Songfestivalzanger vertrok om het te maken én vrij te zijn ek l Dat Jeangu Macrooy (26) op jongens valt, kan hij in macho Paramaribo niet kwijt. Hij zegt zijn tweelingbroer vaarwel en vertrekt naar Nederland. Vlak voor de lancering van zijn songfestivalsong keren we terug naar de Surinaamse jeugd van de zanger. 'Jeangu en zijn tweelingbroer tekenden altijd samen op één vel papier' 15 7 Die ene tropische avond, in hotel Tora- rica, 20 december 2017, valt Jason Edu- ard even stil. Ziet hij dat goed? Is dat Jeangu, daar, op dat podium? Jeangu Macrooy? Is dat mogelijk? Dat die onzichtbare jongen van het Surinaams conser vatorium die een paar jaar eerder naar Nederland vertrok, het pu bliek zo zelfverzekerd en swin gend bespeelt alsof hij, nu ja, nooit anders gedaan heeft? ,,Jeangu had altijd al een mooie stem maar in het Torarica stond ik echt versteld. Hoe hij zichzelf pre senteerde. Hoe hij bewoog. Hoe hij met het publiek omging. Hij was écht veranderd.'' Anderen in Paramaribo, die broeierige stad met zijn 250.000 bewoners, koloniale geschiedenis, te veel casino's en dito zwervers langs de kades, zijn net zo verrast. Dat die stille willie uit Suriname zich inmiddels tot een soort 'James Brown van de Lage Lan den' heeft ontpopt en, door zijn uitverkiezing voor het Eurovisie Songfestival, inmiddels gast aan tafel bij De Wereld Draait Door is. Oud-docente bewegingsleer Alida Neslo (65), nog steeds actief op het lokale conservatorium, be gint als vanzelf over de rups en de vlinder en concludeert dat Jeangu 'eindelijk' zijn cocon heeft verla ten. „Hij was vroeger altijd zo geremd en nu is hij zichzelf en dat is prachtig om te zien." Ook Jeangu's moeder Jeannette John (52), do cent aan het FHR Insti tute for Higher Educa tion in de Surinaamse hoofdstad, heeft hem sinds zijn studie in Ne derland zien verande ren. Gespeeld sputte rend: „Toen hij daar net woonde, belde hij me over alles. Zelfs of hij die oranje jas nu wel of niet moest kopen. Nu heeft hij me niet meer nodig.'' Jeannette woont nog altijd in hetzelfde huis waar Jeangu, tweelingbroer Xillan en hun vijf jaar jongere zusje Eve opgroeiden, en speurt op verzoek op Jeangu's oude kamer naar die ene jeugdfoto. Kijk. Jeannette heeft 'm gevon- den in een kast, in het sobere grijze vertrek met een matras op de vloer en één van Jeangu's schil derijen aan de muur. Dé foto die de jeugd van de tweeling samen vat, in het blauwe huis in Tour- tonne, een typisch Surinaamse wijk vol huizen op palen, gele zwerfhonden en dor gras. Jeangu en Xillan buigen zich op het ver geelde kiekje eensgezind over één A4 (foto hieronder). ,,Ze gebruik ten altijd één vel, waarbij de een van links tekende en de ander van rechts. Op dezelfde manier schre ven ze later songs. De één een re gel en dan weer de ander.'' Ze beschrijft de twee als 'rus tige, zachtaardige jongens' die meer weg hebben van vader Jerrel dan van haar. Jerrel (54) beaamt dat later in het kantoor tussen de potten Wippy van de pindakaas producent waarvan hij financieel manager is. ,,Wij drieën maken weinig lawaai. We zijn meer van het observeren." Op oude foto's zijn de twee broers nauwelijks uit elkaar te halen. Xillan, zeven mi nuten later geboren, is alleen iets korter dan Jeangu, die zijn aparte naam dankt aan een samenvoe ging van Jeannette (Jean) en Guno, de tweede naam van zijn vader. 'Creabea's' zijn het volgens de ouders, die rond de 10de verjaar dag van de tweeling scheiden, al tijd geweest. Jeannette: ,,Bij voet bal landden hun ballen méters naast het doel, maar bouwen, te kenen en knutselen konden ze wel. Er was zelfs een leraar die vond dat ze eerder van school moesten om kunstenaar te wor den, maar ik zei: eerst een di ploma. Ze konden goed leren. Jeangu zat vaak bij de top drie van zijn klas." Na basisschool en 'mulo', de onderbouw van de middelbare school in Suriname, ronden ze het vwo af. In hun jeugd klinkt overal en altijd muziek. Vader Jerrel is blind van de reggae van Bob Mar- ley, Jimmy Cliff, Third World, moeder Jean nette van diva's als Whitney Houston, Ma- riah Carey en Céline Dion. Zij geeft de twee als ze 13 zijn twee bruine Yamaha- gitaren. Later komen er meer gita ren, een keyboard, zanglessen, en dost Jeangu zich op de middelbare school zelfs als een David Bowie uit. Jeugdvriend Jamey Reso (25), voormalig lid van Jeangu's band GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 Jeangu v een beetj e Suriname Eindelijk kent iedereen de naam Jeangu Macrooy: hij mag Nederland vertegenwoordigen op het Eurovisie Songfestival in Rotterdam. foto marco de swart EEFJE OOMEN Jeangu was een 'rustig, zachtaardig' kind. privéfoto LEES VERDER OP PAGINA 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63