Maak je kleding gewoon zelf Naaicursussen stromen vol met (jonge) mensen die zelf kleding willen maken. De enige goedkope arbeid die daaraan te pas komt, is die van henzelf. Met een beetje hulp is je eigen rok of jasje naaien helemaal geen lastige opgave. 'Het is wel veel werk, maar het eindresultaat is de moeite waard' 10 Dan krijg je een kledingstuk dat echt goed past. Dat is het fijnste aan zelf kleding maken.'' Het is ook een uitkomst voor wie zich niet in het modebeeld kan vin den. ,,Je lievelingskleur, een model dat bij je past, het heeft enorme impact op hoe je je voelt.'' Eigen werk gaat lang mee Kleding zelf maken is duurzaam, denkt Ter Welle. ,,Het zijn geen kledingstukken die je weggooit. Je doet er heel lang mee, want ze passen bij jou als persoon. Je hoeft geen kast vol te hangen, je maakt gewoon wat je nodig hebt. De meeste mensen dragen maar 20 procent van wat er in hun kast hangt. De rest hebben ze ooit in een opwelling gekocht. Bo vendien kun je ook kleding verma ken. Van een oude spijkerbroek maak je bijvoorbeeld een leuke tas of een spannend korset.'' Bij kleding die je voor een paar euro kunt kopen bij de grote, goed- Naaimachines staan in een lange rij opgesteld. In de aangrenzende ruimte zit een clubje van zes vrou wen te kletsen, een kop thee binnen handbereik. Stapels naaitijdschriften, patronen, lapjes stof en scharen liggen op tafel. Een strijkplank staat midden in het lo kaal. In de verschillende kasten lig gen grote klossen met alle soorten garen. Overal staan rekken en pas poppen vol zelfgemaakte kleding stukken, variërend van een eenvou dige cirkelrok tot een ingewikkelde winterjas met voering. Het is het naaiklasje van modevakopleiding HJS in Arnhem. Karin Janssen (58) begon jaren geleden met twee collega's de oplei ding, bedoeld voor iedereen die wil leren naaien. Dat kan op elk niveau: van een wekelijkse cursus voor hob byisten tot specialistische workshops waarin cursisten moeilijke technie ken kunnen leren. ,,We merken dat zelf kleding maken populairder wordt'', zegt Janssen. ,,Onze cursus sen zitten propvol. De gemiddelde leeftijd van onze cursisten daalt. Vroeger kregen we veel dertigers en veertigers op les, nu ook veel twinti gers.'' De trend lijkt zich niet te beperken tot Arnhem. In diverse plaatsen zijn er nieuwe initiatieven, zoals Genaaid Amsterdam, waar vooral jonge men sen aan de slag gaan met patronen en stoffen en hun eindproduct laten zien op Instagram. Op internet tonen populaire vlogsters hun zelfmaak- mode, zoals Annika Victoria (bijna 750.000 abonnees) en WithWendy (meer dan 930.000 abonnees). Niets fijner dan kleding op maat De meeste cursisten doen het voor de ontspanning en omdat ze graag crea tief bezig zijn, merkt Janssen. ,,Met wat ervaring en technieken kun je van een idee in je hoofd iets maken dat je draagt. Het is veel werk, maar het eindresultaat is de moeite waard. Je krijgt een uniek kledingstuk. Bo vendien kun je het perfect passend maken. Dat is vooral fijn voor men sen met een lastige maat.'' Saskia ter Welle (53), opgeleid in haute couture borduurtechnieken, kan dat volmondig beamen. Zij richt te in haar woonplaats Doesburg de Dutch Couture Academy op en geeft naailessen aan zowel professionals als hobbynaaiers. „Confectie wordt ge maakt voor de gemiddelde vrouw, maar die bestaat niet. Een vrouw die bijvoorbeeld 1,85 meter lang is, zal al tijd last hebben van te korte broeks pijpen en mouwen. Bij zelfgemaakte kleding heb je dat probleem nooit. kope winkelketens, betalen goedkope arbeidskrachten in India of Bangla desh de prijs. De arbeidsomstandig heden van textielmedewerkers aan de andere kant van de wereld zijn nog steeds vaak erbarmelijk. Als je zelf iets maakt, is de enige goedkope arbeid die eraan te pas komt die van jezelf. „Sommige mensen hebben genoeg van massaproductie, de standaard kledingstukken en allemaal hetzelfde dragen'', merkt Ter Welle. ,,Juist in je kleding kun je individuele expressie laten zien. Zelf maken is een goede manier om daar vorm aan te geven. Veel van mijn cursisten geven zelf naailes en hun klasjes stromen vol met jonge meiden die dat cool vinden.'' w Hoe begin je ermee? Het is niet moeilijk om zelf kleding te maken, zegt Ter Welle. „Iedereen kan het leren, maar je moet er tijd in stoppen. Je kunt het beste beginnen met een simpel rokje of een bloesje zonder mouwen en van daaruit ver der leren. In patroonbladen zoals de Burda, de Knipmode of de La Maison Victor wordt stap voor stap uitgelegd hoe je iets maakt. Ook zijn er veel fora op internet en filmpjes op You- Tube: tutorials hoe je je machine moet instellen en op welke manier je kunt stikken. Als je niet verder komt, kun je op les gaan.'' In elke stad of ieder dorp is een cursus te vinden. De kosten verschil len per locatie, maar liggen meestal rond de 20 euro per les. Naailessen voor kinderen, die leren simpele kledingstukken of knuffels te maken, kosten circa 15 euro. Leuke tutorials ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO Made by me ARWEN KLEYNGELD -KARIN JANSSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 82