BEVELANDEN EN THOLEN 19 CARNAVAL AFGESLANKTE VORM Paerehat durft het wel aan, alsnog een optocht in afgeslankte vorm: 'Alsof je naar een jeugdelftal kijkt terwijl je kaarten had voor Ajax' Terwijl Sas van Gent de optocht verplaatst, durft 's-Heerenhoek het wél aan. Paerehat gaat het feestje niet af blazen. Van uur tot uur houden ze het weerbericht in de gaten. Als blijkt dat de wind niet gaat liggen, besluit carnavalsvereniging De Koenkelpot op het laatste moment alsnog alle grote wagens te schrap pen. ,,Het voelt alsof je naar een jeugdelftal kijkt, terwijl je kaarten had voor Ajax", zegt toeschouwer Rinus. Rijendik, zoals andere jaren, staat het op de Molendijk in 's- Heerenhoek niet. Toch is er on danks de regen en stevige wind nog aardig wat volk op de been. ,,Alles zat tegen", zegt een zicht baar aangeslagen Ton Oosthoek, voorzitter van carnavalsstichting De Koenkelpot. ,,Denk je dat je al les hebt gehad, gaat het ook nog Denk je dat je alles hebt gehad, gaat het ook nog regenen regenen. Een storm als deze heb ben we niet eerder meegemaakt. Ik heb bewondering voor de toe schouwers en deelnemers." Het is een optocht in afgeslankte vorm. Zowel in parcours, als in deelnemers en tijd. Doen normaal ruim veertig groepen mee aan de optocht in Paerehat, is dat zondag met negentien krap de helft. ,,Het is een vreemd weekend", zegt Oosthoek. ,,Nu lijkt de wind als nog te gaan liggen. Terwijl het een uur terug nog stormde. Toch heb ben we het juiste besluit geno men." Overmacht Eerder die dag zit Oosthoek met burgemeester Gerben Dijkster- huis rond de tafel. Daar valt het besluit dat de optocht ondanks de wind tóch doorgaat. In de weten schap dat de wind halverwege de middag gaat liggen. En er een tij delijk windgat ontstaat. ,,Als dan blijkt dat alles toch anders loopt, je water bij de wijn moet doen, dan doet dat pijn. Zeker voor de bou wers van de A-wagens." Langs de kant overheersen ge mengde gevoelens. ,,Je kunt het nooit goed doen", zegt Kees Wit kam uit Goes. Het publiek mist de grote wagens die normaal voor het spektakel zorgen. ,,Het is niet an ders", zegt Peter Liplijn. Maar Ri- nus, die niet met zijn achternaam in de krant wil, baalt. ,,Natuurlijk is dit overmacht. Maar overmacht kun je op verschillende manieren oplossen. Had het verplaatst naar een zondag in maart." Verplaatsen Dat is wat andere dorpen in de Zak hebben gedaan. Zoals Kwaden- damme en Lewedorp. Die trokken zaterdagochtend de stekker uit de optocht. In Lewedorp gaan ze za terdag op herkansing. Kwaden- damme wacht nog tot 11 april. Daar werd de herkansingsdatum lauwtjes ontvangen bij de bouw clubs. ,,Twee maanden gebouwd en dan dit", zegt Gert van de Plasse van bouwclub De Puut'n. Een nieuwe datum doet er voor Van de Plasse niet meer toe. ,,De optocht is het hoogtepunt van car naval. Het moment waar je samen maanden naar toe werkt. Dat is er nu niet. Als je achteraf terugkijkt had het zaterdagmiddag best ge gaan." Dat er op zondag wél groen licht werd gegeven, daar werden wel de nodige vraagtekens bij ge steld. Zoals door bouwclub De Ofdwalers uit Ovezande. ,,Wij durfden het gewoon niet aan met deze wind", zegt Edwin Rijk. ,,Wel fijn dat we nu niet zelf de knoop moesten doorhakken." De grafstemming is van korte duur. Als de tap open gaat en het bier rijkelijk vloeit, volgt de feest stemming even later vanzelf. ,,Ge- woon een biertje extra, dan zijn we het straks vergeten", zegt car navalsvierder Marc Hofkamp. maandag 24 februari 2020 BE De Ganse Fanfare gisteren in 's-Heerenhoek. foto johan van der heijden Carnaval zaterdag in Kwadendamme waar, ondanks het afgelasten van de optocht, de feeststemming er goed in zat. fotos marcelle davidse Optocht-ellende mag pret niet drukken Timo van de Kasteele 's-Heerenhoek - Ton Oosthoek, voorzitter van De Koenkelpot Kinderoptocht zaterdag in 's-Heerenhoek. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 48