Zambia in de ban van bizarre gasaanvallen op burgers 12 NIEUWS 60 procent ziet AfD als medeverantwoordelijk Zo'n tienduizend mensen demon streerden gisteren in Hanau, waar woensdagavond laat negen mensen door de rechts-radicale Tobias Rathjen (43) in een tweetal shisha- lounges werden doodgeschoten. De dader zou 'mentaal verward' zijn. ,,Deze dagen en deze uren zijn de zwartste en donkerste die onze stad in vredestijd tot nu toe heeft be leefd'', stelde burgemeester Claus Kaminsky bij het standbeeld van de gebroeders Grimm, dat in een bloe menzee is veranderd. Kaminsky waarschuwde de vreemdelingen haters. „Jullie krijgen geen succes. Want we zijn met meer.'' Een meerderheid van de Duitsers houdt de radicaal-rechtse partij AfD (Alternative für Deutschland) medeverantwoordelijk voor het bloedbad, zo blijkt uit diverse pei lingen. Om die reden houden de autori teiten rekening met gewelddadige tegenreacties van de 'extreemlinkse scene' tegen 'rechts' en met agressie gericht tegen lokale vertegenwoor digers van de AfD. De radicaal rechtse partij ligt sinds het bloed bad flink onder vuur. Ze wordt be schuldigd van het aanwakkeren van vreemdelingenhaat en islamofobie. Een meerderheid van de Duitsers, zo'n 60 procent, houdt de partij medeverantwoordelijk voor ex treemrechts geweld, meldde zon dagskrant Bild am Sonntag gisteren. Die baseerde zich op een enquête van onderzoeksbureau Kantar. Slechts 26 procent gelooft niet dat de partij medeverantwoordelijk is voor geweld zoals in Hanau. De AfD wijst de beschuldiging van medeverantwoordelijkheid van de hand. Zowel partijwoord voerder Jorg Meuthen als partijlei der Alexander Gauland bestempelt de aanslag als een 'niet-politieke daad van een gek'. AfD-boegbeeld BJörn Höcke, leider van de ex treemrechtse vleugel van de partij, reageerde op Twitter met: 'Dit is geen linkse of rechtse terreur maar de waanvoorstelling van een gek.' Ophef De reacties zorgen voor extra olie op het vuur. Veel burgers en politici vinden dat de AfD het bloedbad ba gatelliseert. Algemeen-secretaris Lars Klingbeil van de sociaal-de mocratische SPD vraagt zich open lijk af waarom de deelstaat Hessen Höcke zijn ambtenarenstatus niet ontneemt. Het AfD-boegbeeld is geschiedenisleraar op een gymna sium, maar nam onbetaald verlof. 'Een vijand van de democratie en zaaier van tweespalt kan de staat niet dienen', schreef de SPD-secre- taris gisteren op Twitter. Klingheil pleit er ook voor om de AfD in de gaten te laten houden door de Duitse Binnenlandse Vei- P^a-mnrê» ligheidsdienst. Die onderzoekt in tussen óf de partij moet worden ge volgd. De SPD-secretaris krijgt bij val van de Duitse Groenen. De voetbalteams in de eerste en tweede Duitse Liga hielden dit weekend uit eerbied een minuut stilte voor hun wedstrijden. Zo'n eerbetoon werd donderdagavond verstoord tijdens de Europa League-wedstrijd Eintracht Frank furt tegen RB Salzburg. Zo'n 50.000 supporters reageerden met een fluitconcert, gevolgd door het mas saal scanderen van 'Nazi's Raus' (nazi's eruit). De negen doden die vielen in de shishalounges krijgen een geza menlijke uitvaart, melden diverse regionale media. Hoe die eruit gaat zien, wordt vandaag besproken tij dens een rondetafelgesprek met vertegenwoordigers van verschil- lende geloofsovertuigingen. De negen slachtoffers hadden alle een migratieachtergrond, maar verschillende geloven. Drie van hen zijn Duitse staatsburgers, twee zijn Turks. Eén slachtoffer kwam uit Bulgarije, één uit Roemenië, één uit Bosnië-Herzegovina en één slacht offer heeft de Duitse en Afghaanse nationaliteit. Veel mensen met een migratie achtergrond in Duitsland hebben angst ook het slachtoffer te worden van een racistische aanslag. De fe derale minister van Binnenlandse Zaken Horst Seehofer (CSU) kon digde vrijdag al aan dat er meer po- litieaanwezigheid komt bij mos keeën en andere gevoelige plekken in Duitsland zoals stations, lucht havens en grensgebieden. De veiligheidsmaatregelen zijn ingegeven door de vrees voor copy- catgedrag, woede en al te extreme uitingen van emoties. ,,De dreiging van extreemrechts, antisemitisme en racisme is zeer groot in Duits land'', aldus Seehofer. ,,Het pro bleem is dat de AfD zijn aanhang niet afremt'', aldus Wolfgang Schauble, een van de belangrijkste mannen binnen Merkels CDU. ,,We weten al heel lang dat woor den gevolgd kunnen worden door daden. Gekozen volksvertegen woordigers kunnen niet wegdui ken voor hun verantwoordelijk heid.'' De Turkse ambassadeur in Duits land, Ali Kemal Aydin, zei gisteren in Hanau nog dat Turkse immi granten steeds vaker het slachtoffer worden van haatgerelateerd ge weld. ,,Dit kan niet langer en het moet een halt toegeroepen wor den'', aldus de ambassadeur. Het Afrikaanse land wordt al weken in de greep gehouden door de aan vallen, waarvoor in de laatste dagen al zestien mogelijke daders werden gearresteerd. Het Zambiaanse leger is ingezet om de aanvallen te stop pen, maar ook om represailles tegen te gaan die door nepnieuws in soci ale media zijn gevoed. De Amerikaanse ambassade waarschuwde reizigers naar Zam bia onlangs voor 'geruchten over ri tuele moorden'. 'Gasaanvallen in huizen hebben geleid tot civiele onrust en activiteiten van burger milities in veel provincies door het hele land', aldus de Amerikanen. Er zouden tientallen mensen zijn ge lyncht door burgers die voor eigen rechter speelden. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië adviseren toeristen extra voorzichtig te zijn. Een Zambi- aanse oppositieleider heeft de rege ring opgeroepen openheid van za ken te geven en de hulp in te roepen van Scotland Yard bij het onderzoek naar een 'zaak die iedereen bezig houdt, maar waar we nog maar heel weinig van weten'. Volgens de Zambiaanse vicepresident Inonge Wina zijn de aanvallen met giftig gas onderdeel van een samenzwe ring om het land te destabiliseren. Pogingen om de regering te onder mijnen worden niet getolereerd, stelde Wina. Hekserij Wie achter de aanvallen zit, is on duidelijk. Jonge verdachten die op video werden ondervraagd door mannen die hem hadden aange houden, vertelden dat ze met een spuit bloed moesten afnemen van de slachtoffers. Soms kwam de baas zelf om het bloed af te nemen. Het bloed zou nodig zijn voor hekserij, aldus een verdachte die zegt dat hij omgerekend 150 euro voor een aan val betaald kreeg. De president van het land bood onlangs een beloning uit van onge veer 15.000 euro voor tips die zou den leiden naar het brein achter de aanvallen. Die man zou inmiddels zijn gearresteerd, maar over zijn identiteit is niets bekend. De politie heeft in totaal ruim vijfhonderd meldingen gehad over giftig gas dat in woningen zou zijn gespoten. De aanvallen zouden bijna 1700 mensen hebben getrof fen. Wat voor gas wordt gebruikt, is nog niet bekend. Een woedende menigte viel politiebureaus aan om zelf af te rekenen met de verdach ten. Zambia beleeft zware tijden door droogte en honger. Het aantal men sen dat niet verzekerd is van genoeg eten, is de laatste maanden met 600.000 gestegen tot 2,3 miljoen. maandag 24 februari 2020 GO Duitsland vreest acties na bloedbad Politie en veiligheidsdiensten in Duitsland bereiden zich voor op gewelddadige tegenreacties na de racistische aanslag in Hanau. Dat melden Duitse media. Caspar Naber Hanau Bij het monument van de gebroeders Grimm in Hanau ontstaat een bloemenzee als eerbetoon aan de slachtoffers van de aanslag. foto andreas arnold/dpa Bij rellen en lynchpartijen in Zambia zijn zeker 43 mensen om het leven gekomen. Ook vie len 23 gewonden. De slachtof fers werden verantwoordelijk gehouden voor bizarre 'gasaan vallen' op scholen en woningen. Bob van Huët Rotterdam/Lusaka Vrijwilligers helpen met het verdelen van rijstbalen in het door droogte en hongersnood geteisterde Zambia. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 12