Virologen pleiten voor 22 Onderzoeker Jonathan Ball schat tijd voor ontwikkeling op minstens een jaar Onderzoekers maken overuren in laboratoria. De wereld zit te springen om een vaccin tegen het coronavirus Covid-19 Hoe verloopt de zoektocht en wanneer levert die resultaat op? e race om een vaccin be gint op 10 januari. Op die vrijdag zetten Chi nese wetenschappers de genetische code van co ronavirus Covid-19 on line. Het is het startsein voor de zoektocht naar een vaccin, op ver schillende plekken in de wereld. Niet al leen in laboratoria van overheden, zoals in de VS en in Australië, maar ook van be drijven, waaronder Johnson Johnson en Moderna Therapeutics. De ontwikkeling van een vaccin dat het afweersysteem in het lichaam aan het werk zet, is geen sprint, het is een lange, lange marathon. ,,Het ontwikkelen van een effectief middel kost veel tijd'', zegt hoogleraar Roel Coutinho, ex-directeur van het Centrum Infectieziektebestrij- ding. ,,Geef ons minstens een jaar'', stelt viroloog Jonathan Ball van de Universiteit van Nottingham in Engeland. Alleen het Chinese bedrijf WuXi Biologix is veel op timistischer. Dat beweert behandelingen met antilichamen in vier a vijf maanden massaal te kunnen produceren. Dat zal in mei of juni moeten blijken. Toen Sars, ook een coronavirus, zich in 2003 manifesteerde, duurde het twintig maanden voordat er een vaccin kon wor den uitgetest op de eerste mensen. Bij de uitbraak van het zikavirus in 2015, lukte dat al na tien maanden. In de 'gereedschapkist' tegen ziekten die worden verspreid door een virus, behoren vaccins tot de beste instrumenten. Dank zij nieuwe technieken, vooruitgang in het dna-onderzoek en betere internationale samenwerking is de ontwikkeling van vaccins al enorm versneld. Toch blijft die niet alleen tijdrovend, maar ook kostbaar en ongewis. De kosten lopen al op tot 250 miljoen euro en gemiddeld een op de tien onderzoeken levert iets op. Als er een vac cin is, moet dat nog worden uitgetest op dieren en op mensen. Als viroloog Jona than Ball gelijk krijgt, zou Covid-19 dus begin volgend jaar effectief kunnen wor den bestreden. Toverkogels Voor virale infecties zijn er twee behan delingen: met kleine moleculen of met antilichamen. De juiste kleine moleculen zorgen ervoor dat virussen zich niet meer kunnen reproduceren. Dergelijke antivi- rale middelen zijn meestal makkelijk te produceren. De andere, betere mogelijk heid, met minder risico voor bijwerkin gen, gebruikt dezelfde wapens als ons li chaam: antilichamen. Antilichamen zijn grote eiwitten die zich aan virussen bin den en ervoor zorgen dat ze zichzelf ver nietigen. Antilichamen worden uitge scheiden door witte bloedcellen. Ze zijn de 'toverkogels' van ons lichaam. Het menselijk lichaam maakt bij een infectie zelf antilichamen aan, maar dat kan tot twee weken duren. Mensen kunnen ook worden geïnjecteerd met antilichamen gemaakt van cellen uit het laboratorium die de strijd met het virus aangaan. Bij de ontwikkeling van een vaccin te gen Covid-19 gebruiken wetenschappers alle kennis die is opgedaan in de strijd te gen eerdere coronavirussen als Sars en Mers. Vooral de 'spijkerproteïne' die op het virus zit en gastcellen detecteert, krijgt volop aandacht. ,,Als je kunt verhin deren dat de 'spijkerproteïne' zich bindt aan andere cellen, dan voorkom je een in fectie'', zegt de Amerikaanse viroloog Kizzmekia Corbett. Deze techniek is ge bruikt voor de ontwikkeling van vaccins tegen Sars en Mers, maar die zijn nooit op de markt gekomen. De crisis rond Sars was al bezworen voordat er een vaccin was, het vaccin tegen Mers (2012) werd vorig jaar pas met succes op mensen uit- getest. In het laboratorium wordt nu ge probeerd het vaccin tegen Sars met de ge netische code van Covid-19 zo aan te pas sen dat het inzetbaar is tegen het jongste coronavirus. ,,We noemen het 'plug-and- play''', legt viroloog Corbett uit. Dat ge beurt met hulp van rna, ribonucleïne- zuur. Rna lijkt erg op dna. Veel virussen hebben het als genetisch materiaal, zo ook Covid-19 (zie graphic). Met in het lab ont wikkeld rna, bijvoorbeeld uit het Sars- vaccin, krijgt de machinerie in de mens een extra duwtje. Het brengt de productie van antilichamen op gang die het gevecht aangaan met de 'spijkerproteïne' van het virus. Als het rna in elkaar is geknutseld wordt dat beproefd op met het virus geïn fecteerde muizen. Bloedmonsters wijzen vervolgens uit of het middel werkt. In de tussentijd vestigen sommige on derzoekers hun hoop op bestaande mid delen. Het Amerikaanse biotechnologie bedrijf Regeneron heeft al twee antilicha men om het Mers-coronavirus te bestrij den getest op mensen. Het bedrijf zelf acht de kans klein dat ze ook werken te gen Covid-19. Maar toch, niet geschoten is altijd mis. Het experimentele antivirale middel galidesivir, ontwikkeld om ebola te behandelen, zou volgens de producent BioCryst Pharmaceuticals mogelijk ook inzetbaar zijn tegen coronavirussen. Het meest veelbelovend zijn twee medicijnen die samen worden toegediend om hiv te Coronavirus (Covid-19) HANS VAN ZON ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO A Zoektocht naar vaccin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 70