Oud-minister Ben Bot zou graag een punt zetten achter het 18 Ben Bot (82), oud-minister van Buitenlandse Zaken, meende in 2005 alle gevoeligheden in de relatie met de voormalige kolonie Indonesië te hebben bezworen. Maar 75 jaar na dato, rond het staatsbezoek aan het land, dreigen alle geesten weer uit de fles te komen door de Nederlandse zelfkwelling. 'We zijn door onze calvinistische aard geneigd onze zonden op te kloppen' In een chic pand aan het Lange Voorhout ontvangt Ben Bot (82). Bot is er blij om dat het koningspaar over enkele we ken voor een staatsbezoek af reist naar Indonesië. ,,Het is be langrijk dat we daar wat vlagver toon tentoonspreiden. De kennis over Nederland in Indonesië glijdt weg: het is daar geen toppri oriteit. In Nederland zijn er wel veel afstammelingen door het verleden.'' Zoals Bot zelf. De eerste jaren van zijn leven zat de latere topdi plomaat en minister met zijn moeder in Indonesië vast in een Jappenkamp en zag gruwelen die een onuitwisbare indruk maak ten. Zijn vader was bestuursamb tenaar en werd door de Japanners tewerkgesteld aan de Birma- spoorlijn. Op zijn 9de vertrok hij uit Indonesië met een taalachter stand. Aan de vooravond van het staatsbezoek schetst de ex-minis ter uit het tweede kabinet-Balke nende het palet van gevoelighe den met Indonesië, dat de periode na de Tweede Wereldoorlog do mineert. Bot legt uit dat er een pa troon in zit. Bot: ,,Wij Nederlanders rakelen steeds weer zaken op uit het ver leden waar Indonesiërs graag een punt achter zouden zetten. Zij kijken graag vooruit. En ik merk ook in mijn gesprekken met de vorige en de huidige ambassa deur, dat zij dat enerzijds wel be grijpen. Maar anderzijds vinden zij het vervelend dat er alsmaar weer dingen uit dat verleden om hoog worden gehaald. Ze zeggen ook: 'Omdat jullie dat doen, dwing je ons min of meer terug te kijken naar een periode die we achter ons hebben. Dan krijg je steeds hetzelfde verhaal: wij In donesiërs zijn mensen die voor uitkijken en jullie Nederlanders kijken alsmaar naar achter.''' Kort nadat Japan in augustus 1945 capituleert en de bezetting van Nederlands-Indië beëindigt, roept de nationalist Soekarno de onafhankelijkheid van de repu bliek Indonesië uit. Terwijl in Ne derland wordt onderhandeld over een unie van Nederland en de fe deratieve staat Indonesië, zijn er op Java onlusten, die uitmonden in een guerrilla, waarbij veel Ne derlandse burgers worden ver moord. Daarop wil Nederland de orde en de voedselproductie herstellen en stuurt het kabinet Beel-Drees de grootste militaire overzeese operatie ooit op pad voor de eerste politionele actie in 1947. Door in ternationale druk en verzet van de PvdA-ministers komt er een wapenstilstand. Ruim een jaar la ter is er de tweede politionele ac tie. Het is een militair succes, maar de internationale schade voor Nederland is groot. In 1949 wordt de soevereiniteitsover dracht alsnog getekend. Bij de twee politionele acties sterven ruim 100.000 Indonesiërs. Aan de andere kant worden onder de Nederlandse en Indisch-Ne- derlandse bevolking alsmede on der Molukkers en Chinezen, tien duizenden burgers vermoord door Indonesische nationalisten. Verhalen over wederzijds geweld komen pas decennia later naar buiten en leiden soms tot rechts zaken, zoals over de excessen in Rawagadee, waarbij de Neder landse staat weduwen schade loosstellingen uitkeert. ,,Wij zijn misschien vanuit onze calvinistische aard sterk geneigd onze zonden nog een keer op te kloppen en daarvoor vergiffenis te vragen. Liefst publiekelijk, na dat wij onszelf stevig gestraft heb ben. Het is zelfkwelling. De Indo nesiërs begrijpen die zucht van ons niet om over de schouder te blijven kijken. Ze vormen een jong en dynamisch volk. Als ik er ben, voel ik hun drang om verder te gaan, zich te verbeteren, te groeien. Maar elke keer als we lij ken iets te hebben opgelost, ko men we weer met iets nieuws. Als het niet Nieuw-Guinea is, dan is het de slavernij. Of zijn het de kampen, gevolgd door de oorlo gen. Iedere keer als we denken, nu hebben we die hoofdstukken doorlopen, dan verzinnen jullie weer iets nieuws, zeggen de Indo nesiërs, houd er toch een keer mee op!'' Daar ziet het nog even niet naar uit. Volgend jaar september komt er in opdracht van het kabinet een zwaar rapport uit van drie institu ten over 'onafhankelijkheid, de kolonisatie en geweld in Indone- sië 1945-1950'. De onafhankelijke onderzoekers komen van het Niod, het Nederlands Instituut voor Militaire Historie én het Ko ninklijk Instituut voor Taal, Land en Volkenkunde. Ze kijken naar het politieke, bestuurlijke, mili taire, en justitiële optreden van beide landen. De kans is zeer aan wezig dat nabestaanden van om gebrachte familieleden Nederland dan voor de rechter slepen. ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO 'Indonesië zegt: Hou eens op met excuses!' JAN HOEDEMAN Wat bezielt Nederlanders om maar niet los te komen van dat bloedige verleden?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 66