Storm beschadigt daken en velt bomen: 48 schademeldingen NIEUWS 3 Als een boze fee vervloekt Ellen de Zeeuwse carnavalsoptochten Timo van de Kasteele en Sophie Stockman Kwadendamme Vanaf elluf-elluf is eraan gewerkt. Maar voor het eerst in de geschiede nis moet Kwadendamme het zater dag zonder carnavalsoptocht stel len. Bijcarnavalsvereniging De Puut'n wordt gebaald, maar er is be grip voor het besluit. ,,Gaat het met zo'n grote jongen fout, dan is het ook meteen klaar met carnaval" zegt Gert van der Plasse. ,,Dan ein digt een leuk feestje misschien wel in een nachtmerrie." Als een boze fee heeft Ellen, de storm die zaterdag en vooral zon dag over Zeeland raast, een vloek uitgesproken over de carnavalsop tochten in de provincie. Ook de op tocht in Lewedorp wordt afgelast. In de gemeente Hulst doen zater dag alleen loopgroepen mee en in de gemeente Terneuzen blijven de grootste praalwagens binnen staan. De optochten, zoals die in Clinge, zijn daardoor een stuk korter: De Pivo's hadden een wagen van 25 meter lang en 9,5 meter hoog. ,,Het is niet anders", zegt Johnny de Bak ker van de Pivo's. Zondag gaan de optochten in Sas van Gent, Hulst en Lamswaarde helemaal niet door. ,,Over het weer hebben we geen controle", laat carnavalsvereniging De Lamsoren weten. In 's-Heerenhoek gaat de optocht zondag wel door, zij het korter en zonder de grootste wagens. ,,Het ri sico is te groot", zegt Johan Schrieks van carnavalsvereniging De Koen- kelpot. ,,Sommige wagens komen uit 's- Gravenpolder, dat is nu te ge- vaarlijk." ,,Verstandig besluit dit", zegt Edwin Rijk van bouwclub De Ofdwalers uit Overzande. ,,Met deze wind durven wij het niet aan. Wel fijn dat we nu niet zelf de knoop hoeven doorhakken." Slag regens geselen zondagmiddag de carnavalsvierders die door 's Heer- enhoek trekken. Rijk: ,,Achteraf hadden ze het wellicht beter kun nen verzetten." Zoals met de andere tochten ge beurt, bijvoorbeeld die in Kwaden- damme. Want helemaal niks, dat is geen optie. ,,Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt", zegt Agnes Thoen- buijze van tapperij 's Lands Welva- ren in een lege feesttent. ,,Het is ge woon raar, geen optocht. Niet wachten of je in de prijzen bent ge vallen. Niet nog even nagenieten. Het is niet anders, alleen voelt het wel een beetje alsof alles voor niets is geweest." Vloek In bouwloods De Meridiaan in Hulst is zaterdagochtend de teleur stelling groot. Grote wagens die al klaar stonden, onder meer die van de Zuipcilinders en D'roolse Woe- pers, worden uit de wind gezet. De wagen van De Slippers uit Sint Jansteen is tien meter hoog. Hij Het is gewoon raar, geen optocht staat startklaar, maar mag niet mee. ,,Het is een goed besluit, als de vei ligheid het niet toelaat", stelt Davy de Kesel. Maar het blijft zuur. Alles doet het. We hebben er het hele jaar aan gewerkt." Nog maar een maand geleden bleven de praalwagens op het nip pertje gespaard, toen er een uit- slaande brand woedde in een kan toortje bij de bouwloods. Nu staan ze alsnog stil, alsof er echt een vloek op rust. 2,3 of 4 dagen historisch kasteel in Belgisch Limburg Tom Kiel Vlissingen Er zijn zeker 48 meldingen bin nengekomen van stormschade, liet de Veiligheidsregio Zeeland gisteren weten. De meeste stormschade werd in Vlissin- gen en Middelburg geconsta teerd. Boulevard Bankert in Vlissin- gen was afgesloten voor verkeer vanwege de harde wind. De boulevard was niet meer veilig in verband met losgewaaide materialen van onder meer da ken en gevels. Toen de wind la ter op de dag was gaan liggen, mochten mensen weer over de boulevard rijden. Een boom op het Hof van Po- leij in Yerseke waaide tegen een huis. De brandweer heeft de boom in stukken gezaagd. In de Kingstraat in Middel burg viel een boom bijna op een auto. Toch bleef de eigenaar niet volledig schadevrij. Er ont stond lichte schade toen de boom langs het voertuig schuurde. Code geel Een rijstrook van de snelweg A58 richting Vlissingen ter hoogte van 's-Heer Arends- kerke is enige tijd afgesloten ge weest omdat een aanhangwa gen omver was geblazen. Ber gers hebben de aanhangwagen op een oplegger getakeld. Het KNMI gaf code geel af van wege harde windstoten. Met name aan de zuidwestkust waaide het hard. Er werden windsnelheden behaald van 110 kilometer per uur. Zelfredzaamheid De Veiligheidsregio Zeeland ad viseerde mensen om te kijken of er losliggende materialen liggen in de tuin of bij bedrijven. Er werd zoveel mogelijk een beroep gedaan op de zelfredzaamheid van burgers. Maar, zo schreef de Veilig heidsregio, als er gevaar is voor mens of dier 'dan kunt u 112 bel len.' maandag 24 februari 2020 'Alsof alles voor niets is geweest' Storm Ellen gooide dit weekend roet in het eten bij de carnavals optochten. Na overleg met bur gemeesters van de betrokken gemeenten werden verschil lende optochten afgelast of in afgeslankte vorm gehouden. - Agnes Thoenbuijze, tapperij 's Lands Welvaren De afgelaste carnavalsoptochten zijn verplaatst. Dit zijn de nieuwe data: Lewedorp, zaterdag 29 fe bruari; Sas van Gent, zaterdag 14 maart; Kwadendamme, zaterdag 11 april. In de gemeente Hulst staan nog optochten gepland, mits het weer dat toelaat. Van daag in Terhole en Nieuw Namen en morgen in Kloosterzande. Za terdag 1 maart is de optocht in Ossenisse. Dubbele pech in Hulst: De praalwa gens bleven op hun plek staan. Een maand ge leden werden ze op het nip pertje ge spaard toen brand woedde in bouwloods De Meridiaan. FOTO CAMILE SCHEL- STRAETE 1 hoteldeal.nl/K02241 1 Kasteel Pietersheim 1,2 of 3 nachten in een 2-persoonskamer V l,2of 3xvers en gezond ontbijt V Ontvangst met welkomstdrankje v Gratis Wi-Fi en parkeren bij hotel V Tlpl Ca. 10 min. van Maastricht CTtjP yf^É hoteldeal I dagelijks tot 23:00 uur 088-0331506 De storm die gistermiddag over Zeeland raasde heeft op veel plekken voor overlast ge zorgd. Tientallen mensen heb ben melding gemaakt van stormschade. Het ging bij voorbeeld om beschadigde daken of omgewaaide bomen. Boulevard Bankert in Vlissin- gen was uit veiligheidsoverwe gingen afgesloten. 's-Heerenhoek: niet mee mogen doen aan de optocht, maar toch lol. foto johan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3