Haantjesgedrag EGBERT JAN Tot zijn verbazing krijgt Egbert Jan best vaak te horen dat hij behoorlijk macho is. extra uitgeef, vul je het ook aan vanaf een andere rekening.'' Irene: ,,Weet jij wat ik betaal voor de sauna? Op zo'n dag geef ik makkelijk ruim 200 euro uit. Dat doe ik drie keer per jaar, in mijn eentje. Arjan: ,,Het is je gegund.'' Irene: ,,Jouw hobby is goedkoper, darten.'' Arjan: ,,De contributie is laag: 45 euro per jaar. Mijn pijlenverzameling is bij elkaar wel iets van 2500 euro waard.'' Irene: ,,Dit huis hebben we gekocht in 2017 voor 538.000 euro, de uitbouw kostte 50.000 euro.'' Arjan: ,,Wat betalen we per maand aan hypotheek?'' Irene: ,,1556 bruto.'' Arjan: ,,En aan energie?'' Irene: ,,230 euro. Het is een oud huis. We koken op inductie en naast de cv hebben we voor de gezelligheid een gaskachel. Misschien moet die weg.'' Arjan: ,,Je had het toch over zonne panelen? Zal ik daar eens wat voor uit zoeken?'' Irene: ,,Zo gaat het vaker. Ik kom iets tegen, Arjan zoekt uit of het iets voor ons is. Ik vind de beste deal en regel het. Zoals laatst met een wasmachine en droger. Die gingen om beurten kapot in drie weken tijd.'' Arjan: ,,We hebben ze online gekocht.'' Irene: ,,De wasmachine voor 575 euro bij Wehkamp, de droger voor 720 euro bij Coolblue.'' Arjan: ,,Dit keer zonder gadgets, hoewel ik daar dol op ben. De vorige had ver binding met wifi en stuurde een be richtje als-ie klaar was. Maar op zolder bleek het signaal niet sterk genoeg.'' Irene: ,,Arjan is gauw tevreden en streeft naar comfort. Ik ben meer van avontuur en reizen.'' Arjan: ,,Klopt, maar ik ga wel mee.'' Irene: ,,Ik ben de regelaar. Ik bestel ook Arjans kleding, op zijn verzoek. Gemid deld geven we ieder voor 1000 euro per jaar aan kleding uit. Voor de kinderen komt het op zo'n 1800 euro, samen. Kleren die te klein zijn breng ik naar de kringloop of verkoop ik via Marktplaats. Ik ben een groot voorstander van een tweede leven voor spullen.'' „Patjepeeër!" Het schalt over het plein waar ik op een NS- huurfiets de juiste richting zoek. Hoofdstedelijk accent. Tot 25 jaar geleden woonde ik hier in Am sterdam, maar toen was fietsen er nog een gemoedelijke vorm van verplaatsing. We gaven elkaar voorrang, we waren solidair. Tegenwoordig baan je je een weg door een jungle vol doorgeslagen gekken, met één middel om over eind te blijven: zelf net zo zijn. ,,Je fietst op de stoep. Patser!'' Een oudere voetganger die voor mij moest uitwijken. Patjepeeër. Patser. Ik? Ja ik, en hij heeft gelijk. ook goed: soms moet je een idee radicaal bijstellen. Ik zag mezelf altijd als een kwetsbare, wat weke goedzak. Een watje, of daar in de buurt. Met verbazing kijk ik soms naar de zoon die ik heb voortgebracht: gek op spier- ballenvertoon, vechtsport, vissen, stevige taal. Ik doe 'm weleens na, borst vooruit, armen wijd, motoriek hoekig. Dat machismo zal wel van de andere kant komen, dacht ik altijd. En dan meldt een leze res dat ik haar weliswaar 'intrigeer', maar vooral irriteer met mijn 'arro gantie'. 'Hij benadert soms het onzekere, maar bralt er dan weer lekker overheen', mailt ze de redactie. Mijn toon is 'wat macho, maar ach'. Macho. Ik? Ja ik, en ze heeft gelijk, zegt mijn zoon. ,,Jij bent best macho. Daar be staan veel vormen van. Die sterke meningen, die oordelen. Van je afbijten. Overrulen met woor den. Stoer doen en zelfbuiten schot blijven. Machogedrag.'' Niet mis, maar toch bevrijdend, zoiets te horen van je eigen kind. Ik ben eerder trots op hem dan getroffen door wat hij zegt. Een ander, iemand die ook wel graag columns had willen schrij ven, 'maar ja, ik ben niet geschei den en ik heb geweldige kinde ren', reageert met onmiskenbaar misprijzen: ,,Jazeker, bepaald machoachtig. In de manier waarop je het brengt.'' Ook mijn dochter stemt in. ,,Ga je er iets mee doen, pap?'' Nee. Voelt prima, deze status. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl Het is onontkoombaar en Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. F> fa, ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 95