5 2020JME Het land betaalt de rekening voor niet in quarantaine plaatsen reizigers uit China Intussen neemt de Italiaanse over heid snel drastische maatregelen. Al bij de eerste ziektegevallen, nu drie weken geleden, riep de regering de sanitaire noodtoestand uit en legde al het vliegverkeer met China stil. Dat was niet genoeg. Volgens Walter Ricciardi van het uitvoerend comité van Wereldgezondheidsorganisatie WHO heeft de Italiaanse regering de fout gemaakt niet iedereen die vanuit China in Italië aankwam in quaran taine te plaatsen. ,,Daarvoor betaalt het land nu de rekening.'' Patiëntnul Inderdaad lijkt de aanstichter van de epidemie een Italiaanse zakenman te zijn, die half januari in China was. Hij was zelf niet ziek, maar stak een collega aan die 'patiënt nul' is gewor den. Deze 38-jarige man uit Codogno, een dorp zo'n 70 kilometer ten zuid oosten van Milaan, heeft dagenlang met griepverschijnselen rondgelopen voordat hij zich meldde in het zie kenhuis. In de tussentijd heeft hij tientallen mensen besmet, onder wie een 77-jarige vrouw uit het nabijgele gen Casalpusterlengo, die zaterdag overleed aan de gevolgen van het coronavirus. De man zelf ligt nog steeds op de intensive care, maar zijn toestand is stabiel. ,,We zijn bang, maar we hopen dat het goed afloopt'', zegt Rosa Cavalli. Zij werkt in een apotheek in het cen trum van Codogno, de enige winkel die op last van de autoriteiten nog open mag zijn. Mondkapjes zijn er al lang uitverkocht. De eigenaar zegt dat die vooral uit China kwamen. ,,Ze houden ze nu zelf.'' Haar klanten kopen vooral bleekwater, alcohol en desinfecterende middelen. Er zijn inmiddels gevallen gemeld in vijf regio's in Italië met Codogno als epicentrum. In het getroffen ge bied zijn scholen en horecagelegen heden voorlopig gesloten en zijn sportwedstrijden, kerkdiensten en carnavalsoptochten afgelast. De Itali aanse voetbalbond besloot vier wed strijden in de Serie A niet door te laten gaan en ook het beroemde carnaval van Venetië is gecanceld. In Padova, even ten westen van Venetië, viel vrijdagavond het eerste Italiaanse slachtoffer, een 78-jarige gepensioneerde bouwondernemer. Mensen in het gebied wordt gead viseerd zo veel mogelijk binnen te blijven, mondkapjes te dragen als ze naar buiten gaan en bij griepsympto- men zo snel mogelijk een arts in te lichten. Het ministerie van Gezond heidszorg waarschuwt mensen niet naar een ziekenhuis te gaan, om verdere besmetting te voorkomen. De Italiaanse regering heeft het leger ingezet om te voorkomen dat men sen het quarantainegebied in- of uitgaan. Experts vrezen dat de corona epidemie de toch al wankele Italiaanse economie in een recessie kan duwen. Italië is exporteur van luxegoederen en importeert veel onderdelen uit China voor de eigen industrie. De handel tussen de lan den heeft een waarde van 44 miljard euro per jaar. Ook is Italië de belang rijkste Europese bestemming voor Chinese toeristen. Sinds het uitbre ken van de epidemie is het aantal Chinese toeristen in Italië met 30 procent gedaald. Een strop van ruim 200 miljoen euro. Coronavirus in Italië 'Johnson wil afspraken brexit met EU omzeilen' De Britse regering zoekt naar mogelijkheden om onder af spraken met de EU over Noord- Ierland uit te komen. Dat meldt de krant Sunday Times, die zich baseert op anonieme bronnen. Het Verenigd Koninkrijk en de EU sloten vorig jaar een over eenkomst over de brexit. De Taskforce Europe van premier Boris Johnson zou nu in het ge heim werken aan voorstellen om het protocol over Noord-Ier- land te omzeilen. Ze zouden een manier zoeken om afspra ken over controles op het goede renverkeer tussen beide landen niet te hoeven uitvoeren. MGM gedaagd om datahack Natuurprijs voor Fries Lente een van de vroegste ooit maandag 24 februari 2020 GO zwaarst getroffen in Europa —Walter Ricciardi, WHO Premier Giuseppe Conte kondigt dras tische maatregelen aan. Italianen hamste ren boodschappen. Italië telt zeker 150 besmettingen en 3 doden. Veruit het zwaarst getroffen is de provincie Lombardije met meer dan 100 gevallen. 100+ besmettingen 10-50 besmettingen <10 besmettingen EERDERE BRONNEN FOTO'S EPA, AFP STEEKPARTIJ LONDEN LAS VEGAS Het Amerikaanse casino- en hotelcon cern MGM Resorts International is offi cieel aangeklaagd vanwege een data- hack waarbij meer dan 10,6 miljoen gegevens van gasten in verkeerde handen zijn gevallen. Er zou den ook telefoon nummers van be roemdheden als Justin Bieber tussen zitten. Ook zouden gegevens van Neder landers zijn gelekt. HILVERSUM Met zijn beschrij ving van een inva sie van distelvlin ders won luisteraar Hans Gartner uit Friesland de eer ste Frater Willi- brordus Prijs van het programma Vroege Vogels op NPO Radio 1. WAGENINGEN Door de extreem warme winter loopt de ontwikkeling van planten 2,5 week voor op het gemid delde van de afgelo pen negentien jaar. Hiermee is het begin van de lente gelijk aan die van 2008 en 2016. Overal bloeien bloembollen en komen struiken in blad. De gemiddelde temperatuur over ja nuari en februari komt waarschijnlijk uit op 6,8 graden. Bij een steekpartij in een woning in Alphen aan den Rijn is een 16-jarige jongen uit Amsterdam om het leven gekomen. Drie andere mensen raakten gewond, maar zijn buiten levensgevaar: een 19-jarige Amsterdammer, een vrouw (53) uit Alphen - die beiden in de woning waren - en een 17-jarige voorbijganger. Een 18-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn is aangehouden. Het eerste onderzoek wijst erop dat er een conflict was in relationele sfeer. foto josh walet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5