Ali (84) is bang voor paarden, maar aait ze tijdens strao SCHOUWEN-DUIVELAND 19 Zierikzeeënaar Edwin van Delft (42) houdt zijn bovenramen en roosters dicht. Hij woont met vrouw en twee kinderen nu anderhalf jaar in zijn nieuwbouwwoning in de Noorderpolder en noemt de overlast 'heel erg'. ,,Het zand gaat in je groeven zitten." Eerder al maakte hij een filmpje waarop te zien is dat langs trekkend bouwverkeer grote stofwolken veroorzaakt. Kijk dan", zegt Edwin van Delft terwijl hij zijn vinger over het raamkozijn van zijn woning aan het Inge land haalt. Er blijft een zwarte af druk achter. ,,Eén grote stof bende." Stichting Noorderpolder heeft de gemeente een brief ge stuurd over de overlast van de hoeveelheden bergen grond in de nieuwbouwwijk. Een ander irritatiepunt van be woners die pal tegenover de grote zandhopen wonen is het zicht. ,,Mijn luie stoel staat voor het raam en ik kijk recht op die hopen. Dat is toch zonde? Bovendien gaat het onkruid op die hopen bij wind stuiven. Dan ligt het in mijn voor tuintje", aldus Van Delft. Buur man Rogier Voorzaat heeft hoop jes zand op zijn oprit. ,,Het is sim pel: om de twee weken kun je alles afdoen met een doekje. Die grond- hopen liggen er sinds de opleve ring in mei 2017. Op den duur ga je je meer ergeren aan dat er niets aan gedaan wordt dan aan de over last zelf. Ik heb dit eerder aan de gemeente gemeld. Werd ik door verwezen naar de aannemer. Dat schiet niet op. Het wordt tijd dat er iets gebeurt." Stichting Noorderpolder Daartoe roept Stichting Noorder polder de gemeente nu in een brief op. ,,De grote bergen grond schuren bij bepaalde windrichting en windsterkte tegen onze wonin- gen en auto's. Wij ondervinden hierdoor meer slijtage. De bergen grond voor de deur beperken ook het uitzicht van de woningen. Het vermindert het wooncomfort aan zienlijk", schrijven bewoners Da- niëlle van der Zalm en Anton de Kan namens de stichting. Veiligheid ,,De veiligheid komt in het geding. Er kunnen levensgevaarlijke situa ties ontstaan, omdat niet te voor komen is dat kinderen daar gaan klauteren." Lotte (9), de dochter van Edwin klimt wel eens met vriendjes op de hopen. ,,Dan ren nen we er vanaf", lacht ze. Of die hopen grond niet schadelijk zijn, vraagt de stichting aan gemeente. ,,Wij maken ons zorgen over de sa menstelling van de grond en de hoeveelheid PFAS in de directe na bijheid van onze huizen. Wat doet direct wonen aan deze bergen grond met onze gezondheid en voldoet de grond aan alle regels? Volgens het Besluit Bodemkwali teit mag de opslag van grond maximaal drie jaar duren. De Kan licht toe: ,,Wij willen weten of dit opslag of overslag is en wie verantwoordelijk blijkt. We hopen op een oplossing en een betere si tuatie in de toekomst dan het nu is." Een gemeentewoordvoerder vindt het een dag na de briefont- vangst nog te vroeg om inhoude lijk te kunnen reageren. ,,Wat de gemeente hieraan kan en wil doen, kan ik nog niet melden. Zo dra hier duidelijkheid over is zul len als eerste de indieners op de hoogte worden gesteld." Die in dieners en vele bewoners zien het liefst de grond per direct verwij derd worden. Het is zaterdag, carnavalsweekend. 85 knollen doen in Burgh-Haam- stede mee aan de jaarlijkse straó. Na de keuring achter Bakke rij Sonnemans gaat het via de Ho- geweg en Boswachterij richting strand. Daar worden de paarden- benen gewassen en doorgelopen richting Oliegeultje in Burghsluis. Bij de Schouwse Hoeve wordt even halt gehouden. Terug bij Sonne- mans krijgen de paarden muzikale begeleiding van Majorettevereni ging Apollonia, Drumband Apollo en Koninklijke Muziekvereniging Witte van Haemstede. Op de klan ken is het lopen richting zorgcen trum. Daar zitten zussen Toos (73) en Lenie (77) verkneukeld te wach ten. Toos aan een wijntje. Lenie drinkt geen alcohol. „Vroeger keken we altijd op het strand naar de paardjes. Maar we worden ouder, hier binnen is het ook gezellig. We gaan zo naar buiten." Ontzag Een tafel verder zit het echtpaar Jan-Willem (90) en Ali Tuinman. Ze woonden samen veertig jaar in Zierikzee en sinds enkele jaren in De Duinen. ,,Als jong meisje ben ik op vakantie op de Veluwe eens goed getrapt door een paard. Ik wilde hem iets geven, hij draaide zich om en trapte mij in mijn on derbuik. Sindsdien heb ik ontzag voor paarden. Van een afstandje ga ik zo kijken", vertelt Ali. De knollen stoppen vlak voor haar rolstoel. ,,Kijk dan wat een mooie zwarte", zegt manlief. Wat angstig strekt Ali haar handen uit. ,,Ik heb ze geaaid", zegt ze niet veel later trots. De stoet is dan al richting Ring waar de ruiters worden toege sproken door de burgemeester. Ali zit inmiddels aan een neut. Nog wel wat bangig, maar een warme bitter bal verlicht haar angst. maandag 24 februari 2020 SD Edwin van Delft met dochter Lotte bij een hoop grond. foto marieke mandemaker 'Het is hier één grote stofbende' Gerrit van Loon Zierikzee Ooit werd Ali Tuinman getrapt door een paard, sindsdien moet ze er niks meer van hebben. ,,Ik ben als de dood voor paarden", zegt de 84-jarige Limburgse die woonachtig is in zorgcentrum De Duinen in Burgh- Haamstede. Toch wacht ze na de strao de paardenstoet op. Gerrit van Loon Burgh-Haamstede Vanuit haar rolstoel aait Ali Tuinman een paard. Naast haar Jan Willem, haar man. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 46