Kort geding over camerabeelden 9 iiiiiiiiiiiiiii iiiii^ i zicht: 'wakker blijven', roept hij. Daarna draagt hij haar weg, twee an dere mannen helpen hem daar later bij. ,,Tanis kwam schietend achter ons aan, maar we hebben haar in vei ligheid kunnen brengen.'' Als in een waas loopt hij daarna naar huis, vlak bij het 24 Oktober plein. ,,Hij trilde helemaal. Had bloed op zijn schoenen en broek en zei: er is een aanslag'', zegt zijn dochter. ,,Toen hebben we gezegd: dan moe ten we gelijk naar de politie gaan.'' Mustafa: ,,Ik had ook nog de telefoon en de ov-chipkaart van het meisje, die had ik van straat opgeraapt toen we haar hielpen. Die zijn we naar de politie gaan brengen.'' Soms valt Mustafa even stil. Hij heeft lang getwijfeld of hij zijn ver haal zou vertellen, zegt zijn juridisch adviseur Aachboun. Mustafa wil zichzelf niet op de borst slaan: ,,Er zijn mensen overleden bij de aanslag, en dat leed respecteer ik.'' Aachboun: ,,Het is stuitend hoe justitie met Mustafa is omgegaan, een recher cheur heeft na de aanslag later tijdens een gesprek met Mustafa, zijn vrouw en zijn dochter gezegd dat hij nie mand heeft gered, dat hij halluci neerde. Daarna is die rechercheur met slaande deur weggelopen.'' Ambtseed Dat deed Mustafa veel pijn, stelt Aachboun. ,,Maar zijn heldendaad is nu onder ambtseed vastgelegd.'' Het Openbaar Ministerie bevestigt tegen over deze krant dat Mustafa betrok ken is geweest bij 'het helpen van twee gewonde, jonge vrouwen'. De tweede vrouw is door Mustafa bege leid, waardoor ze zelf kon vluchten, stelt Aachboun. Mustafa: ,,Maar daar kan ik me niets meer van herinneren. Dat moment ben ik kwijt in mijn ge- heugen.'' Wel heeft hij die vrouw en kele maanden na de aanslag nog eens gesproken, ze is hem, samen met haar vader, thuis komen opzoeken. Held Met de vrouw die hij wegtilde van de aanslagplek is het contact inmiddels intens. Mustafa en zijn dochter heb ben een dik schrift met harde kaft meegenomen naar het gesprek. Er staan handgeschreven boodschappen in van de vrouw en haar familie en vrienden, waarin ze Mustafa bedan ken voor wat hij heeft gedaan en hem een held noemen. Het boek deed Mustafa goed. Hielp hem weer een beetje op de been: ,,We hebben nog vaak contact. Ik zie haar nu ook als een dochter van me.'' Mustafa's dochter, die anoniem wil blijven: ,,Ik heb mijn vader zien ver anderen, het gaat steeds weer wat be ter met hem. Hij is opgebloeid sinds we Karim als juridisch adviseur heb ben ingeschakeld. Ze noemen hem wel de Rocky Balboa van de Zuidas, door hem is de waarheid nu boven tafel gekomen.'' Bij het bedrijf waar Mustafa op de dag van de aanslag voor het eerst zou gaan werken, is hij nooit begonnen. Samen zullen vader, dochter en ju ridisch adviseur op 2 maart naar de rechtbank in Utrecht gaan, de dag dat de rechtszaak tegen Gökmen Tanis echt begint. Dan zal Mustafa hem na elf maanden en drie weken weer recht in de ogen kijken. ,,Deze man, die dit gedaan heeft, is niet mense lijk. Hoe kun je zoiets doen? Ik be grijp er helemaal niets van.'' Om hun privacy te beschermen noemen we de namen van de twee vrouwelijke slachtoffers in dit verhaal niet. De redac tie weet wel om wie het gaat. De rechtbank in Den Haag doet op 27 fe bruari uitspraak in het kort geding dat Mustafa Ercan aanspande tegen het Openbaar Ministerie. Ercan eist inzage in alle camerabeelden uit de tram van tijdens de aanslag. De gezichten van de andere passagiers zijn op die beelden onherken baar gemaakt. Hij wil met die beelden kunnen aantonen dat Gökmen Tanis zijn wapen op hem richtte en dat het wapen twee keer haperde. Het OM stelt dat Ercan wel bedreigd is door Tanis, maar dat op de beelden niet te zien is of Tanis twee keer de trekker overhaalde. Daarom wordt Ta- nis vooralsnog bedreiging van Ercan ten laste gelegd en geen poging tot moord op hem. Het OM bevestigt desgevraagd wel dat Ercan betrokken is geweest bij het helpen van twee gewonde vrouwen uit de tram. Over het verwijt dat een rechercheur te gen hem (in bijzijn van vrouw en dochter) zou hebben gezegd dat hij 'hallucineert over zijn heldendaad' zegt het OM: ,,We hebben geen reden om te twijfelen aan de professionaliteit van de familierecher cheur.'' Ook stelt een woordvoerder dat tijdens de zitting 'een zeer gedetailleerde reconstructie van de aanslag zal worden vertoond, dan zal ook blijken wat de exacte rol van Mustafa was'. Volgens Aach boun heeft het OM inmiddels erkend 'beelden van twee camera's nog niet aan Mustafa te hebben laten zien'. De raads man: ,,Het OM heeft Ercan inmiddels schriftelijk zijn excuses aangeboden. Waarom doet het OM zo geheimzinnig te gen een echte held, die zijn eventuele schadevergoeding aan het KWF en de Stichting Alzheimer wil doneren?'' zaterdag 22 februari 2020 GO Mustafa Ercan (r) met zijn raadsman Karim Aachboun op het 24 Oktoberplein, waar hij vorig jaar in de tram zat waarin Gökmen Tanis begon te schieten. foto angeliek de jonge Boven: hulpverleners op de plek van de aan slag op 18 maart 2019, die vier levens eiste. Onder: een stille tocht op datzelfde 24 Okto- berplein, enkele dagen daarna. FOTO'S RICARDO SMIT EN PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9