boldErmBn.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bolderman.nl MEDIA CULTUUR 23 en uitgepakt door Dave den Braber van Jan Schut Verhuizingen Transporten BV. Hij rijdt al jaren de vrachtauto met instrumenten. Een welkome af wisseling met zijn 'gewone' werk, vindt hij. ,,Dit is wel effe wat anders dan een wasmachientje naar een zolder in West brengen", zegt hij in onvervalst Rotterdams. ,,We zijn vanmorgen om 04.00 uur gaan rijden. Spanje, Frankrijk, Scandinavië, het Oostblok, ik ben overal geweest. Nooit iets ge beurd, hoor. Nou ja, één keertje dan. Was er voor me een teerwagen omgevallen. Zes uur stilgestaan. Was de concertzaal in Zürich ook nog eens naast het voetbalstadion waar die avond Europacup werd gespeeld. Is het concert een kwartier later begonnen." Den Braber zegt '6 miljoen euro aan instrumen ten te vervoeren'. ,,Een hoop geld, ja, maar som mige violen zijn al een half miljoen waard." Nee, dat levert geen extra druk op. ,,Alles is verzekerd. Natuurlijk neem ik een scherpe bocht iets rustiger dan bij een lege vrachtwagen. Je wilt niet dat de boel gaat schuiven." Kakofonie In ThéStre des Champs-Elysées heeft Den Braber met collega Pascal van Puijenbroek alles uitge ruimd, waarna de orkestleden hun plek innemen, voor zichzelf beginnen te spelen en er, heel even tjes, een verrukkelijke kakofonie ontstaat. Tot Yan- nick Nézet-Séguin verschijnt. De gedreven diri gent die het RPHO tussen 2008 en 2018 leidde, is even terug voor deze tournee. Het leidde een avond eerder, in de Rotterdamse Doelen, na het spelen van de Vijfde Symfonie van Mahler tot emo ties bij het orkest, dat een speciale band met hem opbouwde. „Sommigen waren zelfs tot tranen ge roerd", vertelt productieleider Jos van der Sijde. Na de repetities, het boterhammetje, crackers, wat slokjes en het omkleden, begint het echte werk. Bijna tweeduizend bezoekers zitten klaar in ThéStre des Champs-Elysées, net als het orkest op het podium. Vier jonge trombonisten blijven in de coulissen. Foutje? Nee, het is door de componist voorgeschreven. Ook organist Aart Bergwerff zit daar in de schaduw van het podium, maar dat komt omdat in het ThéStre des Champs-Élysées geen orgel is. Bergwerff die slechts tien minuten (verdeeld over vier delen) in actie komt, bedient zich van een elektronisch keyboard. En dat hij buiten de schijnwerpers blijft? ,,Het is part of the deal", haalt hij de schouders op. ,,Het is even improviseren. En soms best lastig", verwijst hij naar de verbinding met dirigent Yannick Né- zet-Séguin via een televisie. ,,Je blijft afhankelijk van de techniek. Aan de andere kant: ik kon ook eens meemaken hoe het er achter de schermen aan toegaat." Die Frau ohne Schatten wordt in de zaal op een elektronisch bord boventiteld in zowel het Engels als Frans. Dat het een concertopera betreft - dus zonder kostuums, decor en acteerspel - deert het publiek allerminst. Na de laatste tonen overheerst het enthousiasme. Het lange slotapplaus gaat ver gezeld van termen als 'bravo, bravo', 'magnifique'. ,,Een echt operapubliek", stelt Bob Bruyn. Met een knipoog: ,,En het was gewoon goed natuurlijk." Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein, Passau 10 dagen Het Prinsdom Andorra 10 dagen Bijzonder Moravië, Blansko 'light all-inclusive' 12 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Rondreis Dalmatische kust 10 dagen Gardameer, Verona en Venetië maandag 24 februari 2020 Het Rotter dams Philhar- monisch Or kest voert in Parijs een opera van Ri chard Strauss uit. FOTO'S RPHO Jiumin Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds reserveringskosten Vertrek: apr/mei/ juni /juli /aug/ sept. Vertrek: meijuni juli /aug/ sept /okt Vertrek: apr /mei /juni/ juli /aug/ sept /okt. Vertrek: apr /mei/juni/ aug/sept/ okt/nov. Vertrek: apr/mei/ juni/juli/aug/ sept. Vertrek: apr /mei/juni/ juli /aug/ sept /okt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 23