preventieve aanpak Wat zegt de wetenschap I Mens en hond was liefde op het eerste gezicht, mens en kat niet Al Eureka! Beeld van uitgeputte aarde Wilde katten kwamen alleen bij mensen vanwege de muizen 23 Zo werkt Covid-19 behandelen: lopinavir en ritonavir. En in proefonderzoeken lijken ze de ernst van de ziekteverschijnselen en het aantal sterfgevallen te verminderen bij mensen geïnfecteerd met het Sars- of Mers-coro- navirus. Artsen in Wuhan mogen de mid delen al in een controlegroep toepassen. Deze week werd ook bekend dat een ma lariamedicijn dat al sinds de jaren 30 op de markt is, chloroquine, in China effectief wordt ingezet tegen de verschijnselen die Covid-19 veroorzaakt. Preventief Kan het virus zo snel muteren dat een ontwikkeld vaccin meteen kansloos wordt? Elk virus wil overleven, dus ook Covid-19. Maar experts verwachten niet dat dit snel zal gebeuren. Als er een effec tief vaccin is, zal dat nog enige tijd zijn werk kunnen doen. De derde uitbraak van een coronavirus in twee decennia zet wel druk op de ketel. Er zal meer tijd en geld moeten worden gestopt in de ontwikke ling van vaccins. Diverse ontwikkelingen - klimaatverandering, verstedelijking en reislust - zorgen ervoor dat deze virussen zich snel over de wereld verspreiden. Ex perts pleiten ook voor een andere aanpak. De ideale wereld van een viroloog ziet er zo uit: preventief basisvaccins ontwikke len die met enige genetische 'bijsturing' onmiddellijk inzetbaar zijn als zich een nieuw besmettelijk virus voordoet. Dieren spelen een grote rol in ons leven. We kijken naar Disneyfilms en gaan naar de kinderboerderij. Maar waarom temmen we ze en maken we ze tot huisdier? De helft van de Nederlandse huis houdens heeft een huisdier. Kat ten (2,6 miljoen) en honden (1,5 miljoen) zijn daarbij het meest po pulair. Dat zijn van oorsprong wilde dieren, maar we hebben ze weten te temmen, zodat we onder één dak met ze kunnen wonen. Volgens cultuurwetenschapper Maarten Reesink (Universiteit van Amsterdam) moet dat enigszins worden genuanceerd. ,,De dieren hebben vooral zichzelf en ons ge temd'', zegt Reesink. Voor de Amerikaanse bioloog Edward Wilson is de verklaring voor onze dierenliefde simpel. De mens leeft vanaf de geboorte al met biofilie: een aangeboren liefde voor dieren. Al vroeg in de historie verzamelde de mens dieren om zich heen. Het eerste contact tussen de voorouder van de hond en de mens was liefde op het eerste ge zicht, alleen was dit nog aller minst de labrador of chihuahua die we nu kennen. De wolf, de voorouder van de hond die we nu kennen, ontstond in Noord-Ame- rika en trok via Europa richting het Midden-Oosten. Op het mo ment dat de mens, ontstaan in Afrika, ook in het Midden-Oosten kwam, vonden de twee elkaar. Voor de mens was het heel pret tig om deze nieuwe kameraad in de buurt te hebben. Door het sterke reukvermogen werden prooidieren snel gevonden en de hond beschikte over scherpe tan den en klauwen. Omgekeerd zag de hond in het gezelschap van de mens ook grote voordelen: de mens hield met vuur vijanden op afstand en ge bruikte ter verdediging ook spe ren. ,,Dus eigenlijk heeft niet de mens de hond gedomesticeerd, maar is het een wederzijds proces geweest waarbij de honden zich zelf, maar ook voor een belangrijk deel ons hebben gedomesticeerd'', aldus Reesink. In tegenstelling tot de ontmoe ting met de hond was het met de kat geen liefde op het eerste ge zicht. Katten zijn vanuit hun oor sprong gewend alleen te leven. De wilde kat kwam alleen in de buurt van mensen omdat er veel muizen aan onze voedselvoorraden zaten. Katten kwamen niet voor ons, maar voor de muizen. Als je het zo bekijkt, is het ei genlijk gek dat we tegenwoordig bijna twee keer zo veel katten als honden in huis hebben. Het zijn van oudsher immers geen sociale beesten. Reesink: ,,We hebben katten letterlijk gekooid om ze in huis te krijgen. In onze drukke, moderne leefstijl past zo'n zelf standige kat natuurlijk weer wel heel goed. En vanuit onze aange boren biofilie is het sowieso heer lijk om een dier dagelijks in onze nabijheid te hebben.'' De voorwaarden voor een huis dier zijn volgens Reesink vrij sim pel. ,,Ze moeten niet al te groot zijn, niet al te agressief of gevaar lijk, ze moeten vooral erg sociaal zijn en het leuk vinden om met andere dieren zoals ons te leven. Zindelijk zijn is ook wel een pre.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer ruimtevaarder André Kuipers (61). leeg, koud, straling. Als het misgaat kunnen we nergens heen. Vanuit de ruimte zie je het totaal plaatje. Je ziet de mense lijke activiteit, ook de ne gatieve. Als de wolken eens weg zijn boven het Amazone-regenwoud zie je op diverse plekken een lichtgroene graatstruc tuur in het donkergroen: weggekapt regenwoud langs weggetjes, mede vanwege de veeteelt. Wegstromende vrucht bare grond door erosie, als gevolg van boskap. Niet alleen in de Amazone, ook op Borneo, Sumatra, Afrika, Madagaskar. Door alles wat je kunt waarnemen, zoals ook de enorme hoeveelheden lichten van visserssche pen en de lichten van menselijke bewoning over de hele planeet, reali seerde ik me dat we de aarde uitputten. Bossen worden weggekapt, de zeeën leeggevist en elke dag komen er 200.000 mensen bij. We gedragen ons als een plaag en geven de aarde geen hersteltijd. We kun nen een grote slag slaan door te stoppen met vlees eten van levend vee. Geef de grond terug aan de na tuur en ga superefficiënt aan de slag met de voed selproductie.'' ,,De turquoise wateren van de Bahama's, de rode woestijnen in Australië en groene meren in een oker geel Tibet. Als je boven de aarde zweeft, beleef je continu grote momenten. Je ziet iets majestueus door het scala aan kleuren dat soms niet te beschrij ven is. Maar als je erlangs kijkt en het zwarte heelal ziet, lijkt de aarde ineen te schrom pelen tot een kwetsbare levende cel, omringd door een dun membraantje. Ik kreeg een claustrofo bisch gevoel, niet voor mijzelf, maar voor de aarde. We zitten opgeslo ten in de dreigende deken van het heelal, GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 Kijk op de site bij /wetenschap Het virus komt het lichaam binnen via de adem. 1 Aan de buitenkant van het virus zitten spijker proteïnes die binden aan cellen in neus, keel en longen. Spijkerproteïne Gezonde cel (genetisch materiaal) 2 Het virus dringt de cel binnen en laat zijn rté los. celkern met dna 3 Het rna zet het dna van de cel aan tot het produceren van nieuwe coronaviruscellen. 4 De vrijgekomen viruscellen infecteren nieuwe cellen. 20220 TU FOTO SHUTTERSTOCK WOUTER BOLLEBAKKER Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NGWSCiBlltiSt en met 1/ van'neoerland -Jim Jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71