II Hassan kiest met nieuwe coach voor het vertrouwde HASSAN 6 ATLETIEK NK INDOOR IN APELDOORN Anouk Vetter (27) staakte in oktober bij de WK in Doha haar meerkamp met alleen nog de 800 meter te gaan, omdat ze het plezier al een tijd totaal kwijt was. Afgelopen weekeinde deed ze op de NK indoor voor het eerst weer mee aan een wedstrijd. Met een lach. \Ze speelt geen toneel. Hier, in Apel doorn, zwaait ze naar het publiek. Hangt ze over de boarding om met haar vader en coach Ronald Vetter te overleggen. Pept ze fanatiek het pu bliek op voor haar laatste aanloop. Staat ze later op het podium als num mer 2 bij het verspringen, vrolijk en lachend. Niet omdat dat moet, of zo hoort, maar omdat ze zich goed voelt. Veel te lang had ze het gevoel dat ze toneel moest spelen bij wedstrijden. Zij, in Amsterdam de verrassend Eu ropees kampioene zevenkamp van 2016, de winnares van het brons op de WK een jaar later in Londen, was het plezier in haar sport kwijt. Anouk Vetter, de atlete, dat keurslijf voelde beklemmend. Ze liep verloren rond op wedstrijden. Dat bereikte het kookpunt op de WK in Doha. Daar kon de zevenkampster het, als voorlopige nummer 6 in het klasse ment, niet meer opbrengen om de af sluitende 800 meter te lopen. Beklij vend toen was haar emotionele relaas na afloop. ,,De tank was leeg. Ik dacht heel de tijd: wat doe ik hier?'', zei Vet ter. ,,Te lang heb ik dingen voor ande ren gedaan, nu kies ik voor mezelf.'' Ze vertelde toen dat ze zich zou be raden over de toekomst. Bij terug komst in Nederland zei ze dat men sen haar even met rust moesten la ten. Ze besloot in haar eentje op va kantie te gaan naar Sri Lanka. Alleen op reis, dat had ze altijd al eens ge wild. ,,Nu dacht ik: fuck it, ik ga ge woon!'' Ze vertelde daar niets over zichzelf als atlete. ,,Mensen dachten: oh, wat een leuk mens. En niet oh, wat een goede atleet. Ddt was goed voor mijn zelfbeeld.'' Twee maanden deed ze niet aan at letiek. Ze voerde lange gesprekken met een psycholoog en met Charles van Commenée, de hoofdcoach van de Atletiekunie. ,,Het is gelukt om weer bij mezelf te komen'', zegt ze nu, op zaterdagmiddag na het ver springen bij de NK indoor, haar eer ste wedstrijd sinds de WK in Doha. 27 jaar is ze, van stoppen met atletiek is geen sprake. Ze heeft het geluk en haar sportieve doelen hervonden. Ik voel me totaal anders dan een paar maanden terug. Dat ik afstand kon nemen was belangrijk ,,Ik ben gelukkig nu. Ik voel me totaal anders dan een paar maanden terug. Belangrijk was dat ik afstand kon nemen. Toen dacht ik: oh, jeetje, meid, waar maak je je allemaal zor gen om? Bij mij was het heel grauw en ik zag alleen maar negatieve din gen. Pas toen ik afstand nam, zag ik dat het niet zo heftig was.'' Inmiddels is ze alweer een poos volop in training. Vanwege haar ge staakte zevenkamp in Doha is ze nog niet zeker van een plaats op de Olym pische Spelen. Ze wil zich in Götzis in mei kwalificeren. ,,Ik wil naar de Spelen in Tokio en daar presteren.'' Wel staat ze voor een aantal rigou reuze veranderingen in haar leven. Al langer had ze het gevoel dat ze in Amsterdam wilde wonen, maar dat durfde ze niet uit te spreken. ,,Uit schaamte. Zoiets hoor je niet te den ken, dacht ik. Als atlete woon je toch dicht bij Papendal?'' In september, na de Spelen, gaat ze tóch verhuizen. Dan pendelt ze voortaan op en neer naar Papendal voor trainingen. Ook zal ze aan een studie beginnen. Door de sport iets minder belang rijk maken, hoopt ze die met meer plezier en motivatie te bedrijven. Haar omgeving merkt al dat ze beter in haar vel zit. ,,Mijn ouders zien dat ik veranderd ben. Ik sta soms ineens weer te dansen in de woonkamer.'' APELDOORN Na de schorsing van coach Alberto Salazar moest Sifan Hassan op zoek naar een nieuwe coach. Uiteindelijk verandert er vrij wel niets: de tweevoudig wereld kampioene blijft in Portland wonen en trainen onder Tim Rowberry (foto rechts), met wie ze vorig jaar ook al veel op de baan stond. Rowberry was een van de assisten ten van Salazar bij het inmiddels op gedoekte Nike Oregon Project. Sala- zar schreef de trainingsschema's, maar het was Rowberry met wie Hassan bijvoorbeeld op hoogtestage naar Sankt Moritz ging voorafgaand aan de goudkleurende WK afgelopen oktober in Doha. Na maanden wikken en wegen is de keus toch op Rowberry komen te vallen. Relatief onervaren, maar met hem heeft Hassen een fijne band. Hoewel er veel is veranderd met het vertrek van Salazar en het opdoeken van het project, blijft met deze lang uitgestelde keuze veel bij het ver trouwde. Ze mag gewoon nog de fa ciliteiten van Nike blijven gebruiken, blijft wonen in Portland en staat nog steeds met Rowberry op de baan op de Nike Campus in Beaverton. Daar valt vanuit sportief oogpunt «<QNB 1 veel voor te zeggen. In de Verenigde Staten ontbreekt het haar aan niets, sinds ze eind 2016 Papendal voor Portland verruilde. Vanuit mo reel oogpunt zijn er bezwaren. Hassan neemt geen afstand van de plek, waar Salazar zich schuldig maakte aan meerdere overtredingen van het dopingreglement. Overi gens in de periode voordat Has san zich bij de groep voegde. ,,Ik heb hier inmiddels een ver trouwde situatie waar ik mij enorm thuis voel'', laat Hassan in een pers bericht weten. ,,Ik heb verschillende opties overwogen en nieuwe men sen ontmoet om te zoeken naar de juiste klik, maar ik geloof erin dat mijn huidige trainingssituatie de beste is om mij succesvol voor te bereiden op de Olympische Spelen in To kio.'' Daar is ze komende zo mer favoriet voor de 5000 en de 10.000 meter, na haar wereldtitels op de 10.000 en de 1500 meter afgelopen jaar in Qatar. Hassan zal dit seizoen haar rentree maken op 29 maart in Gdynia in Po len bij het WK halve marathon. maandag 24 februari 2020 GO 'Ik zag alleen de negatieve Pim Bijl Apeldoorn - Anouk Vetter (27) Anouk Vetter in actie bij het versprin gen. Foto inzet: blij met haar tweede plaats, achter Tara Yoro. Pauline Hon- dema (r) wordt derde. FOTO'S BSR, ANP D0HA2019 Hassan pakte vorig jaar twee WK-titels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34