7 CARNAVAL THUISKOMEN Dolle 3B Carnaval: zuiderlingen die naar boven de rivieren zijn 'geëmigreerd', blijven het vieren. Ook redacteuren Bonne Kerstens en Loudi Langelaan, nu Amsterdammers. Horen de 'meisjes uit het zuiden' er nog bij? 'Moord was warrige wraak' Webcams aan bij vogelnesten Boijmans wordt intenser De vrijdagmiddag voor carnaval verloopt voor veel 'exportbrabo's' (die wij bij uitstek zijn) volgens hetzelfde patroon. Compleet uit gedost staan we met onze week endtas vol rommel en schone sok ken te wachten op de trein naar het Zuiden. De werkmail staat uit, de deur in Amsterdam is achter ons dichtgetrokken. Zoals Theo Maassen ooit zei: het enige goede uit Amsterdam is de trein naar Eindhoven. En daar zijn Bonne (30) uit Waalre en Loudi (25) uit Eindhoven het een paar dagen per jaar hartgrondig mee eens. Loudi: Die trein naar Eindhoven is voor mij de trein naar huis. Carna- valsgangers komen er in de sfeer: onder toeziend oog van 'bovenslo- ters' (iedereen van boven de Maas) trekken we de eerste blikjes bier open. En we voeren voor het eerst weer het meest gangbare gesprek tijdens carnaval: 'Als wa bende gij dit jaar? 'In goed Nederlands: Hoe ga jij verkleed? De toon wordt in de trein gezet. Carnaval is begon nen. Bonne: Oh, de trein naar huis! Een heerlijke opwarmer. Maar het is de vrijdagavond waar het écht begint. Bijna elk jaar ga ik met drie - naar Amsterdam verhuisde - vriendin nen naar een café waar we eigen- lijk niet thuishoren: De Volmolen in Riethoven. Dé plek waar de grootste carnavalsvereniging van Waalre zich verzamelt. Ik weet nog dat ik op een van die avonden buiten het café een carnavalsprins aantrof, uitgedost met indrukwek kende veren. Ik zie mezelf nog staan, terwijl ik al lallend een slecht verhaal tegen hem vertel. Onder het praten bekruipt me het gevoel dat hij me staat uit te la chen. Ik probeer mijn afgeleerde zachte 'g' extra aan te zetten en begin over mijn familie die toch al generaties in de buurt woont. Al les om te bewijzen dat ik er écht bij hoor. Hij lacht en zegt: ,,Denk je dat je met dit accent wegkomt?'' Hij bedoelt het verre van stom, maar toch schaam ik me. Voor het feit dat ik 'net doe alsof' en mijn oude dorpsgenoot me meteen doorheeft. Hij geeft me een biertje en vraagt me oprecht enthousiast of ik de volgende dag naar de sleu teloverdracht in het gemeentehuis kom. ,,Meer dan welkom!'' Nostalgie Voor veel vertrokken zuiderlingen zal het bekend klinken: carnaval is nostalgie, en die wil je ook delen met je geliefde en vrienden van boven de rivieren. Maar hoe krijg je mensen mee die niet al jong zijn geïndoctrineerd met de magie van het carnaval? Loudi: Niet alleen woon ik al zes jaar niet meer in Brabant, ook mijn moeder is weg uit Eindhoven. Dus logeer ik noodgedwongen bij ver schillende vrienden, als een carna valswees. Hoe hard ik ook mijn best doe het zorgvuldig opgebor gen accent onder het stof vandaan te halen, terug zijn in Lampegat (zoals Eindhoven heet tijdens car naval) is voor mij altijd even wen nen. Mijn vriend die meegaat dit jaar, een rasechte bovensloter uit Bussum, noemt zichzelf dan ook 'de aanhang van een nepbrabo'. Bonne: Ook mijn vriend komt als geboren Hagenaar van 'ver boven de sloot'. Voordat ik hem aan mijn ouders voorstelde, was hij jaren niet in de omgeving van Eindho- ven geweest. Verkleden kan hij wel, doordrinken ook, net als slap pe verhalen vertellen. Carnaval is dus wel aan hem besteed. Maar toen we vorig jaar tijdens carnaval voor het eerst samen de keuken van mijn ouderlijk huis binnenlie pen, moest hij toch even wennen. Mijn moeder haalde net een bak plaat vol worstenbroodjes uit de oven. Op het fornuis stond een gi gantische pan pastasaus voor wie tussen het feesten door honger had. De keukentafel was bezaaid met confetti en verkleedkleren. Zelf was mijn moeder verkleed als slager, met in elke borstzak twee rookworsten. Om uit te delen aan hongerige dorpsgenoten. Mijn vriend keek zijn schoonmoeder verwonderd aan en trok zwijgend zijn eerste biertje open. Hij wist: het enige wat je kan doen, is je eraan overgeven. Reis naar vroeger Loudi is zes jaar weg uit Eindho ven, Bonne verliet veertien jaar ge leden Waalre. Na al die jaren rest één conclusie: carnaval gaat er niet om dat je ooit wegging. Het gaat erom dat je weer terug bent. Want nog meer dan een reis naar huis is carnaval een reis naar vroeger. Elk jaar dezelfde gezichten, mensen met wie je stukjes leven hebt ge deeld. De kleuterjuf. De ouders van je jeugdliefde. Die en die van de basisschool, de hockeyclub, de bijbaantjes. Mensen die weggin gen of juist bleven. Iedereen is blij elkaar te zien. De herinneringen blijven. En: je hoeft je niet anders voor te doen om erbij te horen. Een goede vermomming, schmink en genoeg bier nemen het verschil weg tussen jong en oud, arm en rijk, buitenstaander en ingewijde. En gelukkig voor ons: carnaval neemt ook het verschil weg tussen de échte en de exportbrabo. zaterdag 22 februari 2020 Geen polonaise (en biertje) zonder Loudi Langelaan (blauw haar) en Bonne Kerstens (rode jurk). fotos koen verheijden Ben je als 'exportbrabo' nog welkom onder de rivieren? Bonne Kerstens Loudi Langelaan Eindhoven/Waalre Niet alleen in Lampegat (Eindhoven) bruist het car naval, dat ge beurt ook in de harten van exportbrabo's Loudi (links) en Bonne (midden). GRONINGEN Ergün S., de verdachte van de bio- scoopmoorden in Gronin gen, dacht dat de twee schoonmakers Gina en Marinus die hij doodstak, lid waren van elitetroepen die zijn dochter hadden vermoord. Dat bleek tijdens een rechtszitting over de omgangsregeling over zijn dochtertje op 7 februari, vóór de eerste strafzaak over de moorden. De uit spraak is door de recht bank gepubliceerd. S. stak in oktober vorig jaar toe. Hij lijdt aan psychoses en zegt dat hij verward was. ZEIST Vogelbescherming Nederland zet volgende week zondag de camera's weer aan bij vogelnesten. Maandenlang kunnen lief hebbers via webcams mee kijken naar het liefdesleven van vogels als ooievaar, steenuil en slechtvalk. Dit jaar zijn via het project Be leef de Lente zeker twaalf broedende vogelsoorten te zien. Een grote publiekslie veling is de zeearend. Het nest dat deze grote vogel wil gebruiken heeft echter ook de voorkeur van een havik en een buizerd. De webcam laat zien welke vogel het nest verovert. ROTTERDAM Museum Boijmans Van Beuningen wordt gerenoveerd naar het ontwerp van Mecanoo, het architectenbureau onder leiding van Francine Houben. Dat is gisteren be kendgemaakt. ,,De monu mentale gebouwen worden in ere hersteld, de route door Boijmans wordt meer logisch en er ontstaat een betere verbinding met de stad en het Museumpark'', aldus Houben. Museum directeuren Ina Klaassen en Sjarel Ex zeggen uit te kijken naar een 'gastvrijer museum met een intense publiekservaring'. De op knapbeurt begint in 2022 en moet klaar zijn in 2026. Het werk kost zo'n 223,5 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7