De allerbeste klusapps Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 Katoen en wol zijn de fijnste stof fen om mee te beginnen. Janssen: ,,Die zijn niet zo lastig om mee te werken. Maak een simpel katoenen of wollen rokje. Daaraan is van alles toe te voegen. Zakken, ruches, een rits.'' »Wat heb je aan spullen nodig? Volgens Ter Welle heb je niet veel nodig om te beginnen. ,,In elk geval een eenvoudige naaimachine. Kies voor een zware machine van een goed merk. Zelf kocht ik dertig jaar geleden een Bernina naaimachine voor 2000 gulden. Dat was toen een enorm bedrag, maar hij doet het nog steeds. Bovendien: hoe simpeler, hoe makkelijker te repareren. Voor mijn lessen heb ik tweedehands Bernina's gekocht van veertig jaar oud, die waren tussen de 100 en 200 euro en doen het geweldig.'' Verder heb je een goede stofschaar nodig. „Gebruik die alleen om stof mee te knippen, want een botte schaar is heel vervelend. Dan nog wat spelden, een meetlint en kwalitatief goed garen. Dat pluist niet zo snel. Voor een bedrag van 150 tot 250 euro kun je alles in huis hebben om te beginnen.'' Wat ben je kwijt aan een kledingstuk? Zelfgemaakte kleding is goedkoper dan kwalitatief goede en exclusieve kleding uit boetieks. Als je je eigen arbeid niet meetelt, is de stofprijs vrij bepalend voor de kosten. Je kunt het 4». STAPVOORSTAP zo gek maken als je zelf wilt. Stoffen kun je op internet kopen, maar dan kan je ze niet zien en voelen. Lapjes van de markt zijn voordelig. In stof- fenwinkels zijn stoffen duur, maar erg mooi. En met luxe stof en een patroon heb je nog steeds een uniek exemplaar voor weinig geld. Met 60 euro voor 3,5 meter stof en wat garen, biaisband, een rits en knoopjes ben je voor zo'n 80 euro klaar. Een simpel rokje maak je voor een tientje. ,,Als je veel talent of ervaring hebt, kun je ook luxe kleding uit winkels namaken'', zegt Ter Welle. ,,Maar echte designstukken kun je niet kopiëren. Luxe designers hebben toegang tot materialen waar je als consument niet aan kunt komen. Ook zitten er vaak foefjes in een ontwerp, bedoeld om een kleding stuk beter te laten vallen. Voor een fractie van de prijs iets gelijkends maken kan natuurlijk wel.'' Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: digitale hulpjes. Bouwmarkt Skil DIY Graham Brown Sikkens/Flexa Peerby KOKEN GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 op internet zijn die van Knipmode, Bernina, Threads Magazine en Stitchless TV. Docenten Martine Bruil (r.) en Karin Janssen (geblokt vest) leren cursisten de fijne kneepjes. FOTO'S KOEN VERHEIJDEN Voor 80 euro aan stof en andere materialen maak je al een luxe kledingstuk. Patroonbladen zoals Burda, Knipmode of La Maison Victor leggen stap voor stap uit hoe je iets maakt. Via deze bladen kan je soms ook een pakket kopen met een patroon en stof. Hoe ga je te werk? Kies een model uit een blad met zelfmaakmode. Kijk welk stofadvies erbij staat. Kies altijd voor een stof die past bij het model, dan valt het kledingstuk zoals het bedoeld is. Stofverkopers kunnen hier goed bij advise ren, neem daarom het blad mee bij het uitzoeken van stof. Koop de hoeveelheid stof die je nodig hebt. Dat staat bij het patroon aangegeven. Koop ook de andere beno digdheden zoals garen, knopen, een rits of elastiek. Gebruik het patroon bij het knippen van de stof. Zet de stof met spelden vast op het patroon. Naai het kledingstuk volgens de beschrijving van het blad in elkaar. Vaak eerst het voor- en achterpand, dan de kraag, de mouwen, de manchetten en als laatste de knopen. Kom je er niet direct uit, pro beer het dan met het bekijken van online tutorials, of neem les. Mijn smartphone komt tegen woordig steeds vaker van pas bij het klussen. Ik heb dat altijd een beetje afgehouden. Als ik bij iemand aan het werk ben, heeft de klant mijn tijd ingekocht en dan zit ik natuurlijk niet de hele tijd op mijn telefoon. Maar ik moet toegeven dat er tegenwoordig erg handige apps zijn die de levens van doe-het- zelvers én professionele klus- sers een stuk gemakkelijker maken. Ik deel ze graag. Hierbij nog een advies: een beetje klusser stopt zijn of haar smartphone in een hoesje van het bedrijf CAT. Dat ziet er niet alleen stoer uit, de telefoon is ook beschermd tegen krassen en valpartijen. Je kent ze wel: deze hoesjes worden gefabri ceerd door de makers van schoenen met stalen neuzen. Wat echt niet mag ontbreken op de smartphone van een beetje gerespec teerd klusser is de app van een bouw markt. Mijn favoriet is die van Hornbach, maar alle grote bouwmarkten hebben een eigen app. Bekijk het assortiment, maak je boodschappenlijstje, reserveer en haal af. Meer tijd om te klussen. Als iemand me om klusadvies vraagt, verwijs ik regelmatig naar de stappen plannen in de app 'Klussen voor begin ners' van Skil DIY. Die is zelfs uitgerust met een gyroscoop, handig om te gebruiken als waterpas. Ook allerlei types gereedschap worden uitgelegd en de app zit boordevol klustips. Behang kiezen is een van de lastigste dingen die er zijn. Dagenlang kun je er over tobben. Het is nog lastiger dan be hangen zelf, dat is in een paar uurtjes gepiept. Een uitkomst voor twijfelaars is de app van Graham Brown. Daarmee kun je jouw wand eerst even proefbe- hangen: net echt. Tegenwoordig brengen we veel meer kleur aan in onze huizen. Om te zien of een kleur mooi past, gebruik ik de app van Sikkens/Flexa. Ideaal om een wandje te proefschilderen. Je hebt keuze uit alle mogelijke kleuren en kiezen wordt ineens veel leuker. Voor de echte doe-het-zelver is de app Peerby onmisbaar. Je wilt die ene klus zelf doen, maar je hebt het goede gereedschap niet. Wedden dat er bij je om de hoek iemand woont die jou dit voor weinig wil uitlenen? Een win-win- situatie én je ontmoet een handige buur. II I USTRATIFS TJITSKF SI NIS De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 83