Saïd Bouzambou: 'Waar had ik gestaan zonder het Jeugdsportfonds?' 10 Uit onderzoek van Samen voor alle Kinderen (Sam&) blijkt dat zeventig procent van de Nederlanders blind is voor kinderarmoede in eigen land. Veel van de kinderen die in armoede opgroeien sporten niet, terwijl de mogelijkheden er wel zijn. ,,Er zijn zoveel positieve aspecten aan sporten'', zegt de Vlissingse zaalvoetbalinter national Saïd Bouzambou. ,,Soms vraag ik me wel eens af waar ik had gestaan zonder de hulp van het Jeugdfonds Sport Cultuur." 'Daar krijgt een kind een positief zelfbeeld van. Dat werkt weer door op school ls Saïd Bouzambou, zoals op deze woens dagmiddag, een paar uurtjes over heeft ^^^^^^gaat hij het liefst even naar één van de pleintjes in Vlis- singen. Dan trapt hij een balletje met de plaatselijke jeugd voor wie de (zaal)voetballer - die ruim vijf tig interlands voor het Nederlands zaalvoetbalteam achter zijn naam heeft - een voorbeeld is. Vaak voetbalt Bouzambou met jongens die al lid zijn van een vereniging en het Jeugdsportfonds niet nodig hebben. Maar heel soms komt het voor dat er ventjes tussen lopen die wel een duwtje in de juiste richting nodig hebben. ,,Dan denk ik: jij moet zo snel mogelijk lid worden van een club.'' Overleven Vader en moeder Bouzambou kwamen eind jaren 70 vanuit Ma rokko naar Nederland. ,,Ze zijn, zoals zoveel mensen, naar Neder- land gekomen om een betere toe komst voor zichzelf en hun kinde ren te kunnen opbouwen'', vertelt Saïd Bouzambou. ,,Sporten be hoort dan niet tot de prioriteiten. Die prioriteiten zijn overleven, werken, geld verdienen en een ge zin onderhouden. Dat zie je nu nog steeds, bijvoorbeeld bij Syri sche vluchtelingen. Er moet geld in het laatje komen, hun kinderen moeten een dak boven hun hoofd hebben en er moet eten en drin ken op tafel komen. Aan sporten denken ze vaak niet, terwijl dat voor de ontwikkeling van een kind heel belangrijk kan zijn.'' De 30-jarige Vlissinger spreekt uit ervaring. ,,Ik heb me op mijn 13de pas voor de eerste keer inge schreven bij een voetbalvereni ging, bij RCS in Oost-Souburg. Mijn ouders wisten niet dat het Jeugdsportfonds er was. Maar mijn oudere zus had gestudeerd en wist sneller wat de mogelijkheden wa ren. Ze kwam erachter dat je via het Jeugdsportfonds (officieel Jeugdfonds Sport Cultuur, red.) een aanvraag kon doen, zodat zij de contributie betaalden. In Ne derland is het heel normaal dat je op je 5de, 6de lid wordt van een sportclub en lekker gaat sporten. Maar dat is niet bij alle gezinnen normaal.'' Eerste voetbalschoenen Zijn zus schreef hem in bij het Jeugdsportfonds, waardoor hij lid kon worden van RCS. ,,Mijn aller eerste voetbalschoenen kreeg ik ook via het Jeugdsportfonds. Die haalde ik met een cadeaukaart bij HeBu Sport. Schoenen van Nike, de Total 90, dat weet ik nog. Ik be gon bij RCS in één van de lagere elftallen, maar ik kwam steeds in hogere teams. Daarvoor had ik heel veel op straat en pleintjes ge speeld.'' Voetballen was daar nog ongeorganiseerd, maar dat veran derde bij RCS. ,,Toen ik lid werd, ging ik ineens naar georganiseerd. Dat was wel een stap. Op zaterdag ochtend om half elf met je tas klaar staan bij de club, voor een uitwedstrijd naar Terneuzen.Je aan regels houden, dat was ineens nieuw. Of ik er problemen mee had? Nee, ik moest er heel even aan wennen. Ik heb geluk gehad dat mijn oudere broers me er altijd in hebben begeleid. Ik keek tegen hen op en heb veel aan ze gehad.'' Saïd Bouzambou rondde aan de Hogeschool Zeeland de studie Sportkunde af en is werkzaam als sportcoördinator bij de gemeente Vlissingen. Hij kent het stereo tiepe beeld dat sporten gezond is. ,,Dat weten we allemaal'', zegt Bouzambou. ,,Maar er zijn nog zo veel meer positieve aspecten aan sporten. Je hebt de sociale ontwik keling van kinderen. In een team sport leer je ook dat je moet sa menwerken, kinderen leren wat regels en respect inhouden. Er is een scheidsrechter, wat hij zegt of beslist daar moet jij je aan houden. Dat kom je op school en later op de werkvloer ook tegen. Met sporten leer je ook dat niet alleen jouw mening belangrijk is.'' En, ook belangrijk: ,,Je gaat win nen en verliezen, je moet leren omgaan met tegenslagen. Samen winnen, maar ook samen verlie zen. Kinderen krijgen een positief zelfbeeld, ze slapen beter door sporten. Er is ook wetenschappe lijk onderzoek geweest waar uit naar voren kwam dat kinderen die ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO BARRY VAN DER HOOFT Saïd Bouzambou met de straatvoetballertjes uit de Vlissingse Bloemenlaan en omgeving. Achter vlnr: Yassine, Mohammed, Saïd en Soufian. Voor, staand: Edmilson (links) en Anuar. Zittend: Atif. fotos ruben oreel 'Door sporten leer je ook omgaan met tegenslag'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 58