Het geschut buldert aan de overkant ZEELAND GEBOEKT Late liefde bloeit op in Kapelle ZEELAND 21 Zeeuwse schrijvers In België was er een halve eeuw geleden een programma op de televisie: Hier spreekt men Nederlands. Het was heerlijk tenenkrom mend om te zien hoe Vlamingen hun Vlaams om zeep trachtten te brengen. In de strijd te gen het Frans dachten ze met het Algemeen Beschaafd Nederlands een geducht wapen in handen te hebben. Dat bleek een misrekening. Het programma stierf een stille dood en de meeste Vlamingen klappen nog vrolijk hun Vlaams. Nog langer geleden, in de negen tiende eeuw, was er in Nederland een soort gelijk beschavingsoffensief gaande. Van Gro ningen tot Zeeland werd het ABN opgedron gen, er was geen ruimte voor streektalen. Met andere woorden: spreken 'uit het hart' was uit den boze. Tegen die 'taaldwang' van bovenaf kwam verzet. De op dat moment aan de HBS in Zierikzee verbonden leraar Nederlands Jan Hendrik van den Bosch (1862-1941) publi ceerde in 1893 de brochure 'Pleidooi voor de Moedertaal, de Jeugd en de Onderwijzers'. Daarin liet hij zich zien als een onderwijsver nieuwer die een dam opwierp 'tegen ver vreemding van het natuurlijk idioom'. Hij had een afkeer van grammatica, omdat volgens hem 'regelzucht' een directe bedreiging was voor de levende taal. De Zeeuwse historicus Jan Zwemer heeft zich verdiept in de nagelaten brieven van de uit te gaan van spreektaal en niet van geschre ven taal. Hij haalde voorbeelden uit zijn eigen onderwijspraktijk: „De knaap van de eerste klasse H.B.S. heeft ongeveer dertien jaren Ne- derlandsch achter den rug. Hij spreekt het in stinctief en de grammatica is in hem. Al het fundamentele is aanwezig... Wat er van dialect in de Beschaafde Spreektaal van zijn streek is, dat mag mét gebannen." Dwingend Jan Zwemer voelt als dialectspreker - Wal- chers - verwantschap met Van den Bosch: ,,Tegen de regeltjesmakers, daarin vinden we elkaar. Je kunt in de discussie van toen heden daagse tegenstellingen zien. Nu gaat het om het Groene boekje waarin één schrijfwijze dwingend wordt opgelegd, tegenover het Witte boekje waarin vaak ruimte wordt gelaten voor meer dan één variant." Zwemer ziet Van den Bosch als een sociaal voelend mens: ,,Hij zette zich af tegen collega's die neerkeken op de gewone man. Dat spreekt me erg aan." Het werk van Van den Bosch klonk lang na. In de jaren zeventig van de afgelopen eeuw werd er op basis van zijn gedachtegoed weer gepleit voor 'moedertaalonderwijs'. Opnieuw zonder blijvend resultaat. Berend Huisjes (1944) in Ka pelle heeft de smaak te pakken. Vorig jaar debu teerde hij met Ik zoek mijn vader, waarin hij het oorlogsverleden van zijn vader reconstrueerde. Nu ligt er een nieuw boek: Valpartij met gevolgen. In het voorwoord omschrijft hij zijn nieuwe boek als een menge ling van echt en verzonnen, van werkelijke mensen, ware gebeur tenissen en fantasie. Het verhaal draait om Andrea en Henk, die kort na de oorlog worden gebo ren. Andrea in Voorburg, als dochter van een slagersknecht. Henk groeit op in Roswinkel bij Emmen, waar zijn vader werkt bij de Algemene Kunstzijde Unie (AKU). In hoofdstukken om en om volgen we hun verdere levens. Andrea verhuist naar Vlissingen. Daar vindt ze werk op de admini stratieafdeling van het zieken huis. Na een mislukt avontuur met een arts ontmoet ze Karel. Hij is gescheiden en heeft een zoon, Albert. Ze trouwen in 1978 in Middelburg en richten een geza menlijk onderwijs- en admini stratiebureau op. Als hij aan een hersenbloeding is overleden ver huist ze naar Kapelle. Hendrik wordt verliefd op Ella, ze wordt zwanger, ze moeten trouwen. Hij maakt carrière bij Shell, ze wonen een hele tijd in Johannesburg in Zuid-Afrika. Ter afronding van zijn loopbaan gaat Hendrik nog een paar jaar op het hoofdkantoor in Den Haag aan de slag. Ze vestigen zich in Kloe- tinge. Ella overlijdt aan een her sentumor. De levens van Andrea en Henk komen samen tijdens een partij tje volleybal. Ze botsen, letterlijk, Andrea raakt geblesseerd. Henk brengt bloemen en zo komt het toch nog goed. Gerard Ballintijn (1905-1955) was eerder in Zeeland geweest. Toen hij najaar 1945 hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwsche Courant werd, kon het hebben geleken of men -nu de tijden moeilijk waren- voor een buitenstaander had geko zen. Een man die boeken publi ceerde, zoals Data Feiten Documen ten, een zakelijke kroniek van den Tweeden Wereldoorlog. Een man met een journalistiek verleden bij Tubantia uit Enschede. Voor die krant had hij, samen met zijn col lega G. Kramer, vijfjaar eerder oor logsreportages gemaakt. Aller minst zakelijke, maar juist per soonlijke artikelen. Ze werden, in gewijzigde vorm, helaas niet zon der wijsheden achteraf, na de oor log gebundeld in De meidagen van 1940. Een uniek geheel. Door allerlei omstandigheden 'waren wij ver moedelijk de eenige Nederland- sche journalisten, die op ruime schaal oorlogsre portages schre ven in die dagen', lezen we in het voorwoord. En ze zien het als 'een hoogst belang wekkende peri ode in onze journalistieke loop baan'. Ze volgden de strijd van be gin tot eind, vanaf 'De storm breekt los' tot en met 'De belevenissen van een Nederlandschen journalist in een gevangenkamp'. Maar vooral opmerkelijk zijn de hoofdstukken 'Een nachtelijke tocht door Zee land', 'Middelburg, eens een bede vaartplaats van het verleden', 'Een tocht over de Schelde' en 'Door Zeeuwsch-Vlaanderen'. Ondanks die fletse titels verwarrende en wervelende verhalen over goede en foute stempels, soldaten van alle partijen, groot en klein nieuws, al tijd met eigen ogen gezien, met ei gen oren gehoord: 'Onophoudelijk buldert het geschut aan den andere kant van de Schelde, terwijl de rosse vuurgloed van een enormen brand in Zeeuwsch-Vlaanderen oplicht.' Kramer en Ballintijn, de aan staande Zeeuw, blijken eerder be wogen schrijvers dan oppervlak kige verslaggevers. In de buurt van Yerseke zien ze haastige graven van Franse soldaten: 'helmen geven de plaatsen aan waar ze in vreemden bodem hun laatsten rustplaats heb ben gevonden.' Door de verwoeste straten van Middelburg trekken vluchtelingen: 'Zeeuwsche huif karren met heele families met een deel van hun inboedel rijden voor bij.' Ze noteren wat er is geplun derd te Sas van Gent: '70 flesschen wijn (de kelder was goed gevuld), 1 busopener, 2 zakken aardappelen (de slechte had men laten liggen)'. De Zierikzeese HBS-leraar Johan Hendrik van den Bosch pleitte ruim honderd jaar geleden voor levend, gesproken Nederlands. Geen dwingende grammaticaregels, een beetje dialect moest kunnen. Historicus Jan Zwemer uit Oostkapelle las zijn nagelaten brieven. Zierikzeese leraar. „Dat was een hele klus", laat hij weten. ,,Ik moest er hele maal in kruipen om een duidelijk beeld te krijgen. Het was een echte uitdaging, ook al omdat Van den Bosch een moeilijk te ontcijfe ren handschrift had. Gelukkig vind ik puzzelen leuk." Zwemer nam het onderzoek over van damon taalkundige en di dacticus Jan Sturm die door Van den Bosch was geïnspireerd. Sturm werkte aan een uitgave van de Zierik- zeese brieven van Van den Bosch, maar over leed in 2011 voor hij die klus had kunnen kla ren. Zwemer kreeg van Sturms weduwe het verzoek het project over te nemen. Dat resul teerde in het begin dit jaar verschenen boek De wordingsgeschiedenis van Pleidooi voor de moedertaal, de jeugd en de onderwijzers. Daarin beschrijft Zwemer hoe het 72 pagina's tellende Pleidooi tot stand kwam. En dat er in kringen van Neerlandici heftig op werd gereageerd, er waren uitgesproken voor- en tegenstanders. Van den Bosch stelde voor in het onderwijs maandag 24 februari 2020 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Mario Molegraaf GO Jan van Damme Jan Zwemer en Sjaak Kroon (inleiding): De wordingsgeschiedenis van Pleidooi voor de moedertaal, de jeugd en de onderwijzers - Uitgeverij Damon, 208 pagina's, 24,90 euro. Berend Huisjes: Valpartij met gevolgen - Uitgeverij Boek- scout, 120 pagina's, 18,50 euro. Berend Huisjes DE MEIDAGEN VAN 1940 KRAMER an G.BALUHT1IN Jan Zwemer. FOTO RUBEN OREEL ireek uit het hart Johan Hendrik van den Bosch (1862 1941). FOTO UITGEVERIJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21