijdperk? Kim Holland wil jongeren een reëel beeld geven van seks, lust en liefde. foto anp Is porno niet schadelijker voor meiden dan voor jongens? Meisjes zijn vaak letterlijk de onderliggende partij: perfect, onderdanig, hunkerend. ,,Ik probeer zo'n stereotype in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7