Oubollig? Pianist Van der Hoeven laat het water kletteren ZEELAND 17 POPULAIRST 'Als kind dacht ik dat je gek moest zijn om mee te lopen met de mars' 'Het is verslavend, al vijftig jaar' De paden op, de lanen in, vooruit met flinke pas. De tekst komt uit een oubollig liedje, maar hij beschrijft een activiteit die tegenwoordig met afstand op nummer één staat als het gaat om vrijetijdsbesteding. „Wandelen geeft een beter gevoel dan met je krantje in een stoel zitten." Volgens cijfers van het CBS wan delt twee derde van de Nederlan ders regelmatig. Jong en oud. Ge middeld leggen ze acht kilometer af, in ongeveer twee uur. Wandelen is populairder dan uitgaan, winke len, fietsen of fitness. Nederland heeft meer dan 45.000 kilometer aan wandelpa den, vaak in een bijzondere omge ving. Meer dan in het verleden zijn mensen met hun gezondheid bezig. Wandelen is de makkelijkste, goedkoopste en minst belastende manier om in conditie te blijven. En dan zijn er altijd mensen die een stapje extra doen. Ze zijn lid van een van de 1300 wandelclubs in Nederland - met een to taal van 60.000 leden - of ze dagen zichzelf uit tot bijzondere prestaties. Zoals deze drie Zeeu wen. .dilwüfl F De pianist had een evenwichtig programma opgesteld met als thema 'Water', waarin alle facetten van het water aan bod kwamen. Het klateren, vloeien, kabbelen, druppelen, spetteren, alle reflecties van het water werden kleurig uit gebeeld. Daniel van der Hoeven bezit een goede techniek en speelt soepel, vloeiend en expressief. Zijn inter pretaties bezitten veel poëzie. Liszt schreef de cyclus Années de Pèlerinage: muzikale herinneringen aan Zwitserland en Italië en de in drukken die de natuur daar op hem maakte. Van der Hoeven speelde Les jeux d'eau a la Villa d'Este, waarin hij een muzikaal schilderij van een tuin en fonteinen verklankte. Met vloeiende lijnen, tremolo's en ar peggio's werd de sprankelende speelsheid van het water uitge beeld. De heldere interpretatie werd doorgetrokken in Jeux d'Eau van Ravel. Ravel droeg het op aan zijn leraar Fauré. Hij liet zich inspi reren door het geluid van water, de watervallen, beekjes en fonteinen. De vertolking klonk fris en beel dend. Totaal anders en verrassend knap was Arcana van Rudolf Escher, een Nederlandse componist die invloe den onderging van Debussy en Ra vel. De componeerstijl van Escher, die Arcana schreef in 1944, is lyrisch Daniel van der Hoeven bezit een goede techniek en speelt soepel en expressief. Intrigerend was de Toccata met een steeds terugke rende stortvloed van nootjes, vloei end gespeeld. In de Ciaccona, viel het speciale ritme en de zwoele sfeer op. De Finale begon onstui mig en de onderliggende dreigende toon was onmiskenbaar aanwezig. Een moeilijk, doch interessant werk. La cathédrale engloutie, uit Préludes van Debussy, is gebaseerd op een Bretoense legende over de stad Ys, verzwolgen door het water. De fun damenten van de kathedraal zijn nog zichtbaar. Na een mistig begin, zijn klokken te horen en het mach tige orgelspel (een koraalmotief). De ruisende koelte en de ontwa kende natuur worden uitgebeeld in Au bord d'une source van Liszt. Het is een subtiel werkje waarin de tij dens het pianospel de handen re gelmatig gekruist worden. Het ge murmel van een bron werd onder broken door enkele dissonanten. Van der Hoeven besloot zijn reci tal met Gaspard de la Nuit van Ravel. Ravel las de gedichten in proza van Aloysius Bertrand en besloot er drie muzikaal te illustreren. In Ondine verleid de waternimf met haar pas sionele gezang de stervelingen. Het werd met mooie pianistieke effec ten vertolkt. Le gibet (de galg) te kent een somber landschap. Je hoort het klagen van de man die opgehangen zal worden en de angst is voelbaar. De muziek in Scarbo klinkt diabolisch, het onstabiele ritme geeft de groteske bewegingen van de kreupele gnoom weer. Muziekpodium Zeeland: Werken van Liszt, Ravel, Escher en De bussy. Door Daniël van der Hoe ven (piano). Gehoord gisteren in de Sint Jacobskerk in Vlissingen. maandag 24 februari 2020 Wandelen is helemaal Ernst Jan Rozendaal en Michiel van Dongen Vlissingen M Ron Dellebeke langs het strand van Zoutelande. FOTO LEX DE MEESTER Ron Dellebeke (61) uit Oost-Souburg wan delt de Kustmarathon sneller dan de hon derd laagste geklas seerde hardlopers hem rennen. Hij zet er graag stevig de pas in. Elf keer heeft hij de 42 kilometer tussen Burgh-Haamstede en Zoutelande inmiddels gewandeld. ,,Er is geen mooiere tocht. Je loopt over het strand, op asfalt, door het bos. Geen parkoers is zo gevarieerd." Hij hoeft er niet spe ciaal voor te trainen, want hij rent ook vijf keer per week. Toch is wandelen wel anders legt hij uit. De hardlo per landt op zijn tenen, de wandelaar op zijn hiel. ,,Dus ik wandel ook anderhalf tot twee uur per week. Niet voor de conditie, maar voor de beweging en de spieren." Mede door de popu lariteit van de Wandel marathon, die elk jaar in een mum van tijd is volgeboekt, heeft het wandelen in Zeeland een boost gekregen, denkt Dellebeke. ,,Het is verslavend. Ik doe het al vijftig jaar, elke zondagochtend. 'Wat doe jij nou hier?', zegt mijn vrouw als ik een keertje thuisblijf." huis, als kind dacht ik dat je gek moest zijn om mee te lopen." Uiteindelijk deed hij mee en ging hij door. Wandelaars adviseert hij bij lange afstanden een strak sportbroekje aan te trek ken. ,,Op een gegeven mo ment schuren je bovenbe nen tegen elkaar en gaat dat irriteren." Dat sommigen denken dat wandelen een suffe sport is snapt hij. ,,Het lijkt eentonig, maar mensen moeten de uitdaging echt aangaan want je ziet veel details in het landschap en je kunt overal komen." 'irtatiitintM 6' n Theo Dierikx (54) uit Oost burg is lid van wandelver eniging Voor de wind uit Oostburg. Eens per jaar loopt hij een tocht van tach tig tot honderd kilometer. ,,Ik bereid me voor door de Nijmeegse Vierdaagse te lopen." Ook wandelt hij om de twee maanden zo'n der tig kilometer. Verder loopt hij kortere afstanden met zijn vrouw, Petra. De mooiste wandeltocht die hij liep is 24 Uur Oostburg, georganiseerd door Voor de wind. ,,Die route loopt door veel soorten land schappen." Zijn liefde voor wandelen is begonnen bij de bevrij dingsmars tussen Hoofd plaat en Knokke. ,,Die mars kwam elk jaar langs mijn De natuurkrachten speelden een stormachtig en nat spel in Vlis singen, maar in de Sint Jacobs- kerk verzorgde Daniël van der Hoeven, met beeldende muziek, voor een idyllisch beeld van de natuur. Jeanette Vergouwen Recensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17