'Jeangu was absoluut geen praatjesmaker' Song nog altijd geheim 16 Surinaams paspoort Jeangu geen probleem Moeder Jeannette herinnert zich het songfestival als 'duf festijn' Jeannette troont haar zoon na zijn coming-out mee naar een gay night omdat ze behoorlijk ruimdenkend zijn. Jamey: ,,De meeste Suri naamse ouders willen niet dat hun kinderen hun kop boven het maai veld uitsteken.'' Dat heeft volgens hem alles te maken met het re cente verleden, de staatscoup, de Decembermoorden en angst die daaruit voortvloeide. ,,Er wordt ons geleerd niet te veel te dro men.'' Vader J errel heeft best eens twij fels. ,,Ik vond het leuk dat de jon gens artistiek waren maar maakte me ook zorgen. Vooral over Jeangu. Die droomde een beetje té groot. Hij was helemaal geen praatjesmaker maar had het zelfs over een carrière in de VS.'' Jeangu zelf weet het na een tijdje op het Surinaamse conservatorium, waar weinig lesuren, docenten en stu denten zijn, zeker. Om het te ma ken, moet hij weg. Naar Neder land, waar hij drie keer op vakan tie is geweest. Met 20 jaar meldt Jeangu zich bij de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag én het conservatorium van Artez in Enschede aan: hij dubt nog steeds tussen zingen en schilde ren. Het wordt Twente en najaar 2014 zwaait zijn familie hem op vliegveld Zanderij uit. Jeannette: ,,Dat was de eerste keer dat Xillan en hij gescheiden werden en dat was vooral voor Xillan heftig. Jeangu ging een nieuw leven tege moet, voor Xillan bleef alles het zelfde.'' Xillan vertrekt twee jaar later naar Nederland, naar het con servatorium in Amsterdam. Er is nog een reden dat Jeangu popelt om weg te gaan. Hij heeft ontdekt dat hij op mannen valt en gaat ervan uit dat hij zich vrijer kan bewegen in Nederland dan in het nog altijd conservatieve Suri name. Op zijn 17de neemt hij zijn moeder in vertrouwen. Jeannette: ,,Ik kwam op een avond laat van werk, hij zat te dralen op de trap in de keuken, niet wetend hoe te be ginnen. Toen het hoge woord eruit was, vroeg hij: hoe denk je nu over me?'' Die onzekere vraag raakt haar. Ze dacht dat ze wel duidelijk had gemaakt dat ze voor elk soort liefde openstaat. ,,Ik ging hier bij- voorbeeld wel naar de Pride Month, juist om de lokale homo gemeenschap te steunen. Maar Jeangu herinnerde me eraan dat ik ook weleens iets zei als 'doe niet als een mietje'. Ik heb hem toen één ding op het hart gedrukt: be true to yourself. Hij moest huilen. Er viel een last van zijn schou ders.'' Ze is niet verrast over Jeangu's verhaal. Net zo min als ze verbaasd is als ook Xillan een jaar later uit de kast komt. ,,De boys hadden al tijd meisjes over de vloer, maar nooit vriendinnen, begrijp je?'' Ze had het, vóór Jeangu's coming-out, er zelfs al eens met een collega over gehad. ,,Die antwoordde: als je denkt dat ze gay zijn, moet je bidden. Dat schokte me. Dat ze het direct afwees.'' Later troont Jeannette Jeangu zelfs mee naar café 8Ball, waar het dinsdag gay night is. ,,Ik dacht: het is in Paramaribo al moeilijk om aan een leuke heteroman te ko men, dus we gaan wel ons best doen een goede homoman te vin den.'' Jeangu moet niks van haar interventie hebben, bekent ze gniffelend. ,,Die zei na die avond: mam, ik vind mijn weg zelf wel.'' Met zijn vader heeft Jeangu het er niet over, wat J errel zelf niet vreemd vindt. ,,Ik ben van een an dere generatie. Een generatie die nog meekreeg dat homo's griezels waren waar je als jongen ver van daan moest blijven.'' Wat Jeangu niet weet: Jerrel wordt ruimdenkender als hij gays leert kennen in Nederland, waar hij eind jaren 80 studeert. ,,Door- dat ik een bijbaan had als barten der in de Rotterdamse club Nighttown, zag ik zo veel homo mannen dat het volstrekt normaal voor me werd.'' Volgens Juan Pigot (45), voorzit ter van PAREA, vereniging voor gay professionals, is Suriname een stuk toleranter dan buurlanden als Guyana, waar sodomie nog altijd een misdrijf is. ,,We hebben een wet die discriminatie op seksuele 'Between Towers': ,,Hij was heel verlegen maar liep wel een paar weken met een regenbooghanen kam rond.'' Met 17 jaar kunnen de broers in 2011 terecht op het net opgerichte Conservatorium van Suriname, gesponsord door de in Paramaribo o zo machtige katholieke kerk. Het kost voormalig artistiek directeur Albert Arens weinig moeite om hun audities in de oude kapel met kruis en misdienaargewaden te rug te halen. ,,Het was duidelijk dat ze bij ons thuishoorden: ze hadden een rijke diepe stem met een enorm bereik. Maar er waren ook dingen die beter konden. Zo moesten ze af van het vreemde ac cent dat ze zichzelf hadden aange leerd. En waren ze erg introvert.'' De tweeling komt in 2011 met 'Between Towers', zo'n typisch jeugdbandje dat meestal voor nop in een toeris tisch café als Zus Zo optreedt en eigen nummers met die van Amy Winehouse afwisselt. Vader Jerrel herinnert zich een heuse 'tour' naar Nieuw Nickerie, uren verder, in het afgelegen binnenland. Jer- rel: ,,Dat was een heel gedoe. Jeangu én Xillan én alle geluidsap paratuur, allemaal in mijn Toyota Mark II gepropt.'' De naam? Dat is een vondst van een vriendin die de slungelige broers met wolken krabbers vergelijkt. Het is allemaal maar marginaal gedoe, maar dat is, volgens bassist Jason Eduard (30), die ook aan het conservatorium studeert, zo vreemd niet. ,,Er zijn er in Suri name maar een paar die van mu ziek kunnen leven. Publiek is zel den bereid te betalen: muziek is hier vermaak, geen beroep.'' De soul en rock van de tweeling doen het sowieso niet lekker: Suriname is meer van de reggae, soca, ka- seko, door moeder Jeannette fijn tjes als 'billenschudmuziek' weg gezet. Jamey, gitarist en drummer in 'Between Towers': ,,Onze mu ziek vonden sommigen gewoon boring.'' Dat Jeangu en Xillan überhaupt de bühne op kunnen, komt omdat hun ouders voor Surinaamse be grippen best goed verdienen. En: ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO Hoewel er al volop over gespe culeerd wordt, is de songfesti valinzending van Jeangu Ma- crooy nog altijd geheim. Het nummer wordt begin maart ge lanceerd, maar hoe en waar, daar wil manager en producer Pieter Perquin (Perquisite) niks over kwijt. ,,Ik kan alleen zeggen dat Jeangu het nummer zelf heeft geschreven en dat we het samen hebben uitgewerkt." Kenners van Macrooys num mers hopen op een song met soul en een persoonlijke tekst. Dat Jeangu een Surinaams en geen Nederlands paspoort bezit, is voor het songfestival geen probleem. Landen mogen er artiesten met een andere nationaliteit naartoe sturen. Een van de beroemd ste voorbeelden: Celine Dion, de Franstalige Canadese zan geres die in 1988 met Ne par- tez pas sans moi voor Zwitser land uitkomt én wint. Een dub bele nationaliteit (Nederlands/ Surinaams) is voor een Suri namer niet mogelijk. VERVOLG VAN PAGINA 15 Jeannette John, Jeangu's moeder, was niet zo onder de indruk toen haar zoon een tijd terug meldde dat hij mogelijk naar het Euro visie Songfestival kon. ,,Ik heb er nooit meer naar geïnformeerd, wat ik vast wél had gedaan als hij op Pinkpop zou staan. Ik kende het alleen uit de jaren 80 en toen vond ik het nogal duf. Maar: ik heb het inmiddels gegoogeld en ontdekt dat er wel 180 miljoen mensen naar kijken.'' Ook bassist Jason Eduard, medestudent op het conservatorium in Parama ribo, erkent dat hij nauwelijks wat van de Eurovision Song Contest weet, maar vindt het 'sowieso een eer dat een Surinamer Nederland mag vertegenwoordigen'.'' Zo ziet ook Marcel Balsemhof, di recteur van het conservato rium in Paramaribo, het. ,,We zijn hartstikke trots dat een oud-student daar namens Nederland staat.'' Grote foto: Jeangu's moeder Jeannette. Linksonder jeugd vriend Jamey Reso, voorma lig lid van de band Between Towers. Rechtsonder: voor malig artistiek directeur van het conservatorium Albert Arens. foto's irvin ngariman J Jeangu en zijn tweelingbroer Xillan waren altijd samen. Onder de broers met moeder Jean- nette, vader Jerrel en zusje Eve. PRIVÉFOTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64