Zogezien De Napoleon hoort bij Scharendijke A Hulp aan arme gezinnen Zeker dik twee eeuwen heeft de Napoleonschuur alle rampen, oorlogen en stormen doorstaan. Zelfs met het gapende gat in het dak kregen ook Ciara en Dennis de trots van Scharendijke niet omver. Laat dat maar over aan het gemeentebestuur van Schouwen- Duiveland, dat niet kan wachten de schuur te slopen. Veiligheid kan het beste argument zijn. De Napoleon staat op instorten 11 SAM& sporten betere schoolresulta ten halen dan kinderen die niet sporten. Zo kan ik nog wel een half uur doorgaan. Bij de ontwikkeling van een kind kan sporten zóveel po sitieve gevolgen hebben.Dat moeten mensen weten.'' Dankbaar Hij benadrukt dankbaar te zijn dat het Jeugdfonds Sport Cultuur er is. „Wat als ik me niet had ingeschreven? Waar had ik nu dan gestaan? Had ik Oranje dan gehaald? Had ik me dan op voetbal- gebied, maar ook zeker op maatschappelijk gebied, ook zo ontwikkeld? Die kans lijkt me veel kleiner. Ik denk dat ik zelf het bewijs ben dat sporten - in mijn geval voet ballen - een enorm positief effect op jou als persoon en op jouw leven kan heb ben.'' Bouzambou is actief als in termediair en tevens ambas sadeur van het Jeugdsport fonds in Zeeland. ,,Op die manier probeer ik mijn steentje bij te dragen, ik wil iets terugdoen. Dat ik een migratie-achtergrond heb, is wel een voordeel. Ik kom makkelijker binnen bij men sen die dat ook hebben en kan ze helpen met inschrij ven en andere zaken. Veel ouders weten niet dat er een Jeugdsportfonds is, laat staan dat ze weten hoe ze zich moeten aanmelden. Daarom is het goed dat er nu meer aandacht voor is.'' Zodra kinderen lid zijn van een vereniging, houdt het voor de ouders niet op. Want hun betrokkenheid is ook een belangrijk aspect, weet Bouzambou. ,,Als een kind heeft gescoord, wil hij even naar de zijlijn kunnen kijken en oogcontact hebben met zijn ouders. 'Heb je het ge zien? Ik heb gescoord!' Daar krijgt een kind een positief zelfbeeld van, zijn zelfver trouwen gaat omhoog. Dat werkt weer door op school.'' Dus als hij op straat een ven tje ziet voetballen waarvan hij denkt: dat is echt een ta lent, die moet lid worden van een vereniging, dan probeert Saïd Bouzambou hem te hel pen. ,,Want dan zie ik mezelf ook weer voetballen als klein ventje'', lacht hij. ,,Wie weet wat zo'n jongetje allemaal kan bereiken.'' Waarom moet de beeldbepalende zwart houten schuur nu met alle geweld opeens zo snel worden ge sloopt, vragen veel dorpsbewoners zich vertwijfeld af. En met hen de landelijke Bond Heemschut en het Erfgoedplatform Schouwen-Dui- veland. Het sloopbesluit werd een jaar geleden genomen. De Napo leon is té ver heen om nog iets moois van te kunnen maken, vindt een raadsmeerderheid. De vergun ning ligt sinds 30 oktober klaar en werd 11 december onherroepelijk. Daar valt niets meer tegen in te brengen. Cultuurwethouder Jac queline van Burg (LSD) hoeft de aannemer enkel nog het sein te ge ven. Laatste kans Een initiatiefgroep uit de dorps raad en het Erfgoedplatform kreeg nog een laatste kans met een red dingsplan te komen. Dat plan werd, met gepaste trots, kort voor de jaarwisseling gepresenteerd. De landelijke Stichting BOEi is bereid ruim vier ton in de restauratie te steken en het gebouw te verhuren aan één van de twee lokale onder nemers, die staan te popelen om daar iets moois in te beginnen. Daarmee is het behoud én gebruik de eerstkomende tien jaar gega randeerd, verzekert de initiatief groep. Van een schuur die overi gens niets méér met Napoleon te maken heeft dan dat hij waar schijnlijk rond die periode is ge bouwd, voor de opslag van materi alen voor dijkwerken. De link naar het verleden is dus ook die van de eeuwige strijd tegen het water. IJskoude douche De recente mededeling dat de ge meente niks ziet in het plan, voelde voor platformvoorzitter Ria Geluk en kompanen in deze strijd als een ijskoude douche. Al hele maal omdat de wethouder de uit nodiging voor een nadere toelich ting in eerste instantie afhield. Van Burg mist een duidelijke bouwtechnische en financiële on derbouwing en daarmee ook een nuchtere kijk op de haalbaarheid van de restauratie en exploitatie. De initiatiefgroep heeft haar kans gehad, de tweede op rij vanuit Scharendijke. En dus moet nu ge woon maar eens door die zure ap pel heen worden gebeten, vindt de wethouder. Verder overleg houdt alleen nog maar langer en node loos op. Hoogste tijd voor de sloop. Maar zo makkelijk laten de ini tiatiefnemers zich niet aan de kant zetten. Onder dreiging van een kort geding dwongen ze de afgelo- pen week alsnog de mogelijkheid af het plan toe te lichten. Die fi nanciële onderbouwing is er wél: in hoofdlijnen. Een verdere uit werking volgt zodra de gemeente het licht daarvoor op groen zet, voert de initiatiefgroep aan. Niet ongebruikelijk bij dergelijke pro jecten. Dat vindt ook een aantal raadsfracties, die de kwestie terug op de agenda wilden hebben, woest als ze waren dat de wethou der het niet nodig vond de raad nader te informeren over het red dingsplan. BOEi staat garant voor resulta- ten en kwaliteit, verzekeren de voorvechters van de schuur. En wie even de moeite neemt om langs de projecten te wandelen die de stichting inmiddels op z'n naam heeft staan, kan inderdaad niet anders dan onder de indruk raken. Een buitenkansje zou je denken, wanneer er dan ook nog eens twee ondernemers opstaan, die bereid zijn hun nek uit te ste ken om het gebouw een nieuwe invulling te geven. Waarom dan toch die sloop- drang en plotselinge haast? Veilig heid kan het beste argument zijn. De Napoleon staat op instorten. En hoewel er hekken rondom staan, wakkert zo'n eeuwenoude bouwval de avonturendrang bij kinderen aan. Erfgoedprijs Of is het omdat Schouwen-Duive- land is genomineerd voor de lan delijke Erfgoedprijs en dus nog even een schandvlek moet weg werken? Een vlekje dat de ge meente nota bene zelf heeft ver oorzaakt, door als eigenaar van de schuur de afgelopen 25 jaar geen cent of spijker aan onderhoud te besteden. Je zou zeggen dat de kans op de prestigieuze prijs al leen maar stijgt, wanneer je zo'n bouwval een verdere toekomst gunt. GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 Samen voor alle Kinderen (Sam&) is een samenwer kingsverband tussen Leer geld Nederland, Jeugd- fonds Sport Cultuur, Na tionaal Fonds Kinderhulp en Stichting Jarige Job. Sam& is er voor de ruim 300.000 kinderen en jon geren van 0 tot 21 jaar die opgroeien in arme gezin nen. Ouders met weinig geld kunnen bij Sam& te recht zodat ook hun kind(eren) mee kunnen doen met activiteiten zoals sport of het vieren van een verjaardag. Sam& biedt nu één online portal (samen- voorallekinderen.nl) waar ouders of intermediairs - zoals leerkrachten, schuld hulpverleners, wijkteams of huisartsen - een centrale aanvraag kunnen doen die normaal gesproken bij ver schillende fondsen/stich tingen en de gemeente wordt ingediend. Vlissingen ligt met 1 op de 10,2 kinderen die in ar moede opgroeien boven het landelijk gemiddelde van 1 op de 12 kinderen. Dat zijn zo'n 2 a 3 kinderen per schoolklas. In Middel burg is het 1 op de 11,7 kin deren, in Terneuzen 1 op de 13 kinderen. Dat ligt dus onder het landelijk gemid delde, maar afgerond nog steeds 2 kinderen per schoolklas. Ter vergelijking: voor Rotterdam is het 1 op de 5, voor Bergen op Zoom geldt 1 op de 10. Saïd Bouzambou doet 'steen-papier-schaar' met Anuar (links) en Soufian. MARCELMODDE De Napoleonschuur in Scharendijke. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59