Margaret Thatcher Ik heb geleefd Babette had altijd haast, haast, haast. 'Alsof ik wist dat ik hier niet lang zou zijn' 'Ik heb harde standpunten, zonder nuance: Koran verbieden, moskeeën dicht' met haar Babette wil do,5le, overleden kat had. Net al,s het Moses in een voriete kinderfilm biologische urn ASSd"- worden geplant haast. Alsof 21 En Europa. Ook een goede tweede." ,,Dat komt door de activiteit van de zon." ,,Die deskundigen zijn dan men sen die academicus zijn of profes sor. Nou, ik hoef niet gestudeerd te hebben om te weten dat ik bela zerd word. Dat is allemaal niet zo moeilijk." ,,Ja, ik weet nog wel wat de vraag is. Ik bouw mijn redenering op. Ik werk naar een climax toe. Of een anticlimax. Geen olie of gas meer gebruiken, is onzin. Gas is heel schoon. In Duitsland krijgen ze subsidie om aan het gas te gaan. Wij moeten van het gas af. Dan zeggen jullie: al die oliesjeiks ko pen invloed. Dat klopt. Maar dan zeg ik dit: kijk eens naar de han delsbalans van Nederland met Sa oedi-Arabië. Wij kopen olie daar en zij kopen goederen hier. En dan hebben wij een overschot van een miljard. Zij kopen meer van ons dan wij van hen.'' ,,We kunnen met iedereen aan de zelfde kant van het touw trekken. Ik ben een partner als mensen zeggen: we gaan samen de mos keeën dichtdoen. We gaan samen de grenzen sluiten. We gaan sa men minder subsidies uitgeven. Dan maakt het niet uit welke par tij het is." ,,Er is natuurlijk maar één Geert Wilders. En die zit bij de PVV." ,,Ik vind ze een beetje slap. Ze heb ben weleens een punt, maar druk ken niet door, dan trekken ze hun voorstel toch weer in. Ik zeg altijd: je gaat iets doen en dan ga je het doen ook. Forum gaat heel makke lijk overstag. Dat valt me echt op." ,,Ik ga het er niet over hebben." ,,Ik ga het er niet over hebben." ,,Ik ga het er niet over hebben. Je kunt de commissaris van de Ko ning erbij halen of wie dan ook, maar ik ga het er niet over heb ben." „Margaret Thatcher vond ik wel leuk. Die stond ook gewoon haar mannetje. Haar kapsel is beter ver zorgd dan dat van mij, dat geef ik toe. Maar zij stond ook weleens al leen voor een zaal. Dat is wel her kenbaar. Ik heb in de Raad voor Europa gezeten. Een verschrikke lijk instituut, met al dat mensen- rechtengeneuzel. En daar hield ik ook mijn anti-islamspeeches. In een heel grote zaal, met ook aller lei vertegenwoordigers uit Noord- Afrika. Dat gaf natuurlijk reuring. Maar ik dacht: ik sta hier voor mijn achterban. En als je dat denkt, kun je het aan. Ik heb harde standpun ten, zonder nuance: Koran verbie den, moskeeën dicht, weg met die islam. Maar dan moet je niet in je schulp kruipen. Wie kaatst, kan de bal verwachten." 11 WÈM k zou wel onsterfelijk willen zijn. Ik vind het hier zo fantastisch. Als vampirisme zou bestaan, werd ik een vampier. Dan had ik het eeuwige leven." Babette Bot (36) is geen vampier en ziet er ook niet zo uit. Ze is klein van stuk, haar ogen staan zacht en ze heeft normale hoektanden. Soms, als ze praat, moet ze even slikken. Sinds een maand weet ze dat ze binnenkort doodgaat. Net als haar kat, die ze een dag voor haar diagnose moest laten inslapen, heeft ze uitgezaaide kanker. Er wordt weleens gezegd dat dieren zoiets kunnen voelen. ,,Mijn kat sliep al een paar maanden met zijn kop op mijn rechterborst, dat was iets nieuws." Pre cies op die plek voelde ze weinig later een knobbeltje. Kat Moses staat in een urn bovenop de kast in Nootdorp. Babette wil straks samen met hem worden geplant in een biologische urn. Er zijn dagen, zegt ze, dat het lijkt of het alle maal niet over haar gaat. Dan dringt het niet tot haar door dat zij degene is die doodziek is. „Laatst belde een verpleegkundige. Ik dacht: nu ga je zeggen dat het een vergissing is." Voordat ze de tumor in haar borst ont dekte, voelde Babette zich beter dan ooit. Voor het eerst in vijftien jaar had ze het idee dat ze helemaal zichzelf was. ,,Op mijn 21ste kreeg ik de ziekte van Crohn. Ik ben heel veel ziek geweest. Door de prednison ging mijn stofwisseling kapot. Ik kwam kilo's aan. Dol graag wilde ik een maagverkleining, maar steeds werd me verteld dat dat niet kon van wege Crohn. In februari 2018 was het einde lijk zover. In het halfjaar daarna viel ik 57 kilo af." Een wereld ging voor haar open. Letterlijk. Babette stapte in het vliegtuig naar Sri Lanka. Onbewust had ze vliegtuigstoelen lange tijd gemeden. Wie zwaar is, zit niet lekker in een Boeing. ,,Ik weet nog dat ik een rots beklom. Dat had de oude ik never nooit gekund. Ik herinner me het uitzicht, hoe ik daar stond en de geluiden uit de jungle beneden hoorde. Het was zo'n enorme overwinning. Nu, als ik me slecht voel, ga ik in mijn hoofd vaak terug naar die plek om kracht te vinden." Babette moet even stoppen met praten. Hier zit dus haar emotie, zegt ze na een slokje thee. Het is ook dankbaarheid. Sri Lanka neemt niemand haar meer af. En er komt nog veel meer. Babette wilde altijd al verder rei zen. Om dat voor elkaar te krijgen, regelde haar zus een online-inzamelingsactie. En wat denk je: ze haalde ruim 10.000 euro op. ,,Het is ongelooflijk wie er allemaal doneerden. Heel veel oud-leerlingen. Ik heb altijd in het onderwijs gewerkt, begeleidde onder meer leerlingen met autisme. Daar zat mijn pas sie." Babette had zelf nooit een kinderwens. Dat geeft haar vrijheid. Haar droomreis gaat - samen met een vriendin - naar Japan. Inmiddels zijn de tickets geboekt. Babette heeft het zo gepland dat ze er landt als de kersenbomen bloeien. Voor Japanners heeft de kersenbloesem een spirituele betekenis, de roze bloemenpracht staat voor geboorte, leven, dood en wederge boorte. ,,Het is het ultieme symbool van ver gankelijkheid. De Japanse cultuur trekt me." Maar ze gaat ook nog naar IJsland. En naar Noorwegen. En naar Aruba. Het is alleen te hopen dat haar lijf het nog even volhoudt. De kanker die ze heeft, is zeldzaam agressief en woekert als een Babette heeft straks samen dus haast. Het gekke is, zegt ze, dat ze dat altijd al konijn uit haar fa- ik wist dat ik niet lang op deze we reld zou zijn. Ik leefde bij de dag en deed wat ik wilde. Toen ik hoorde dat ik dood zou gaan aan mijn ziekte, leek het of er wat puzzel stukjes in elkaar vielen. Ik kreeg sterk het ge voel dat ik ergens anders nodig was, ergens waar het goed is." In het ziekenhuis werd ze onlangs pas voor het eerst opstandig. Na een eenvoudige borstingreep - eerder kreeg ze na een borst- amputatie een implantaat - lag ze op een zaal met drie bejaarde dames. Oh, wat waren ze aan het klagen. En niemand die haar vroeg wat er met hMr aan de hand was. ,,Ik kreeg zin om te schreeuwen: 'Hou allemaal je mond! Jullie zijn 80 en hebben al een heel le ven achter de rug, ik ga bijna dood!''' Ze hield zich in en vroeg de verpleegkun dige om oordopjes. (Kort na het interview mailt Babette dat de pijn is toegenomen en ze Aruba heeft moeten afzeg gen. Ze hoopt vurig dat ze Japan nog kan zien.) GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 goed' Goed: waarom is het voor een anti-islampartij eigenlijk logisch om tegen groene energie te zijn? Nu halen we olie uit landen als Saoedi-Arabië, waarna de sjeiks dat geld gebruiken om een funda mentalistische variant van de islam te verspreiden over de we reld. Dat klinkt niet logisch. ,,Dit vind ik zo'n non-argument. Je moet beginnen bij het begin. Kli maatverandering. Dat het klimaat iets verschuift, zal best kunnen. Dan is de vraag: heeft de mens er invloed op? En mijn antwoord is: nee. We hebben de tijd van de di nosaurussen gehad, met meer CO2 en met veel weelderige planten groei. Nou, toen reed er nog geen auto rond, hoor." We hebben nooit eerder een zo snelle stijging van de temperatu ren gezien. En die wordt wel de gelijk veroorzaakt door de mens, zeggen de deskundigen. De meeste deskundigen zijn dat niet met u eens. Maar de vraag is... Is Forum voor Democratie een concurrent voor de PVV of een partij met wie u aan dezelfde kant van het touw trekt? Is Thierry Baudet een verbeterde uitgave van Geert Wilders? Hoe gaat de samenwerking met Forum voor Democratie nu in het provinciehuis? We moeten nog één kwestie be handelen. Uw beroemde tweet over een steekpartij in Gronin gen. U tweette dat de dader een Noord-Afrikaanse man was. Maar het was een Nederlander van 57 jaar. U zei daarna: mijn tweet klopt. Dat werd een beroemde uitspraak. Op tv bij Op1 wilde u daar niet op ingaan. Want u had te weinig tijd. Wij hebben alle tijd. Vertel: hoe zat dat? Kunt u niet beter zeggen: ik zat fout, jongens, kan gebeuren? Baudet had laatst ook zo'n af faire, maar hij kwam wel terug op zijn NS-tweet. Hij zei: ik heb het fout ingeschat. U had dat ook kunnen doen. Zijn er politici die u inspireren? Annemarie Haverkamp praat met mensen over hun leven en het einde dat nadert. I II V* v'tï4 "*'N1 FOTO KOEN VERHEIJDEN Wilt u ook uw verhaal vertellen in deze rubriek? annemarie@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69