Oranje toverhazelaar heeft tegenlicht nodig Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Wil je weten hoe groot een toverhazelaar kan worden? Kijk dan eens rond in een buurt die werd gebouwd in de jaren 50. roodbloeiende toverhazelaars zijn aan de doffe kant. Ze vallen pas op bij tegenlicht. Plant ze dus altijd zo dat de laag staande winterzon er doorheen kan schijnen. Dan gloeien de bloemen alsof ze in brand staan. Welke variëteit je het beste kunt kiezen? Dat is een kwestie van smaak. Wat geur betreft zou ik de zwavelgele 'Pallida' planten. De roodste van de roodbloeiende tover- hazelaars is 'Diane', oranjerood. Meer koperrood zijn de bloemen van 'Ruby Glow'. Toverhazelaars houden van zure grond en ook hierover is de infor matie op het etiket niet altijd duide lijk. Maar als je tijdens je oriëntatie wandeling geen enkele toverhaze- laar tegenkomt, dan zou de grond in jouw omgeving wel eens kalkhou- dend kunnen zijn. En daar hebben toverhazelaars een hekel aan. Dat wil je toch graag weten. Alleen bij AutoTrack check je de geschiedenis van een auto. Van de eerste eigenaar tot de laatste keuring. Dan weet je dat het klopt, wat je koopt. De tuincentra staan vol bloeiende toverhazelaars. Dat komt goed uit, want dan kun je tenminste zien wat je koopt. En niet alleen zien, maar ook ruiken, want voor sommigen is geur minstens zo belangrijk als kleur. Nu is dus de tijd om een toverhazelaar aan te schaffen. Plan de aankoop op een relatief warme dag, zoals we die de afgelopen we ken nogal eens hebben gehad, want hoe hoger de temperatuur, hoe beter de geur loskomt. Wat je minder makkelijk in een tuincentrum te weten komt, is hoe groot een toverhazelaar wordt. Dat staat op het etiket, zou je den ken, maar een kweker van toverha- zelaars weet donders goed dat een klant liever een klein blijvende struik koopt dan een boom die in een paar jaar met zijn takken tegen het slaapkamerraam zwiept. Hij zal dus geneigd zijn om op dat etiket een ondergrens te kiezen en vaag te blijven over de maximale omvang. Wie wil weten hoe groot een tover hazelaar kan worden, zou eens door een jarenvijftigbuurt kunnen wan delen. Daar krijg je een goed idee over de grootte die een toverhaze laar in een mensenleven kan bereiken. En vooral ook over de breedte. Want 5 meter lijkt misschien niet zo hoog, maar toverhazelaars worden vaak even hoog als breed. Plant ze in elk geval niet vlak naast het pad naar de voordeur. Als je toverhazelaars bekijkt die in de vorige eeuw geplant zijn, zie je een goede illustratie van de wet van de remmende voorsprong. Want hoe ouder de boom, hoe min der sprankelend de kleur. Bejaarde toverhazelaars bloeien vaak mos- terdgeel, terwijl jongere exemplaren helder citroen- of zwavelgele bloe men hebben. En de modernste variëteiten bloeien niet alleen meer geel, maar ook met rode en oranje bloemen. En als je dan toch rondkijkt in an dermans tuin, dan kun je meteen zien hoe belangrijk de achtergrond is voor toverhazelaarbloemen. Tegen een donkere achtergrond van taxus of laurierkers komen ze veel beter tot hun recht dan tegen een bakstenen muur of een grijze schutting. Iets anders waar je op moet letten is de rol van tegenlicht De kleuren van de oranje en De oranjerode Diane. De koperrode Ruby Glow. De zwavelgele Pallida. ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet... ...alle details van je volgende auto. Auto rac< Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 76