Saskia Noort Ik wil dat het haten nu eens ophoudt Zo doen zij dat Ook Rusland maakt kennis met de kwakkelwinter VEEL GEDEELD Moskou bleef in december grotendeels groen en nat Het stikt klaarblijke lijk van de eenzame, mislukte gekke En nu? 14 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. e Europese Unie subsidieert het opzetten van veerdiensten om immigranten vanuit Afrika naar Europa te halen, teneinde de nationale identiteit te verzwakken in het kader van een groots 'com plot'. Thierry Baudet durft het te zeggen. En ik aarzel om dit op te schrijven, wetende dat een golf van haat me wederom zal overspoelen. Alleen al het noemen van zijn naam leidt tot een oneindige stroom bagger van zijn doorgaans anonieme volgers, die hun doodsverwensingen vaak begeleiden met de wonderlijkste complottheorieën. Ik krijg geld van de EU, ik krijg geld van Soros, ik krijg geld van de NPO, de VVD, Jesse Klaver, het KNMI, er is vast wel een zogenaamd linksgeoriënteerde instantie die mij geld geeft voor mijn columns hier, want het is schier onmogelijk dat iemand uit zichzelf een andere mening heeft dan pak 'm beet Thierry, Geert, de Jannen, dergelijke visionairs die doorhebben dat heel Europa naar de gallemiezen gaat door gelukszoekers en niet door stikstof. Wie gaat er aan het eind van de rit gelijk krijgen? Dat wachten we gewoon af. Per soonlijk denk ik dat we naar de verdommenis gaan door het normaliseren van haat. En nee, ik schrijf hier niet dat dit allemaal en alleen de schuld is van rechts. De haattsunami die mij zo nu en dan raakt, komt van beide kanten, er zijn extreemlinksen die me een racist vinden en extreem- rechtsen die ervan overtuigd zijn dat ik mijn gleuf links draag. Luistert er nog ie mand? Nee. Dus het maakt niet uit of ik hier schrijf dat ik een middenmoter ben, zoals de meeste mensen, met de zelfde zorgen, dezelfde vra gen, dezelfde angsten als het merendeel van de Nederlan ders. En het zijn de midden moters die nauwelijks nog iets durven zeggen omdat de pijlen van twee kanten op ze af komen. Kies! Nu! Een kant! Wat ben je! Links, rechts? Nou??? Ik ben niks. Ik ben bang. Voor het onbegrip, het ge zaaide wantrouwen in de pijlers van onze samenleving, de rechtsstaat, de journalistiek, de democratie, maar vooral ben ik bang voor woede en de haat. Het gemak waarmee gede monstreerd wordt met termen als 'Voor Volk en Vaderland', met openlijke bedreigingen van Jesse Klaver, met een ex treemrechtse aanslag in Duitsland. Natuurlijk gaat het hier om een eenzame, mislukte gek, maar klaarblijkelijk stikt het van de eenzame mislukte gek ken, kijk maar even in mijn mailbox, aangestuurd door de ranzige complottheorieën en haatcampagnes van de zoge naamde realisten. Met als podium, naast Twitter, De Tele graaf, die ieder ophefje uitvergroot tot een megadreiging voor onze cultuur. Zelfs de roddelpagina's van deze krant lijken uit op vernietiging of in ieder geval ontmenselijking van bepaalde mensen, bij voorkeur vrouwen. Ik zou zo graag willen dat het haten ophoudt. Dat mensen zich niet meer gerechtigd voelen onder iedere Instagram- of Facebook- of Twitterpost hun onfrisse mening te ventile ren. Dat de 'je mag tegenwoordig ook niets meer zeg- gen!!!!!!-trend' nu eens eindelijk echt in zwang raakt. Ik vrees dat er daarvoor eerst nog heel erge dingen moeten ge beuren. Bij Rusland denk je aan lange, koude winters. Zo was het altijd, maar ook in het land van Poetin verandert het klimaat. Met als gevolg dat het in delen van Rusland al 140 jaar niet meer zo 'warm' is geweest in de winter als nu. JOOST BOSMAN MOSKOU De Russen zijn inmiddels wel een beetje gewend aan de 'opwarming'. In 2013 al werd een record gebroken met een gemiddelde tempe ratuur in december van 3 graden Celsius in hoofd stad Moskou. De Moskovieten haalden hun schouders op. In ja nuari gaat de temperatuur traditiegetrouw altijd hard naar beneden. En omdat fe bruari van oudsher nog wel een nabrander krijgt in de vorm van stevige vrieskou, zit Koning Winter echt nog wel op zijn troon. Maar de tijden verande ren, laat deze winter over duidelijk zien. Moskou bleef in december grotendeels groen en nat. Om het kerst vakantiegevoel toch een beetje op te wekken, lieten de hoofdstedelijke autori teiten kunstmatige sneeuw aanvoeren voor kerstmark ten en skibanen in het cen trum. Januari kende af en toe Skiërs arriveren bovenaan een sneeuwloze piste in Luchon-Superbagnères, in de Franse Pyreneeën. Wegens een gebrek aan sneeuw zijn er slechts zes van de 28 pistes in gebruik. Het departement Haute-Garonne zet daarom zwaar geschut in: per helikopter wordt sneeuw aangevoerd uit een hogergelegen gebied. foto afp 's nachts wat graadjes vorst, maar overdag was het ge middeld boven het nulpunt. Vreemd, vinden velen, maar Aleksej Zjoeravlev, lid van de Doema (het Russiche parlement) liet zich wel heel ver meeslepen door zijn fantasie. Hij stelde dat de Amerikanen achter het abnormale winterweer zit ten. ,,Ik weet zeker dat dit geen toevallige klimaatver anderingen zijn'', ver klaarde de parlementariër op de radio onheilspellend. Volgens Zjoeravlev zouden de Verenigde Staten zelfs tijdens de oorlog in Viet nam wapens hebben getest om het klimaat ter plekke te veranderen. Gelukkig stel den Russische defensie-ex perts, meestal niet vies van een partijtje VS-bashing, collectief dat Zjoeravlev baarlijke nonsens uitsloeg. De klimaatverandering stelt Rusland voor proble men, omdat in Siberië de permafrost ontdooit, waar door infrastructuur op veel plaatsen wegzakt. Ander zijds kan het er ook groot voordeel uithalen. De route langs de zeeën ten noorden van Rusland komen 's zo mers open te liggen, waar door het land veel geld kan verdienen aan de exploitatie ervan. Begin februari leek de winter dan toch even in de aanval te gaan. Drie da gen met overdag tempera turen onder nul. Het bleek een schijnbeweging: inmid dels is het tegen de 8 gra den. In Moskou is deze tem peratuur sinds 1949 niet meer gemeten in februari. D ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO FOTO EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62