Weer even thuis Terug naar de plek van je jeugd 9 Carla Slabber (66) verhuisde in haar jeugd vier keer. Vier huizen zijn al gesloopt en de vijfde - aan de Schependijk in Terneuzen - wacht binnenkort de sloopkogel. 'Na de verhuizing ben ik eigenlijk niet meer terug geweest in het huis' Carla Slabber is even terug op de Schependijk. BAS DINGENOUTS Vraag Carla Slabber naar de plaatsen waar ze in haar jeugd ge woond heeft en er ko men verhalen genoeg naar boven drijven. Daadwerke lijk de huizen bezoeken om er nog eens een kijkje te nemen, is echter bijna onmogelijk. Van alle huizen waar ze met haar familie tot haar 18de jaar heeft gewoond, is er nog slechts eentje van de sloopkogel gevrijwaard gebleven. Lang zal het niet meer duren tot ook de voormalige woning aan de Sche- pendijk in Terneuzen verdwijnt. Rijkswaterstaat ,,Ik ben in 1954 geboren in Sas van Gent als dochter van Anton en Zus Slabber (mijn moeder was van een tweeling en werd daarom altijd Zus genoemd). Tien jaar na mij is mijn broer Leon geboren. Gedurende mijn jeugd zijn we vier keer verhuisd. Mijn vader was werkzaam bij Rijkswaterstaat en we hebben eigenlijk altijd in hui zen van Rijkswaterstaat gewoond. Wat deze huizen met elkaar ge meen hadden, is dat ze allemaal gesloopt zijn als gevolg van de verbreding van het Kanaal van Gent naar Terneuzen of de aanleg van sluizen. Of het nu onze wo- ning in Sas van Gent, Sluiskil of Terneuzen was, ze zijn bijna alle maal verdwenen. De laatste twee jaar van mijn jeugd hebben we aan de Schependijk in Terneuzen gewoond. Veel mensen zullen deze woningen wel kennen. Het zijn drie huizen die bij het slui- zencomplex van Terneuzen staan. Binnenkort zullen ze naar de grond gaan om de aanleg van de Nieuwe Sluis mogelijk te maken." Carla heeft maar twee jaar in het huis aan de Schependijk ge woond. Wanneer haar vader komt te overlijden als Carla 18 jaar is, moeten moeder en kinderen en kele maanden later het huis verla ten. Carla volgt haar moeder nog even naar haar nieuwe woning, maar niet veel later trouwt ze met Hans. ,,We hebben maar een rela tief korte tijd aan de Schependijk gewoond, maar het maakte best veel indruk op ons. Vroeger waren de meeste huizen van Rijkswater staat aan de oude kant en slecht geïsoleerd. Het huis aan de Sche- pendijk was heel nieuw en voor die tijd modern. Zeker voor mijn ouders was dit echt fantastisch. Bijzonder aan het huis was de grote atoomkelder die onder de vloer lag. In de jaren 70 speelde de dreiging van een eventuele aanval met een atoomwapen natuurlijk door de Koude Oorlog. In geval van zo'n aanval moesten alle mensen die op en rond de sluizen werkten, bij ons komen schuilen. Gelukkig is het nooit gebeurd, maar ik kan me de aanwezigheid van de kelder nog goed herinne ren." Herrie Aan leven rond het huis was logi scherwijs geen gebrek. Ook in de jaren 70 was het druk aan het slui- zencomplex in Terneuzen. Tij dens momenten van verveling was een blik naar buiten werpen dan ook een welkome afleiding. ,,Zeker mijn vader stond vaak naar buiten te turen, vaak midden in de nacht. Ook als hij niet aan het werk was, wilde hij toch weten wat er allemaal gebeurde als hij er niet was. In het begin moesten we wel even wennen aan het con stante geluid dat je hoorde. Als mensen bij ons kwamen logeren, klaagden ze altijd dat ze maar niet konden slapen. Op den duur raak je er aan gewend natuurlijk. Het meest bijzondere was wel dat je enorme schepen zo goed als door je achtertuin zag varen, prachtig. Ik was zelf al 16 toen we er kwa men wonen, dus buiten spelen deed ik niet meer. Mijn broertje kon zich echter volgens mij prima uitleven rond het huis." Markt Ook na het ouderlijk huis verlaten te hebben, blijft Carla Terneuzen trouw. Met veel plezier. De recent gepubliceerde uitkomsten van een onderzoek, waarin Terneuzen er nogal slecht vanaf kwam, vin den bij Carla dan ook geen ge hoor. ,,Ik herken me hier echt niet in. Natuurlijk, ik ga niet ontken nen dat de Noordstraat als win kelgebied niet meer is wat het ge weest is. Vroeger bruiste het daar enorm en was het erg levendig. Maar goed, we krijgen er ook weer nieuwe winkelcentra voor terug. Daar hoor je dan weer een stuk minder over. Het is ook wel iets typisch voor Terneuzen om op het negatieve te focussen en te weinig tegen de beeldvorming in te gaan. De Markt is ook altijd zo'n onderwerp van geklaag, maar kom er maar eens op een beetje zonnige dag. De terrassen zitten dan vol en iedereen geniet." Veranderingen Het naderende einde van de laat ste woning uit haar jeugd is voor Carla geen fijne gebeurtenis, maar wakker liggen doet ze er ook niet van. Door de vele verhuizingen in haar jeugd weet ze dat dit soort zaken er nu eenmaal bij horen. ,,Natuurlijk is het als kind niet al tijd even leuk om ergens anders te moeten wonen en van school te veranderen. Maar ja, soms is het eenmaal zo, je gaat gewoon mee in de veranderingen. Na de ver huizing ben ik eigenlijk niet meer terug geweest in het huis. Mijn broer is een tijdje terug nog wel eens gaan kijken. In zijn herinne ring was het erg groot, maar daar moest hij toch wat op terugko men. Het is nu niet meer be woond of het moet zijn dat er soms werklui tijdelijk bivakkeren. Het zal wennen zijn om niet meer naar het huis te kunnen kijken, als ik Terneuzen binnen kom rijden. Als je echter kijkt naar de veran deringen die het havengebied sinds mijn geboorte heeft onder gaan, is de geplande sloop maar een hele kleine gebeurtenis." GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'Onder de vloer van ons huis lag een grote atoomkelder'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57