'De koffers kwamen niet en we zijn niet gecontroleerd' 90-jarige vrouw slachtoffer coronababbeltruc 5 voudigd naar negentig. Gezond heidsminister Kato heeft verklaard dat men het spoor van een aantal mogelijk besmette burgers kwijt is. Japan kan kwetsbaar zijn vanwege het hoge percentage bejaarden in de vergrijzende bevolking en ook van wege de arbeidsethiek. Ziek of niet, Japanners gaan bijna altijd werken. In tijden van virussen is dat een extra risicofactor. In Zuid-Korea is het aantal geval len in korte tijd verdubbeld, vooral vanwege besmetting binnen een christelijke sekte. Aanhangers van de Shincheonji Kerk van Jezus in de stad Daegu hebben elkaar besmet tijdens kerkdiensten. Volgens Koopmans is er zeker 'werk aan de winkel' in Japan en Korea, maar zijn de besmettingen daar niet te vergelijken met wat er speelt in China. We hoeven nog geen vluchten naar die landen te annuleren. ,,Je hebt het verhou dingsgewijs over kleine aantallen, dat is echt van een andere orde.'' In Nederland gaat het goed, stelt Koopmans, net als in andere Europese landen waar de autoritei ten zijn voorbereid op ziektegeval len. In heel Europa zijn nu 53 men sen besmet. Koopmans: ,,Dat is de combinatie van teruggekomen rei zigers en een paar van hun contac ten. Voor zover we nu weten is de ziekte overal gestopt. Dat betekent dat het dus ook kan zoals wij het doen. En op een flink aantal plek ken buiten Europa is hetzelfde ge lukt. Er zijn nu een paar haarden waar je naar moet kijken, zoals Ja pan en Zuid-Korea, maar ook Iran.'' De passagiers van cruiseschip Westerdam zijn allemaal weer thuis. Sinds woensdag verbleven ze in een hotel in Cambodja, na dat ze dagenlang op open zee hadden rondgevaren, doordat het nergens mocht aanmeren. Ser- vaas Dankers uit Tilburg, een van de passagiers, vertelt dat donder dagochtend werd medegedeeld dat iedereen binnen 48 uur naar zijn of haar thuisland zou worden vervoerd. ,,We zijn om 10.30 uur naar de luchthaven in Phnom Penh gebracht, waar voor vertrek in de vroege namiddag een vlieg tuig van Turkish Airlines was ge charterd. De bedoeling was in de loop van de avond in Istanboel aan te komen, daar te overnach ten en daarna door te vliegen naar Amsterdam.'' Maar in Istanboel kwam hij niet. ,,Op een gegeven moment zag ik op mijn scherm dat het vliegtuig weer terugvloog, nadat er eerder een aantal grote rondes was gevlogen.'' Volgens de Til- burger werd er helemaal geen in formatie gegeven door de crew en wist niemand wat er aan de hand was. Boos weggelopen Ook Johan en Willie Kok uit Lek- kerkerk waren verbaasd. ,,Plotse- ling merkte mijn vrouw dat het vliegtuig de andere kant op vloog. Na enige tijd werd gesproken over een technisch probleem. We zou den gaan landen in Pakistan'', vertelt Johan Kok. ,,Al snel werd duidelijk dat Istanboel ons gewei gerd had. We hebben uren op het vliegveld op nieuwe informatie gewacht. Plots kregen we te horen dat we rechtstreeks naar Amsterdam zouden vliegen.'' „Aangekomen op Schiphol ver liep het zeer rommelig. Toen we onze koffers wilden halen, kregen we te horen dat die niet op de band werden gezet omdat ie mand nog iets wilde zeggen'', vertelt Johan Kok. ,,Op het mo ment dat men ons mededeelde dat het nog een uurtje zou duren, ben ik boos weggelopen, zonder koffers.'' De RIVM gaat de teruggekeerde Nederlanders monitoren Ook Dankers kijkt verbaasd terug op de gang van zaken. ,,Bij aan komst op Schiphol stonden wel iswaar mensen met een hesje van de GGD klaar, maar er werden geen vragen gesteld en onze tem peratuur werd niet opgemeten, zoals was gezegd in het vliegtuig. Iedereen kon zo doorlopen.'' Dankers besloot het heft in eigen hand te nemen. ,,Ik heb zelf de GGD gebeld. Ik kreeg vragen over waar ik geweest ben, met wie ik in contact ben geweest en of ik gezondheidsklachten had. Mij is verteld dat ik na overleg met de arts nog teruggebeld ga worden, maar ik hoef geen verder onderzoek te ondergaan.'' Bijkomen Een woordvoerder van het RIVM laat weten dat het niet zo vreemd is dat de teruggekeerde Nederlan ders op Schiphol niet meteen een medische keuring kregen. ,,Zo- lang ze geen ziekteverschijnselen hebben, hoeft dat niet. Als ze wel ziek waren geweest, hadden ze niet eens mogen vliegen.'' Wat wel gaat gebeuren is dat de GGD contact houdt met de terugge keerde Nederlanders en zal 'mo nitoren' hoe het met ze gaat. De passagiers kunnen verder gaan en staan waar ze willen. Voor Johan en Willie Kok is het overigens nog niet helemaal voorbij: zij wilden vanmorgen zó graag naar huis dat ze niet langer wilden wachten op hun koffers. Ze hopen dat Schiphol coulant is en hun koffers op een later mo ment wil overhandigen. Voor nu rest hen nog maar een ding: uit rusten en bijkomen van de reis. Een volgende cruise met de Westerdam zit er niet snel in: re derij Holland Amerika Lijn heeft alle cruises met het schip tot en met mei opgeschort. De vrouwen belden aan bij de woning van de 90-jarige vrouw en deden zich voor als medewerkers van het Albert Schweitzer Ziekenhuis. Ze beweerden dat ze een bezoek brachten in verband met het coronavirus en zeiden dat ze haar wilden onderzoeken op de aanwezigheid daarvan. In werke lijkheid waren het twee oplichters die uit waren op het bezit van de oude vrouw. De daders kwamen zo overtui gend over op de Dordtse dat ze beide dames binnenliet. ,,Binnen ging een van de vrouwen zoge naamd naar het toilet'', vertelt poli tiewoordvoerder Sharon McIntosh. ,,De vrouwen waren ongeveer een kwartiertje binnen.'' Nadat de oplichters waren ver trokken, ontdekte de 90-jarige dat de dames helemaal niet werkzaam waren voor het ziekenhuis. Een rondgang door haar woning leerde het slachtoffer dat er behalve 35 euro ook een zilveren kistje uit In donesië was verdwenen. Het Albert Schweitzer Zieken huis is woest over de actie van het duo. ,,We vinden het al een grove schande om te proberen onder valse voorwendselen bij mensen binnen te komen, maar het is extra schrijnend om dat te doen door in te spelen op gevoelens van angst voor ziekten'', reageert woordvoer der Frank van den Elsen. Coronasmoes Het ziekenhuis drukt iedereen op het hart nooit iemand binnen te la ten die met een coronasmoes aan belt. ,,Op het gebied van preventie of controle van het coronavirus doen we als ziekenhuis sowieso niets. Dat is een taak van de GGD. Ook die brengt hiervoor geen onaangekondigde huisbezoeken.'' Sterker nog, als er vermoeden is dat iemand het coronavirus heeft, zou een zorgverlener de persoon moeten benaderen met bescher mende kleding. ,,Laat dus gewoon niemand binnen met verhalen over zorg, als je met niemand een af spraak hebt of als je niet zelf om hulp gevraagd hebt via 112 of de huisarts.'' De politie jaagt op de twee op lichters. Volgens het signalement zou het gaan om twee blanke vrou wen van ongeveer 25 jaar oud. Ze Laat niemand binnen als je geen afspraak hebt of niet zelf om hulp hebt gevraagd hadden beiden donker haar, een ge zet postuur en een donkere jas. Beelden van de daders zijn er volgens woordvoerder Sharon McIntosh helaas niet. ,,Buurtonder- zoek op de bewuste verdieping heeft niks opgeleverd. Nergens in het gebouw hangen beveiligings camera's.'' Schaamte Onlangs bleek dat een kwart van de senioren ooit was lastiggevallen door oplichters met babbeltrucs. Uit schaamte doen slachtoffers nauwelijks aangifte. Behalve klas sieke smoezen als gebruik van de wc of autopech, spelen oplichters geregeld in op de actualiteit. Zo was er recent ook nog een bloedprik- bende actief. zaterdag 22 februari 2020 GO 3 Moeten wij ons in Nederland zorgen maken? Een groep van 39 Nederlan ders kwam gistermorgen met een gecharterde vlucht van Turkish Airlines aan op Schip hol, nadat zij weken in onze kerheid hadden geleefd op cruiseschip Westerdam. Bonne Kerstens Schiphol Een Nederlandse passagier van het cruiseschip Westerdam arriveert op Schiphol. foto anp Een hoogbejaarde vrouw uit Dordrecht is beroofd door twee vrouwen. Die wisten haar flat woning binnen te komen door middel van een coronavirus- babbeltruc. De politie jaagt op de daders. Niels Dekker Dordrecht —Sharon McIntosh, politie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5