Kom uit de werkstand II ECONOMIE 13 Bodemonderzoeker haalt meer orders binnen AAN HET WERK Fugro zegt weer goed in zijn vel te zitten. Onderzoek naar de zeebodem bij windparken zit in de lift en de schuldenlast wordt aangepakt. Vorige week beschreef ik op deze plek vijf ochtendrituelen die mij als notoire och tendhater meer focus, meer rust en vrolij ker ochtenden brengen: mijn bed opmaken, me diteren, een mini-workout, thee zetten en schrij ven. Gezamenlijk zorgen deze stappen ervoor dat mijn ochtenden dragelijker, en soms zelfs pro ductief worden. Over de andere kant van de medaille hebben we het echter nog niet gehad: wat doe je juist aan het emd van de werkdag? Voor mij is dit ook een heikel punt. Het gebeurt me regelmatig dat ik nog zo vol zit van wat er in mijn werkdag heeft plaatsgevonden dat ik mijn werkhoofd maar moeilijk uit kan zetten. Fysiek ben ik thuis, maar mijn hoofd is nog aan de arbeid - soms onvermij delijk, maar lang niet altijd wenselijk, zeker wan neer het vervolgens mijn slaap beïnvloedt. Hieronder daarom vijf stappen die voor mij goed werken om uit mijn werkmodus te komen en de overstap te maken naar vrije tijd - wellicht dat je er iets aan hebt. Schrijf aan het eind van de werkdag alles op wat er nog in je hoofd spookt Schrijf aan het eind van de dag (digitaal) alles op wat er nog in je hoofd spookt: ingevingen, projecten die niet af zijn gekomen, taken die nog moeten. Dit zorgt ervoor dat je deze dingen gerust kunt verge ten (ze staan immers op papier), en dat je morgen eenvoudig de draad weer op kunt pakken. Markeer de overgang naar vrije tijd, door bij voorbeeld stil te staan voor je de huissleutel om draait: 'Nu is mijn werkdag voorbij'. Aangezien ik vaak thuiswerk, ga ik simpelweg op een andere plek zitten dan mijn werkstoel. Werkt ook. Haal je lichaam uit de werkstand. Dikke kans dat je een groot deel van de dag achter een scherm hebt gezeten. Een korte wandeling (door bijvoorbeeld een halte eerder uit te stappen) of een yogaoefening doen wonderen. Tenzij je zon der eerdere oefening een headstand probeert, na tuurlijk. Gebruik je boerenverstand. Speel, met je kind, je partner of je huisdier. Doe verstoppertje, trap een balletje of stoei. On getwijfeld was je werkdag uiterst ernstig, speels heid en een beetje gekte zijn een uitstekend tegengif. Creëer iets (dat niet met je werk te maken heeft). Perfectioneer je recept voor penne putta- nesca, brei een sjaal, schilder een Bob Ross-achtig landschap, schrijf een lied, bouw een boekenkast, maak een kasteel van lego of ontwerp een nieuwe modelspoorbaan. Dit zorgt ervoor dat je je brein op een andere manier gebruikt en haalt je zo uit de werkmodus. Met je handen werken stimuleert bovendien andere hersengebieden en is dus goed voor je grijze massa. En, niet onbelangrijk: aan het einde heb je een mooi resultaat waar je trots op kunt zijn. Of een mislukte pasta, maar daar kom je wel weer overheen. Thijs Launspach is psycholoog en stress-expert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). onderzoek naar de gevolgen van klimaatverandering. ,,Neem de zee spiegelstijging. Mensen denken dat die overal evenveel stijgt, maar dat is niet het geval. Wij onderzoeken de zeebodem, de diepte van de oce anen en de stromingen.'' Dat moet tot betere voorspellingen leiden over de zeespiegelstijging in ver schillende gebieden. De hoeveelheid oceaanwater is ook van belang voor de opwarming van de aarde. Oceanen nemen veel CO2 op, dus hoe meer water er is, hoe groter de opnamecapaciteit. ,,Uit de speurtocht naar het ver dwenen vliegtuig MH370 bleek dat de bodem soms veel dieper was dan We blijven tussen de 80 en 110 miljoen per jaar investeren in innovatie en materieel de kaarten aangaven. Door te me ten, kunnen we de oceanen nauw keuriger in kaart brengen en dat verbetert de modellen die de kli maatverandering voorspellen.'' Daarnaast is het bedrijf actief op land, bijvoorbeeld met bodemon derzoeken voor de aanleg van tun nels en wegen. In Valkenburg tekende Fugro een contract om de veiligheid van de mergelgrotten, waar 300.000 bezoekers per jaar ko men, te bewaken. Werk genoeg dus voor Fugro de komende jaren. Dat is ook nodig, want het bedrijf moet geld verdie nen om de schulden af te betalen. Onder beleggers is al langer onrust over de schuld van het bedrijf uit Leidschendam. Volgend jaar moet een lening van 190 miljoen euro worden afbetaald en de vraag hing boven de markt hoe Fugro dat klaar zou spelen. Het idee was dat de le ning zou worden afgelost met aan delen, maar de koers van het aan deel staat te laag. Dat betekent dat Fugro dus cash moet ophoesten. Het bedrijf heeft daar een oplos sing voor. ,,We hebben succesvol 10 procent nieuwe aandelen in de markt gezet en daarmee 82 miljoen euro opgehaald'', zegt Heine. ,,Dat geld wordt gebruikt om de lening deels af te lossen. Daarnaast gebrui ken we geld van een nieuwe lening om de oude lening grotendeels mee af te betalen.'' Acuut probleem Daarmee is het acute probleem voor Fugro opgelost. Daarnaast is de bodemonderzoeker bezig met her financieren van de rest van de schuld. Dat komt neer op meer langlopende leningen, zodat het bedrijf meer tij d krijgt om geld voor de aflossing te verdienen. Wat helpt, is dat Fugro verwacht dit jaar onderdelen te verkopen die miljoenen boekwinst moeten ople veren. Samen met een verbeterde winst en minder aflossingsver plichtingen moet dat de balans van het bedrijf weer gezond maken. Beleggers zijn nog niet overtuigd, afgaande op de beurskoers van het aandeel. Sinds de bekendmaking van de herstructurering van de schuld vloog de koers alle kanten op. Vrijdag sloot Fugro de beurs- week af met een verlies van 7,2 pro cent. Heine benadrukt dat de schuld reductie niet ten koste gaat van de investeringen. ,,We blijven tussen de 80 en 110 miljoen euro per jaar investeren in innovatie en materi eel. Dat hebben we ook in de slechte jaren gedaan.'' Bodemonderzoeker Fugro zag de omzet in 2019 licht groeien tot 1,6 miljard euro. Maar belangrijker is het verbeterde rendement, bena drukt bestuursvoorzitter Mark Heine. ,,De marge is meer dan ver dubbeld tot 4,2 procent. Dat is een flinke verbetering, maar nog niet genoeg. We mikken op een marge tussen de 8 en 12 procent.'' Fugro was het afgelopen jaar selectief in het aannemen van or ders. Winst ging boven omzet en dat vertaalt zich in de verbeterde marge. Heine is positief gestemd over de markt. ,,We zien het order boek toenemen. We doen veel on derzoek naar de aanleg van wind- parken op zee en dat onderdeel blijft hard groeien. Daarnaast trek ken de opdrachten van de olie- en gasbedrijven aan.'' Fugro is groot in onderzoek van de zeebodem. Tot 2012 zocht het be drijf ook naar mogelijke olie- en gasvelden in de oceaan. Nu brengt het bodems in kaart om te kijken waar windparken kunnen komen, of onderzoekt het waar kabels en pijpleidingen kunnen lopen. Een nieuwe snelgroeiende tak is Argentinië naar IMF Goudvondst in India maandag 24 februari 2020 Doe een breindump. Onderzoek naar de zeebodem bij windparken zit in de lift. foto anp Fugro ziet kansen in windparken Mark Heine, topman Fugro Peet Vogels Leidschendam BUENOS AIRES Argentinië gaat weer met het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) in gesprek over financiële steun. Volgens het IMF zijn de schulden van Argentinië 'on houdbaar'. De Argentijnse overheid moest in 2018 al bij het IMF aankloppen voor een nood- krediet dat op liep tot 75 mil jard dollar. NEW DELHI India heeft vel den met meer dan 3000 ton gouderts ont dekt. Het land is de een na grootste goud consument ter wereld en delft zelf jaarlijks 2 tot 3 ton goud. Het wordt vooral gebruikt in sieraden. Voor veel In diërs is de koop van gouden sie raden een vorm van vermogens opbouw. Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij hier zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: kom tot rust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13