tl 1 'Bekijk elkaar eens als mens, niet als kleur, status, cultuur, of geloof. Dan kunnen we stapjes zetten' 7 PASPOORT en uitgaven op een rijtje te zetten. Schuldhulp maatje is actief in 117 gemeenten. Dat zegt al veel. Eén op de vijf inwoners van Hulst zit in de schuldhulpverlening of er tegenaan. In een jaar tijd hebben we vijftig mensen geholpen. Meer dere uithuiszettingen zijn daardoor niet uitge voerd." ,,Omdat ze meer zijn dan een hulpverlener. En ze moeten het samen met de hulpvrager doen. Wil je die zak post niet openen? Dan leggen we hem samen op tafel en kijken we ernaar. En soms komt een maatje gewoon een kopje koffie drinken. Als hij problemen waarneemt waar wij niet voor zijn, kan hij dat doorgeven aan maatschappelijke instellingen." ,,Nee, niet iedere hulpvrager werkt mee. Dan moet je het loslaten. Vaak hebben ze er veel problemen naast. Ze liggen in scheiding of zijn ziek. Je ziet veel verslavingen, van gokken tot drank en drugs. Dat spelen we door naar maat schappelijke organisaties. Dat kunnen onze vrijwilligers niet. We hebben negen maatjes voor vijftig hulpvragers. Tien per man. Het is een fulltime baan en daarom is het zo moeilijk vrijwilligers te vinden. Toch werkt het tot nu toe. En als iemand niet meewerkt, is dat heel zuur. Dan moeten we het loslaten, maar dat doen we niet met veel plezier." ,,Dan zie ik Uitstel van Executie en denk ik: 'Oh mijn God'. Het is aapjes kijken. 'Zo, die zit echt wel in de shit'. Het is voor een tv-station de manier voor hoge kijkcijfers. Er wordt enter tainment van gemaakt. Net als die pro gramma's met deurwaarders. Dat helpt alle maal niet. Bekijk elkaar eens als mens, niet als kleur, status, cultuur, of geloof. Dan kunnen we stapjes zetten. We hebben altijd ons woord klaar. Als iemand iets zegt, tel dan tot tien en reageer dan. Een stilte kan soms ook helpen. Dat heb ik ook moeten leren. Discussies moe ten we niet uit de weg gaan, maar ze moeten ergens toe leiden. Die ruimte geven we elkaar niet meer." ,,Ik ben wel katholiek opgevoed, maar ben niet praktiserend. Ik ben ook geen bisschop, ondanks dat ik de rol van Sinterklaas vervul. Zo lang mijn lijf het toelaat, ga ik daar mee door. Vorig jaar had ik dankzij mijn suikerziekte twee keer een hypo, dat heeft me twee dagen gekost. Ik hoef gelukkig maar te zitten, dat praten gaat wel. Wat ik nooit zeg tegen een kind is dat hij groente moet opeten en speelgoed opruimen. Daar ben ik niet voor. De opvoeding is aan de ouders. Ik benoem heel graag de dingen die goed gaan en wat de kinde ren allemaal goed doen, al is het iets kleins. Laat kinderen nog gewoon kind zijn, dat is mijn boodschap. En die is heel belangrijk." GO ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 1 Alex Eggermont in het winkeltje van De Melkkan in Hulst. FOTO PETER NICOLAI Alex Eggermont is op 19 septem ber 1965 gebo ren. Hij is al 34 jaar getrouwd, heeft twee doch ters, twee klein zoons en één kleindochter. Hij werkte jarenlang voor Pabo, post orderbedrijf in erotische artike len, in Walsoor den. ,,Ik verkocht speelgoed voor volwassenen." Eggermont is se cretaris van stichting De Melkkan, vice- voorzitter van Schuldhulp maatje en hulp sint in Hulst en omstreken. Waarom heten de vrijwilligers maatjes? Kun je iedereen helpen? Op tv zijn genoeg reality programma's over mensen in de schuldsanering. Dat klinkt bijna religieus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55