1 p*< L m /T\ vTy 'Trek je hier een strakke short aan, dan kun je nare opmerkingen verwachten' 17 x geaardheid verbiedt, we hebben al zeven keer een Gay Pride Parade gehad, en er ligt een 'Verklaring van Paramaribo', waarbij grote bedrijven partnerregelingen openstellen voor same sex partners. En, ja, er zijn feestjes waar homo's met elkaar kunnen dansen.'' Toch snapt Juan, die zelf pas tij dens zijn studententijd in Am sterdam uit de kast komt, dat Jeangu zich in Paramaribo be kneld voelt. ,,Er is nog steeds geen wetgeving die een relatie tussen stellen van gelijk geslacht moge lijk maakt, en er zijn nog altijd po litici die homofobe uitspraken doen. President Bouterse kon het niet nalaten om de geaardheid van advocaat Gerard Spong erbij te slepen toen Spong hem niet wilde verdedigen bij het proces rond de Decembermoorden." En, nee, niet elke gay zal ont spannen over straat gaan. ,,Trek je een strakke short aan, kun je zeker nare opmerkingen verwachten, waarvan 'boeier' (Surinaams voor 'flikker', red.) nog de minst erge is. Er is een cultuur van Latijns Amerikaans machismo.'' Jean- nette merkt vooral dat sommigen het onderwerp opzichtig vermij den. ,,Dan vragen ze me wanneer Jeangu een vriendin krijgt, terwijl inmiddels echt wel duidelijk is dat hij op mannen valt.'' Vóór Jeangu's vertrek is er nog wel een horde: geld. Jeannette en Jerrel, die hun salaris uitbetaald krijgen in de zwakke Surinaamse dollar, kunnen Jeangu's college geld, dagelijkse kosten en garant stelling van 10.000 euro om zich in Nederland te settelen niet zo maar ophoesten. Door crowdfun- ding sprokkelt hij 17.000 euro bij elkaar: vrienden doneren royaal voor zijn droom, hij verkoopt zijn schilderijen en organiseert een optreden in café Zus Zo. Dat Jeangu er alles aan doet: daar kan jeugdvriend Jamey nog steeds niet over uit. ,,Veel van de jongeren geven hun dromen door geldgebrek op, maar Jeangu ging gewoon door.'' Jamey, door zijn vriend geïnspireerd, vertrekt dit voorjaar ook naar Nederland, voor zijn eigen muzikale carrière. Ook bassist Jason overweegt de over steek door Jeangu. ,,Wat hij ons leerde: je hoeft niet bang te zijn.'' Zangdocent Arens wordt er op zijn beurt een beetje droef van. Hij zou graag zien dat de ex-stu denten van het lokale conservato- rium in Suriname blijven en les aan getalenteerde kids geven. Jason Eduard ziet die ene tropi sche avond in hotel Torarica, de cember 2017, dat voor J eangu alles op zijn plek gevallen is. Jeangu is, eerder dan iedereen verwachtte, op het Twentse conservatorium ontdekt door producer Pieter Per- quin. Hij heeft de hit High on You en speelt op Lowlands en North Sea Jazz. En: hij is verliefd en slen tert met vriend Sebas van der Sangen, die hij in Amsterdam heeft ontmoet, relaxed in Para maribo rond. Ongegeneerd. Ont spannen. En, bovenal, vrij. ,,Een ding werd me tijdens dat concert duidelijk; Jeangu is there en hij is ready voor het grote podium.'' GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 Interviews met Jeangu's ouders, zijn jeugdvriend, Kijk op zijn muziek de site bij leraar en /video andere Surinamers die trots zijn. Boven: het openingsoptreden van het conservatorium in Suriname, Jeangu staat links. Onder foto's van Jeangu met zijn broer Xillan (met Jeangu steeds rechts) en een met hun zusje Eve. prvéotos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 65