Alex Eggermont: hulpsint, Schuldhulpmaatje, De Melkkan 6 Als filiaal/rayonmanager van Pabo croste Alex Eggermont uit Terhole (54) door heel het land, nu is hij gebonden aan een scootmobiel. Vijf jaar geleden werd hij geveld door een cva, een beroerte, en dat heeft hem indirect de ogen geopend. „Vroeger kon ik snel oordelen over mensen die ik niet kende of sprak. Nu weet ik dat je moet luisteren, inleven en dan reageren." BOB MAES Die wijsheid leerde hij bij De Melk kan, een stichting die opkomt voor minderbedeelde Hulstenaren door bijvoorbeeld kleding in te za melen of gratis gezamenlijke lun ches aan te bieden. Eggermont is er secretaris. Ook is hij vice-voorzitter van de Schuldhulp maatjes en al 27 jaar hulpsint bij diverse intoch ten en op scholen. ,,Wat ik nooit zeg tegen een kind? Dat hij zijn groenten moet opeten. Daar is Sinterklaas niet voor." ,,Het kan iedereen overkomen. December 2014, tussen kerst en oud en nieuw, ben ik uitgevallen met een cva. Ik moest het opeens doen met ze ventig procent van mijn salaris. Dan maak je een grote pas op de plaats. In 2015 begon mijn revali- datieproces, waarvoor ik zes maanden in Gorin- chem zat. Was ik alleen van vrijdagavond tot zondagmiddag thuis en voor de rest had ik ie dere dag een klinische behandeling. En daar kom je jezelf echt wel tegen." Hoe dan? ,,Ik ben altijd druk geweest met van alles. Ik stond nooit stil bij mezelf en toen heb ik ge leerd: Kijk ook eens naar jezelf. Daarom heb ik me gestort op vrijwilligerswerk. Ik ben voor tachtig tot honderd procent afgekeurd. Kan geen auto meer rijden, kan niet meer normaal op een fiets. Verkeer is voor mij moeilijk, zeker drukke snelwegen. Dan heb ik te veel prikkels. Dat zeg ik niet om zielig te zijn, het is de reali teit. Als mensen vragen hoe het gaat, vraag ik of ze willen weten hoe het écht gaat. Dan vertel ik het. Maar ik heb geen medelijden nodig." „Vroeger zat ik voor mijn werk van Amsterdam tot Lille en nu in een scootmobiel. Mijn licha melijke conditie gaat achteruit, ik krijg er alle maal diagnoses erbij. Ik probeer er beweging in te krijgen, maar mijn lichaam blokkeert heel snel. Ik heb ook een functiestoornis of conver siestoornis. Het signaal in mijn hersenen is er wel, maar dat gaat niet door naar m'n lijf." ,,Ik werd altijd heel kriegelig als een neuroloog zei: 'Je moet het zien als een computer die gere- set moet worden'. Op zo'n kindse manier. Zeg gewoon hoe het is. Inderdaad, er blokkeert iets. Het kan dus voorkomen dat ik iets moet pak ken met mijn linkerarm, maar dat het niet ge beurt. In het begin ben ik echt in paniek ge weest. Je wilt iets doen, maar je lijf doet het niet." ,,Ja, dat is enorm heftig, vooral de eerste keer dat het gebeurde. Soms kan ik een week niks doen. Dan kan ik niet veel verdragen en heb ik moeite met bewegen. Ik doe het wel, want er moet beweging in blijven. Ik doe ook fysiothe rapie en heb een psycholoog die helpt met ver werken. Ik ben niet iemand die zielig in een hoekje gaat zitten." ,,Sinterklaas is 27 jaar geleden als grap begon nen. Vrienden vroegen of het ik het wilde doen. Ik zei: 'Als je een pak regelt, dan kom ik'. Ik wist de eerste jaren totaal niet wat ik moest zeggen tegen een kind. Het is gegroeid en echt een onderdeel van mijn leven geworden. Als ik mensen tegenkom op straat, zeggen ze:'Hey Sint'." ,,Het is mijn alterego. Ik speel niet Sinterklaas, ik bén Sinterklaas. Ik kan het niet meer weg denken." ,,Die vraag krijg ik vaak, maar het is nog steeds geweldig leuk. De rol die je vervult, het verhaal dat je brengt. Je kunt als ouder veel zeggen te gen een kind, maar als Sinterklaas het zegt, is het waar. Ik doe het nog steeds met alle liefde en plezier. Ook al vraagt iedereen hoe ik over de pietendiscussie denk. Volgens mij gebrui ken we veel te zware argumenten. Het is dfrect discriminatie en racisme. Dat staat boven alles. Gekleurde kinderen die zwarte piet worden genoemd, dat is heel erg. Maar gezette, schele en roodharige kinderen worden ook gepest. Hebben we vanaf morgen dan geen kinderen meer die gezet, scheel en rood haar hebben? Laat kinderen blanco in de discussie. Hun ou ders moeten hen leren wat discriminatie is en verder voer ik de discussie niet. In al die jaren ben ik bij mensen van alle kleuren en religies geweest, nog nooit is er één woord over geval len." ,,Op alles wordt nu zout gelegd. Op al-les. Men sen hebben opeens zo veel tijd. Vroeger speelde de discussie niet, omdat niet iedereen de krant had en er over las. Nu zijn er sociale media. Daar voeren we enorme discussies, maar we praten niet. En luisteren niet. Iedereen leest een bericht op zijn of haar manier." Iedereen heeft z'n vooroordeel klaar? ,,Dat merken we ook bij De Melkkan. Dan hoor je: 'Ze kunnen toch wel werken?' Of: 'Ze heb ben wel een telefoon.' Iedereen heeft tegen woordig een telefoon nodig. Ook als je in de schuldsanering zit. We helpen de mensen die tussen wal en schip vallen. We ontzorgen ze, zodat ze weten dat ze gesteund worden en den ken: 'Ik mag er zijn, ondanks mijn schulden, de eenzaamheid en het sociale isolement'." ,,Als je anderen helpt, leer je ruimer te denken. Ik kon vroeger vrij rechts reageren en oordelen zonder dat ik die mensen had gezien. Bij De Melkkan zijn mijn ogen open gegaan. Eerst na denken, inleven en dan reageren. Daar geven we onszelf in deze maatschappij niet meer de tijd voor. De stichting Schuldhulpmaatje heb ik op me genomen door mijn ervaringen bij De Melkkan. Onze vrijwilligers helpen mensen in de schulden, door bijvoorbeeld hun inkomsten V li i] ZATERDAG 22 FEBRUARI 2020 GO 'Een stilte kan soms ook helpen' Je klimt op de barricaden om op te komen voor mensen met schulden. Hoe leef je je in? Wat merk je er nog meer van? Er blokkeert iets? Dat moet mentaal heel zwaar zijn. Dat kun je als hulpsint ook niet gebruiken. Sinterklaas is zelfs je profielfoto op Whats- App. Is het nog wel leuk om te doen? De discussie is ontspoord? Heeft dat werk je veranderd? 1 A j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54